Jakie są zalety picia kawy?

Dla bardzo dużej grupy ludzi codzienna filiżanka kawy jest świetnym sposobem na doskonałe rozpoczęcie dnia. Należy mieć świadomość, że kawa posiada bardzo dużą liczbę właściwości zdrowotnych, jednak koniecznie musi być pita z umiarem. Nie wszyscy wiedzą, dlaczego warto pić kawę, a także jaki pozytywny wpływ może ona mieć na organizm.

Pobudzające skutki picia kawy

Trzeba przede wszystkim zdawać sobie sprawę, że wysoka zawartość kofeiny znajdującej się w kawie powoduje, że jest to napój pobudzający. Pomaga zatem nie tylko i wyłącznie walczyć ze zmęczeniem, ale również zdecydowanie ułatwia sprawność myślenia i koncentrację. Kawa pomocna jest przede wszystkim osobom, których celem jest skupienie się na wykonywanej pracy. Dzieje się tak przede wszystkim dlatego, że kofeina zarówno pobudza korę mózgową, jak i ośrodek oddechowy czy ośrodki podkorowe. Napój ponadto zwiększa wydzielanie dopaminy i adrenaliny. Trzeba także mieć świadomość, że kofeina przynosi bardzo korzystne skutki jeżeli chodzi o działania powtarzalne i znane.

Kawa przyspiesza metabolizm

Kawa ma również bardzo pozytywne oddziaływanie na przemianę materii, nie tylko usprawnia perystaltykę jelit, ale również bardzo wspomaga odchudzanie. Warto zdawać sobie sprawę, że kalorie, które są dostarczane organizmowi przez pożywienie następnie zamieniane są na ciepło, a nie na tkankę tłuszczową.

Zdrowa kawa jest bogata w antyoksydanty

Nie wszyscy mają oczywiście świadomość, że jedna filiżanka małej czarnej kawy posiada zdecydowanie więcej przeciwutleniaczy w porównaniu do soku z grejpfruta czy pomarańczy. Antyoksydanty wpływają bowiem na spowolnienie procesu starzenia się organizmu przez powstrzymywanie procesu utleniania w komórkach ciała.

Właściwości kosmetyczne kawy

Kawa jest bardzo ceniona w branży kosmetycznej przede wszystkim ze względu na bogactwo znajdującej się w niej antyoksydantów. Ziarna kawowca wykorzystywane są bowiem do tworzenia różnego rodzaju peelingów, maseczek, balsamów czy kemów. Z kolei napar kawowy działa ujędrniająco i odmładzająco na skórę. Ponadto peelingi kawowe wykorzystuje się do walki z cellulitem, a płukanki do włosów je wzmacniają.

Właściwości kawy czarnej w kwestii włosów

Trzeba zdawać sobie sprawę, że kawa ma bardzo korzystne właściwości nie tylko od wewnątrz, ale również od zewnątrz. Kawa, która będzie stosowana na włosy w formie płukanki spowoduje, że staną się one znacznie mocniejsze. Z kolei kawa w formie wcierek będzie ratunkiem dla mężczyzn mających problem z przerzedzającą się fryzurą. Ponadto kofeina znajdująca się w ziarnach kawowca jest w stanie pobudzić mieszki włosowe. Jest to jeden z powodów, dla których rekomendowane jest wcieranie jej w skórę swojej głowy.

Kawa zmniejsza ryzyko chorób

Liczne badania jednoznacznie potwierdzają, że spożywanie kawy ogranicza ryzyko wystąpienia choroby Parkinsona, cukrzycy typu II czy choroby Alzheimera. Warto wiedzieć, że w walce z cukrzycą zdecydowanie najlepiej egzamin zda kawa bez zawartości kofeiny. Klasyczna kawa ma bowiem znacznie słabsze działanie w tej kwestii. Dostrzeżono również, że ludzie, którzy rzadziej piją kawę zapadają na chorobę Parkinsona.

Kawa pomaga w walce z depresją

Warto mieć świadomość, że kawa blokuje w mózgu receptory wychwytujące informacje o zmęczeniu organizmu, w ten sposób człowiek ma znacznie więcej energii, a także na jego twarzy zdecydowanie częściej pojawia się uśmiech. Dodatkowo osoby pijące dwie filiżanki kawy dziennie są w stanie uchronić się od depresji, która jest jedną z chorób cywilizacyjnych XXI wieku.

Co powoduje picie moczopędnej kawy?

Nie wszyscy zdają sobie sprawę, że kawa należy do bardzo moczopędnych napojów, jeżeli będzie zatem pita w zbyt dużych ilościach może doprowadzić do odwodnienia organizmu. Z kolei, gdy będzie spożywana z rozwagą, będzie miała bardzo korzystne oddziaływanie na organizm. Nie tylko pomoże bardzo szybko wydalić szkodliwe substancje, ale również zmniejszyć ewentualne odkładanie się szczawianu wapnia, który jest z kolei odpowiedzialny za powstawanie kamieni w układzie moczowym.

Jak kawa wpływa na organizm z nadciśnieniem?

Powszechnie uznaje się, że jedną z przyczyn problemów z wysokim ciśnieniem tętniczym jest spożywanie kawy. Warto mieć świadomość, że żadne badanie nie było w stanie potwierdzić, że omawiany napój przyczynia się do nadciśnienia. Oczywiście kofeina wpływa na wzrost wartości ciśnienia tętniczego, jednak ma to znaczenie dopiero wtedy, gdy dana osoba zdecydowanie przekroczy zalecaną dzienną normę kawy. Warto zatem wiedzieć, że dwie filiżanki dziennie nie będą w stanie wyrządzić żadnej szkody organizmowi.

Czy kawa ma związek z nowotworami?

Nie wszyscy zdają sobie sprawę, że kawę koniecznie trzeba docenić, że względu na jej właściwości zmniejszające ryzyko chorób nowotworowych. Dzieje się tak nie tylko i wyłącznie ze względu na zawartość antyoksydantów w kawie, ale również na jej wpływy na rozkład cukrów oraz regulację hormonów płciowych. Warto mieć świadomość, że kawa może uchronić zarówno przed bardzo agresywnym nowotworem macicy, jak i prostaty.