Jak kontrolować swoje wydatki i oszczędzać?

Jeśli chcemy utrzymać swoje finanse pod kontrolą, powinniśmy przestrzegać pewnych zasad. Po pierwsze, należy być świadomym swoich dokładnych kosztów stałych. Koszty stałe są wydatkami, które zdecydowanie stanowią podstawę naszych wydatków. W zasadzie wszystkie koszty, na które podpisaliśmy umowę. Chodzi tutaj o czynsz, umowy na energię elektryczną/wodę/gaz, umowy telekomunikacyjne, raty za bieżące kredyty (samochód, telefon komórkowy, dom, inne długi), składki na rzecz klubów sportowych lub siłowni, prenumeraty czasopism, aplikacji lub usług itp. Koszty stałe zazwyczaj stanowią bardzo dużą część wydatków. A te są absolutnie przewidywalne, więc nie jest trudno je określić.

Po drugie, należy odnotować każdy z poniesionych wydatków. Nawet jeśli na początku nie brzmi to interesująco, najważniejszym narzędziem pozwalającym uzyskać przegląd naszych finansów jest klasyczna książka budżetowa. Cała sprawa nie musi być tak nudna na papierze lub w arkuszu kalkulacyjnym Excel, ponieważ obecnie istnieje wiele fajnych aplikacji na smartfony. Zobaczmy, która wersja najbardziej nam odpowiada. Zdecydowanie ma sens robić to wszystko przez co najmniej miesiąc. Jeśli przyzwyczaimy się do zabierania ze sobą paragonu za każdym razem, gdy idziemy na zakupy, nie zapomnimy go zapisać. Zasadniczo jest to tylko kwestia budowania nawyku, z tygodnia na tydzień notatka wydatków staje się coraz bardziej nawykiem.

Po trzecie, należy znać swój miesięczny bilans. Jeśli znamy swoje wydatki i koszty stałe, możemy dokonać miesięcznego salda. Miesięczny dochód pomniejszony o wszystkie wydatki skutkuje saldem. To jest nasz status quo. To daje nam krystalicznie czysty przegląd naszego miesięcznego rozwoju. Więc teraz wiemy, na czym stoimy. Aby określić swój miesięczny bilans jest bardzo ważne, aby uzyskać przegląd swojej sytuacji finansowej.

Po czwarte, należy zgromadzić swoje rezerwy. Nasze życie jest pełne większych wydatków. Co jakiś czas samochód musi jechać do garażu lub pralka się psuje. A jeśli będziemy zmuszeni całkowicie pokryć te wydatki w momencie ich wystąpienia, szybko zepsuje to nasze finanse. Bądźmy więc na to przygotowani i świadomie budujmy rezerwy na takie przypadki. Więc zaplanujmy takie nieregularne wydatki i małe sytuacje kryzysowe.

Po piąte, należy korzystać z różnych rachunków. Jeśli chcemy śledzić swoje pieniądze w dłuższej perspektywie czasowej, potrzebujemy innych kont. Ponieważ mamy również różne garnki z różnymi funkcjami. Jeśli tworzymy rezerwy, potrzebujemy dodatkowego konta. Wiele banków oferuje możliwość założenia kilku subkont. Są one idealne dla takiego zamówienia.

Po szóste, warto zautomatyzować przepływy pieniężne. Użyjmy nowych struktur kont, aby zautomatyzować swoje pieniądze. Ustawianie stałych zleceń dla planowanych rezerw lub oszczędności. Więc nie musimy się już martwić o dystrybucję pieniędzy.

Po siódme wyznaczmy sobie cele finansowe. Jeśli rozsądnie zarządzamy swoimi pieniędzmi, powinniśmy czuć się lepiej finansowo z miesiąca na miesiąc. To zdecydowanie powinien być nasz cel. Ale to w zasadzie oznacza, że możemy osiągnąć ten cel małymi krokami. Odłóżmy kilka złotych na bok co miesiąc, a staniemy się bogatsi. Dlatego ważne jest, abyśmy wyznaczyli sobie większe i jaśniejsze cele. Zróbmy to tak konkretnie, jak to możliwe.

Po ósme, należy zajmować się swoimi pieniędzmi każdego dnia. Planujmy 5 minut dziennie dla swoich finansów. Bo jeśli robimy coś każdego dnia, tworzy się dla tego nawyk. Jak mycie zębów. Jeśli optymalizacja i planowanie finansów stanie się taką rutyną, będziemy w stanie szybko zobaczmy sukces. Wymaga to tylko drobnych zadań, takich jak sprawdzanie salda konta, zapisywanie wydatków, planowanie miesiąca lub następnego tygodnia, porządkowanie dokumentów, rekonstrukcja zapisów księgowych lub odzwierciedlenie zachowań związanych z wydatkami.

Po dziewiąte, warto używać gotówki, gdy tylko jest to możliwe. Korzystanie z gotówki ma tę ogromną zaletę, że mamy dużo lepsze wyczucie. Można dotknąć wartości. Powinniśmy mieć przy sobie gotówkę tylko dlatego, że pieniądze są dla ciebie ważne. Ułatwi nam to również wgląd w to, co mamy i na co wydajemy. Jeśli płacimy za buty o nominale 90 złotych kartą, mamy niewiele informacji na temat 90 złotych. Jeśli jednak postawimy rachunek w wysokości 100 złotych na ladę, będziemy o wiele bardziej świadomi tego, co się tam dzieje. Używajmy gotówki, kiedy tylko możemy. Jeśli płacimy gotówką, mamy zupełnie inny stosunek do wartości pieniędzy.

Trzeba też zaplanować przejrzyste budżety na swoje wydatki. To genialna sztuczka nie tylko po to, by zachować kontrolę nad swoimi wydatkami, ale także po to, by dać nam poczucie wolności w pewnych sytuacjach. Zaplanujmy stałe budżety na konkretne sytuacje. Chcemy iść do zoo z dziećmi i zaplanować budżet w wysokości 100 złotych. Wizyta w zoo kosztuje tylko pieniądze - wstęp, napoje, lody, popcorn dla słonia. Jeśli z góry ustalimy jasny budżet, nie musimy się zastanawiać i myśleć za każdym razem, gdy wydajemy pieniądze. Planuje się, że wydatki te powstaną.