Jaka sofa najlepiej pasuje do salonu?

W większości domów, sofa jest centrum wyposażenia salonu i zazwyczaj również miejscem, w którym spędzamy większość swojego wolnego czasu. Jeśli wierzymy w nagie liczby, jest duża szansa, że przeczytamy ten tekst, siedząc na kanapie. Ale czy kiedykolwiek zadawaliśmy sobie pytanie, dlaczego kupiliśmy tę kanapę od sprzedawcy? Czy liczyła się dla nas cena, czy projekt? Wszystkie te powody razem mogą odegrać decydującą rolę przy zakupie sofy. Trzeba także rozważyć i to, że jest to dosyć duży wydatek, a z wybraną sofą będziemy musieli spędzić wiele lat.

Przy wyborze mebli wypoczynkowych należy zachować harmonię z resztą pomieszczenia. Każdy, kto wejdzie dziś do wybranego przez siebie sklepu meblowego lub przegląda różne strony sklepów meblowych z kanapy stwierdzi, że wybór wydaje się niemal nieograniczony. Oprócz klasycznego połączenia sofy trzyosobowej i dwuosobowej z dopasowanym fotelem (znanym również jako 3-2-1), które stają się bestsellerami wśród Polaków. Innymi słowy, chodzi o te wszystkie struktury kanapy, które tworzą ciągłą powierzchnię siedzącą lub leżącą w kształcie litery L lub U i w ten sposób wizualnie dominują w całym pomieszczeniu. Inne rodzaje obejmują te, które mogą być rozłożone, aby utworzyć pełnoprawne łóżko. Niektórzy współcześni również decydują, umieszczając jeden lub więcej wielofunkcyjnych foteli w salonie zamiast sofy.

To, jaki projekt powinien być przez nas brany pod uwagę w wyposażaniu własnego salonu, zależy od kilku czynników, z których osobisty gust jest tylko jeden. Kiedy termin zakupu sofy jest należny od kilku elementów, najpierw należy uczciwie określić ramy budżetowe i konsekwentnie stosować się do nich przy planowanej jednorazowej płatności. Jeśli zdecydujemy się na zakup w ratach, możemy zwrócić uwagę na kanapy z wyższymi cenami, takie jak te od luksusowych producentów, ale możemy również wziąć na siebie zobowiązania płatnicze w ciągu kilku miesięcy lub nawet lat.

Kolejnym krokiem jest zmierzenie powierzchni użytkowej. Można to zrobić albo poprzez spojrzenie na plan mieszkania lub domu, albo w klasyczny sposób za pomocą taśmy mierniczej. Może to również wiązać się z pewnymi początkowymi kompromisami. Oczywiste jest, że niektóre modele mogą być zbyt duże. Ale nawet jeśli sofa "po prostu pasuje", nie tworzy to odpowiedniego wrażenia. Trzeba zwracać uwagę na to, aby we wnętrzu nie było zbyt ciasno. W takich przypadkach nabywcy powinni być uczciwi wobec siebie i wybrać mniejszy model. Każdy, kto chce cieszyć się kinowym dźwiękiem w salonie za pośrednictwem systemu Dolby, powinien zwrócić uwagę na prawidłowe ustawienie fotela w stosunku do telewizora i głośników.

Następnym krokiem powinno być uświadomienie zainteresowanym stronom formy, w jakiej głównie korzystamy z kanapy. Jeśli lubimy rozmawiać twarzą w twarz z gośćmi w pozycji siedzącej lub jeśli chcemy częściej przestawiać meble, najlepszym wyborem jest klasyczna kombinacja 3-2-1. Jeśli natomiast wolimy spędzać długie wieczory telewizyjne, wygodnie leżąc w kocu, większa sofa może być dla nas lepszym wyborem, ale dzięki swojej wadze i wymiarom, o wiele trudniej jest ją przestawić. Istnieją również 3-2-1 kombi z bardzo głębokim siedziskiem, które lepiej nadaje się do leżenia niż siedzenia, ale są one bardziej elastyczne niż solidne, duże modele.

Przed zakupem sofy należy zatem postępować według ustalonej kolejności planowania, tak aby naprawdę skończyć z idealnie dopasowaną sofą w pokoju. Nie ma konieczności zawierania niedających się pogodzić kompromisów. Po dokonaniu wyboru wzoru i rozmiaru, należy zdecydować się na materiał, którym będzie sofa pokryta. W tym miejscu należy również mieć oko na resztę mebli w salonie. Na przykład, każdy, kto umeblował swój pokój w ultranowoczesny i minimalistyczny sposób, z pewnością nie powinien kupować brązowej skórzanej sofy w stylu kolonialnym. I odwrotnie, śnieżnobiała sofa z elementami chromowanymi może pojawić się nie na miejscu w rustykalnym salonie. Ogólnie rzecz biorąc, kolor nowej kanapy powinien pasować do reszty mebli, które znajdują się w pokoju, aby stworzyć harmonijny wystrój. Dobrze musimy się także czuć z nowym meblem.

Wszyscy ci, którzy, wbrew wszelkim trendom, chcą pozostać ponadczasowi w nadchodzących latach, wybierają neutralny kolor, który mógłby odpowiadać najbardziej możliwym kombinacjom kolorów ścian i zasłon. Innym, choć niewielkim czynnikiem jest sprzęt elektroniczny, ponieważ odległość do telewizora nigdy nie powinna być zbyt mała. W przeciwnym razie efekt dużej przekątnej ekranu zostanie odwrócony, ponieważ oko musi przeskakiwać tam i z powrotem, co może być niezwykle męczące w dłuższej perspektywie. Skóra jest odpowiednia do wielu stylów wyposażenia wnętrz. W ostatnich latach trend w projektowaniu odchodzi od wzorów i ornamentów w kierunku wyciszonych modeli monochromatycznych. Skóra nadaje się do wielu stylów, jest również niezwykle łatwa do czyszczenia i może być utrzymywana w dobrym stanie przez bardzo długi okres czasu dzięki odpowiednim produktom pielęgnacyjnym.