Jak wybrać serwis komputerowy?

Jak wiadomo dobrze funkcjonujący laptop będzie ułatwiał życie. Wizja ewentualnej straty filmów, danych czy zdjęć może przede wszystkim doprowadzić przeciętnego użytkownika komputera do zupełnie niepotrzebnego stresu. Jak wiadomo przed powierzeniem obcej osobie sprzętu do naprawy rekomendowane jest dowiedzenie się na co dokładnie należy zwrócić uwagę przy wyborze serwisu komputerowego. Nie wszyscy jednak mają świadomość jakie kwestie koniecznie trzeba wziąć pod uwagę, by podjąć właściwą decyzję.

Zapytanie się o gwarancję po naprawie sprzętu

Rekomendowane jest przede wszystkim dokładne sprawdzenie czy dany serwis po wykonaniu naprawy oferuje gwarancję. Świetnym rozwiązaniem jest także sprawdzenie czy dana firma oferuje także gwarancję w przypadku nieumyślnego uszkodzenia laptopa przez jednego z serwisantów. Z kolei w sytuacji, gdy dany serwis laptopów będzie reklamował się jako oficjalny partner czy serwis renomowanej firmy, która jest jednocześnie producentem zepsutego laptopa, polecane jest sprawdzenie na ile rzetelne będą te deklaracje. Można bowiem w ten sposób uniknąć sytuacji, że zostanie utracona gwarancja, ponieważ sprzęt nie został naprawiony w renomowanym punkcie. Rekomendowane jest także sprawdzenie czy serwis jest właściwie licencjonowany, a także czy te licencje są aktualne.

Cennik usług

Warto przed podjęciem ostatecznej decyzji o wyborze serwisu komputerowego porównać cennik przynajmniej kilku firm. Warto wystrzegać się serwisów proszących o pieniądze z góry lub naliczających opłaty za każdą godzinę pracy. Zdecydowana większość firm w branży nalicza opłaty zgodnie z rodzajem wykonanej usługi. Ponadto wszystkie informacje w tej kwestii powinny znajdować się na oficjalnej stronie internetowej danego serwisu komputerowego. Należy jednak mieć świadomość, że czasami jest bardzo trudno podać konkretną kwotę za daną naprawę. Wszystko uzależnione jest bowiem od rodzaju uszkodzenia danego laptopa. W takich sytuacjach koszt usługi jest indywidualnie ustalany.

Należy być przygotowanym na alternatywne rozwiązania

Należy założyć opcję, że laptop będzie już za stary, sprzęt może nie być w stanie poradzić sobie z liczbą zainstalowanego oprogramowania. Wymiana uszkodzonych części może również być nieopłacalna. W takim przypadku rekomendowane jest poproszenie danego serwisanta o przygotowanie rozwiązania alternatywnego. Może to być np. zakup nowszego komputera. Warto bowiem mieć świadomość, że bardzo duża liczba serwisów zajmuje się także sprzedażą sprzętu komputerowego nowego lub używanego. Dla serwisanta nie powinno być żadnego problemu z przeniesieniem danych z uszkodzonego laptopa do nowego komputera.

Jakie naprawy może prowadzić serwis komputerowy?

Warto zdawać sobie sprawę, że w zdecydowanej większości przypadków awarie laptopów będą miały trzy przyczyny: błędne działanie oprogramowania, uszkodzenia podzespołów sprzętu oraz uszkodzenia mechaniczne. Należy podkreślić, że sprawdzony i dobry serwis komputerowy będzie w stanie poradzić sobie praktycznie z każdym możliwym rodzajem awarii.

Trzeba zdawać sobie sprawę, że w sytuacji mechanicznych uszkodzeń w zdecydowanej większości przypadków naprawa będzie wymagała osuszenia zalanych części komputera, naprawy układu chłodniczego, wymiany pękniętej matrycy monitora, wymiany uszkodzonych gniazd np. USB czy wymiany zawiasów, które mogą być przyczyną niedomykania się klapy monitora.

W przypadku awarii sprzętu komputerowego naprawa będzie dotyczyła wymiany pamięci RAM, naprawy układów zasilania, wymiany dysku twardego, wymiany podzespołów takich jak procesor, karta graficzna czy płyta główna.

Z kolei w sytuacji, gdy wystąpią problemy z oprogramowaniem serwis komputerowy zrealizuje naprawy w kwestii przywrócenia systemu operacyjnego, instalacji nowego systemu operacyjnego, usunięcia z komputera szkodliwego oprogramowania czy naprawy błędnie działających aplikacji

Sprawdzenie opinii klientów

W trakcie szukania najlepszego możliwego serwisu komputerowego zawsze należy sprawdzać opinie klientów, które są umieszczanie przede wszystkim na forach dyskusyjnych czy na profilach poszczególnych serwisów komputerowych na portalach społecznościowych. Warto wiedzieć, że korzystając z zdań i ocen innych osób można w bardzo prosty sposób dowiedzieć się o doświadczeniu, jakie mają osoby pracujące w danym serwisie komputerowym. Umożliwi to bowiem na uniknięcia nie tylko osób, które udają fachowców, ale również ewentualnych nerwów czy wydatków. W zdecydowanej większości przypadków specjalista będzie w stanie w bardzo krótkim czasie określić uszkodzenia sprzętu. Można w ten sposób dzięki bardzo rzetelnym recenzjom upewnić się, że dana osoba rzeczywiście zna się na swojej pracy. Bardzo długa lista zadowolonych i usatysfakcjonowanych klientów w znacznej większości przypadków będzie najlepszym możliwym wskaźnikiem świadczącym o tym, że dany serwis wywiązuje się ze składanych obietnic.

Zapytanie znajomych lub rodziny

Warto zapytać także rodziny czy znajomych o to jaki serwis komputerowy polecają. W przypadku, gdy kilka osób z najbliższego otoczenia miało bardzo pozytywne doświadczenia z danym serwisem komputerowym występuje bardzo duże prawdopodobieństwo fachowego oraz szybkiego rozwiązania ewentualnych problemów.