Jak przygotować się do podróży samochodem za granicę?
Czas wakacji to czas podróży, a samochód jest nadal najbardziej elastycznym sposobem poruszania się na wakacjach. Jeśli chodzi o przepisy, których należy przestrzegać, musimy mieć ze sobą niezbędne dokumenty lub wystarczające ubezpieczenie. Każda podróż zaczyna się od pierwszego kroku, jak to się mówi. Oczywiście, dotyczy to również podróży samochodem. Konieczna jest jednak podstawowa kontrola technologii, zanim naprawdę ruszy się w drogę. W końcu bezpieczeństwo powinno być również priorytetem w okresie wakacji.
Należy zatem sprawdzić typowe problematyczne w trakcie podróży elementy, począwszy od opon, czyli głębokość bieżnika i oznaki zużycia, niedostateczne ciśnienie powietrza. Wszystkie te czynniki mogą być czynnikami ryzyka, które należy od początku wykluczyć. Nie tylko dlatego, że w pełni obładowany może być większym obciążeniem dla opon. Nie inaczej jest w przypadku płynów, które mogą być zużywane do granic możliwości podczas długich podróży i wysokich temperatur. Dlatego też zawsze lepiej jest wcześniej sprawdzić poziom oleju, płynu do wycieraczek i płynu chłodzącego szyby przedniej oraz zapewnić dostępność materiałów eksploatacyjnych. Właściwy stan lamp nie powinien być pomijany nawet podczas letnich wyjazdów wakacyjnych. Z jednej strony dlatego, że wielu urlopowiczów woli wyjeżdżać w nocy, aby po drodze uciec przed zbyt dużym upałem. Kontrola lampy jest zatem obowiązkowa. Z drugiej strony, występowanie letnich owadów jest uciążliwe nie tylko ze względu na zwiększone ryzyko ukąszeń komarów, ale także ze względu na dobrze znane zderzenia z szybą przednią.
Wszystkie podróże samochodem za granicę mogą się dla nas okazać się bardzo ciekawe, nie tylko na poziomie interpersonalnym, ale także obyczajowym. Trudno się dziwić, że przepisy ruchu drogowego obowiązujące w różnych krajach urlopowych, mogą być dla nieprzygotowanych dużym zaskoczeniem. Dokładniej mówiąc, pierwsze nieprzyjemne niespodzianki mogą już czekać na granicy. Chociaż ważny paszport lub dowód osobisty może być wystarczający do wjazdu do państwa członkowskiego UE.
Rozsądne jest również ostrożne kierowanie pojazdami w ramach obowiązujących przepisów ruchu drogowego, a co do zasady, a nawet bardziej, gdy podróżuje się za granicę. W najgorszym przypadku można dostać dramatyczne kary pieniężne, jeżeli jest się zbyt pobłażliwym w interpretacji przepisów ruchu drogowego.
W czasach optymalnie wyposażonych urządzeń nawigacyjnych i wyszukiwania tras za pomocą smartfona, przynajmniej dawniej niezbędne mapy drogowe nie należą już do "papierkowej roboty", która wydaje się absolutnie zbędna dla sprzętu wakacyjnego. Nie oznacza to, że nie będzie już żadnych niezbędnych papierów, których nie powinno zabraknąć. Może nam bowiem ta cała elektroniczna aparatura okazać się zawodna lub też niezbyt dokładna.
Oczywiście, nikt nie chce mieć takich nieprzyjemnych zdarzeń jak nagła choroba lub wypadek podczas urlopu. Ponieważ zdarzają się one zazwyczaj niespodziewanie i nagle, tym bardziej sensowne jest podjęcie odpowiednich środków ostrożności w celu ochrony grupy podróżnych przed urlopem. Jednak w wielu krajach obowiązkowe jest podstawowe ubezpieczenie zdrowotne, co już teraz zapewnia równość medyczną z lokalną ludnością, przynajmniej w nagłych wypadkach. Jednak posiadanie przy sobie Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego w tym celu ma sens. Możemy poprosić o to swojego ubezpieczyciela zdrowotnego. W końcu europejska karta ubezpieczenia zdrowotnego pozwala zaoszczędzić koszty związane z koniecznością pokrycia kosztów leczenia w nagłych wypadkach na miejscu. To, czy opłaca się dodatkowe ubezpieczenie w stosunku do ubezpieczenia podstawowego, zależy przede wszystkim od kraju docelowego. Doradca ubezpieczyciela zdrowotnego może z pewnością udzielić niezbędnych informacji uzupełniających. W każdym razie nie jest to całkowicie bezsensowne, ponieważ ubezpieczenie podstawowe pokrywa jedynie koszty do dwukrotnej wysokości równoważnego leczenia w kantonie zamieszkania.
W przypadku samochodu nie ma potrzeby zapewnienia dodatkowej ochrony poza zwykłym ubezpieczeniem pojazdu mechanicznego w przypadku wyjazdów wakacyjnych w Europie, ochrona przed awarią istnieje w zależności od statusu poprzedniego ubezpieczenia przynajmniej w wystarczającym stopniu. Zaleca się jednak zanotowanie zarówno numeru alarmowego ubezpieczenia, jak i odpowiednich numerów polisy i zabranie ich ze sobą w podróż. Nie wiadomo, kiedy się mogą one nam okazać przydatne.
Powinno to zakończyć wszystkie "formalności", które nie są związane z pakowaniem walizek. Ale taka wycieczka wakacyjna może być dość długa i dlatego musi być dobrze przemyślana. A to nie oznacza tylko drobiazgowe załadowanie samochodu zgodnie z wszystkimi niezbędnymi standardami bezpieczeństwa. W kilkugodzinnej podróży potrzebne są przerwy, jedzenie i rozrywka, nie tylko wtedy, gdy na pokładzie są dzieci. Powinno się więc zacząć dopiero wtedy, gdy naprawdę ważne rzeczy zostaną załadowane, przecież nastrój wakacyjny nie powinien zgubić się na pierwszej autostradzie.