Na czym polega projektowanie stron internetowych?

Nie wszyscy mają jeszcze świadomość, że projektowanie stron internetowych jest niesamowitym zajęciem. Warto wiedzieć, że poprzez robienie strony internetowej można dostrzec mnóstwo rzeczy, na które na co dzień nie zwracałoby się uwagi. Projektowanie stron internetowych łączy bowiem web design, user experience, a także inne kwestie. Ponadto jest zdecydowanie prostsze niż mogłoby się wydawać.

Od czego warto zacząć projektowanie stron internetowych?

Warto przede wszystkim zdawać sobie sprawę, że rekomendowane jest zaczęcie projektowania strony internetowej od roli jaką powinna pełnić dana strona internetowa. Należy zatem określić cel. Można bowiem wyróżnić różne rodzaje stron internetowych. Do najbardziej popularnych należy zaliczyć: landing page, one-pagery, a także klasyczne strony internetowe.

Czym dokładniej jest landing page? Jest to rodzaj strony internetowej, która w zdecydowanej większości przypadków służy do pozyskiwania kontaktów albo skupia ruch, który dotyczy danej akcji. Warto zaznaczyć, że przeważnie na tego typu stronach internetowych nie znajduje się dużo treści. Ponadto landing page nie posiada menu.

Z kolei na stronach internetowych typu one-pager wszystkie informacje umieszczone są na długiej stronie internetowej. Zdecydowanie najbardziej istotne treści znajdują się na górze. Ponadto one-pagery posiadają menu odsyłające użytkownika do poszczególnych nagłówków sekcji.

Warto wiedzieć, że przygotowanie, a także stworzenie tego typu stron internetowych będzie wymagało bardzo specyficznego podejścia. Strony może wydają się bardzo proste, jednak są wymagające i rekomendowane jest rozpoczęcie swojej przygody z tworzeniem stron internetowych od znacznie prostszych projektów.

Projektowanie stron internetowych zdecydowanej większości ludzi kojarzy się ze "zwykłymi" stronami, które posiadają stronę główną, a także podstrony z ofertą, aktualnościami, a także kontaktem.

Jaki ma być cel strony internetowej?

Koniecznie trzeba wiedzieć w jakim celu tworzona jest strona internetowa. W ten sposób strona internetowa będzie zrozumiała dla wszystkich użytkowników. Osoby prowadzące działalność internetową muszą poinformować swoich potencjalnych klientów co dokładnie mają do zaoferowania. Jasno określony cel jest podstawą w kwestii projektowania stron internetowych. Konieczne jest zatem dokładne zastanowienie się i jasne określenie celu w jakim powstaje strona internetowa. Kolejnym krokiem jest określenie swoich odbiorców.

Określenie odbiorców strony internetowej

Należy pamiętać, że na stronę internetową nie mogą wchodzić tylko i wyłącznie roboty wyszukiwarek internetowych. Koniecznie należy zatem zastanowić się kim dokładnie są i będą odbiorcy witryny internetowej. Trzeba pamiętać także, że określenie odbiorców jest bardzo powiązane z określeniem celu strony internetowej. Warto zatem zastanowić się co dokładnie będą chcieli zobaczyć użytkownicy na stronie internetowej. Właściciel strony internetowej musi przeanalizować, co skłoniło użytkownika do wejścia na stronę internetową. Przykładowo na stronę internetową warsztatu samochodowego wejdzie osoba, która potrzebuje naprawy samochodu. Będzie chciała uzyskać informacje, gdzie dokładnie umiejscowiony jest warsztat, w jakich godzinach pracuje, a także w jaki sposób można się z nim skontaktować. Zadaniem właściciela strony internetowej jest umiejscowienie tych wszystkich informacji w widocznych miejscach. Koniecznie trzeba także pamiętać, że projektowanie stron internetowych wiąże się z odpowiadaniem na potrzeby użytkowników.

Co powinno znajdować się na stronie internetowej?

Osoby, które znają już cel swojej strony internetowej, a także dokładnie określiły kim będzie ich idealny użytkownik mogą rozpocząć pracę z projektowaniem strony internetowej. Warto pamiętać, że czas, który zostanie poświęcony na zastanowienie się nad celem istnienia strony internetowej, a także potrzebami potencjalnych użytkowników, zostanie przez nich zwrócony z nawiązką. Jeżeli witryna internetowa będzie odpowiadała potrzebom użytkowników, zrealizuje tym samym cel w jakim została stworzona. Kolejnym bardzo istotnym krokiem związanym z projektowaniem strony internetowej będzie dokładne określenie tego, co będzie się na niej znajdowało.

Trzeba mieć świadomość, że projektowanie strony internetowej to także odpowiednie uporządkowanie treści. Warto rozpocząć proces od dokładnego rozpisania co powinno znajdować się na stronie internetowej. Oczywiście lista może być bardzo długa, kolejnym etapem powinno być pogrupowanie wypisanych kwestii. Następnie po kilku dniach należy dokładnie przyjrzeć się liście jak potencjalny użytkownik. Warto zobaczyć, które kwestie będą najbardziej istotne. Warto wiedzieć, że praktycznie każdy użytkownik może szukać na stronie innych informacji. Świetnym rozwiązaniem będzie np. wyczyszczenie listy z nadmiaru niepotrzebnych informacji, które mogą okazać się najmniej potrzebne. Kolejnym etapem po pogrupowaniu informacji jest ponumerowanie ich w według ważności. Najbardziej istotne kwestie powinny znajdować się na górze, z kolej najmniej ważne na dole.