Implanty dentystyczne - koszty, materiały i procedury wszczepienia

Utrata naturalnych zębów często mocno uderza w pacjentów. Nowoczesne implanty mogą przywrócić wysoką jakość życia, jeśli straciliśmy własne zęby, ale leczenie implantologiczne jest często obciążeniem finansowym. Warto jednak dowiedzieć się, które implanty są dostępne, jak najlepiej przebiega leczenie, ile może kosztować implant stomatologiczny i jakie czynniki wpływają na cenę implantów stomatologicznych.

Implant stomatologiczny jest formą stałej protezy. W większości przypadków odnosi się to do wszczepienia sztucznego korzenia zęba, jak nazywa się również implanty, bezpośrednio w kość szczęki. Służą one do uzupełniania brakujących zębów. To właśnie korony, mosty lub wyjmowane protezy są zakotwiczone do implantu, czyli sztucznego korzenia zęba. Pełni rolę naturalnego korzenia zęba. Implant stomatologiczny zastępuje zatem pojedyncze zęby, jak również kilka lub nawet wszystkie zęby naturalne.

Implanty stomatologiczne mogą być wykonane z dwóch różnych materiałów, czyli tytanu lub ceramiki. Tytan jest najczęściej stosowanym materiałem. Posiada doskonałą biokompatybilność i jest akceptowany jako tkanka endogenna. Istnieją również implanty ceramiczne, ale nie są one tak powszechne, jak implanty tytanowe. Nie każdy także wie, jakie są rodzaje implantów dentystycznych. Dwuczęściowy system implantów składa się z korpusu implantu, wprowadzanego do kości szczęki oraz tzw. zaczepu, czyli widocznego zaczepu, na którym proteza jest umieszczana przez stomatologa. W przypadku jednoelementowego systemu implantów zaczep jest włączany bezpośrednio do korpusu implantu. Różne typy implantów różnią się długością. Możemy sobie zamontować standardowe implanty dentystyczne, które stanowią klasykę implantologii. Mają długość od 8 do 14 milimetrów. Z kolei krótkie implanty dentystyczne. Ich długość wynosi zazwyczaj od sześciu do ośmiu milimetrów. Mogą być stosowane na poważnie zdegradowanej kości szczęki.

Przed zdecydowaniem się na implant zębowy należy sobie odpowiedzieć na pytanie, jakie czynniki decydują o cenie implantu. Na koszt implantów stomatologicznych ma wpływ kilka czynników. Jeśli na przykład pacjent cierpi na wcześniej występującą chorobę, taką jak zapalenie przyzębia, przed wszczepieniem implantu stomatologicznego musi on zostać poddany leczeniu. Diagnoza może być również mniej lub bardziej czasochłonna, a tym samym mniej lub bardziej kosztowna lub niedroga. Ale decydującym czynnikiem jest ilość wymaganego leczenia, czyli ile implantów stomatologicznych jest umieszczanych oraz czy kość została zdegradowana i czy najpierw musi być wzmocniona przez powiększanie.

Implanty można umieścić tylko w zdrowej szczęce. Jeśli przyzębie uległo zapaleniu, a kość uległa pogorszeniu, nie można bezpośrednio wszczepić implantów. Zarówno leczenie paradontozy, jak i rekonstrukcja kości szczęki są w tym przypadku warunkiem koniecznym do wszczepienia implantów. Tylko wtedy implanty dentystyczne mogą być mocno zakotwiczone w szczęce. Co do zasady, koszty powiększania kości nie są pokrywane przez ustawowe ubezpieczenie zdrowotne. Usługa ta musi być ponoszona przez samego pacjenta. W związku z tym leczenie to może również zwiększyć koszty implantów stomatologicznych. W przypadku powiększania kości istnieją różne procedury. Tzw. podnoszenie zatoki szczękowej, na przykład, jest wykonywane przez implantologów w celu powiększenia kości w bocznej szczęce górnej. Koszty zabiegu powiększania kości przy pomocy podnośnika zatokowego wynoszą od 300 do 1200 złotych i należy je odpowiednio doliczyć do kosztów wszczepienia implantu. W przeciwieństwie do niektórych innych uzupełnień, implanty nie są standardową opieką. Wysokość stałej dopłaty do ustawowego ubezpieczenia zdrowotnego ustalana jest w drodze alternatywnego, konwencjonalnego zamówienia publicznego. Jeśli teoretycznie leczenie mostem lub protezą byłoby dla nas również możliwe, ale mimo to zdecydujemy się na implant w przypadku brakującego zęba, nadal otrzymujemy tylko stałą dotację na most lub protezę, czyli około połowy kosztów mostu lub usługi protetycznej. Jeśli koszty wszczepienia implantu mają być rozliczane, należy udowodnić potrzebę medyczną. Należy jednak wcześniej skontaktować się z kasą chorych i zapytać, w jakim stopniu zostaną pokryte koszty operacji. Dowiedzmy się, czy możemy otrzymać zwrot całości lub części kosztów wszczepienia implantu.

Do samodzielnego wszczepienia implantów stomatologicznych konieczne jest tylko spotkanie z dentystą, chyba że dentysta musi najpierw wyciągnąć wadliwy ząb. Następnego dnia i kilka tygodni po wszczepieniu implantów należy ponownie sprawdzić postęp procesu gojenia w gabinecie stomatologicznym. W zasadzie każdy pacjent jest dokładnie badany, a następnie leczone są zęby z próchnicą lub stany zapalne dziąseł. Wszelkie istniejące odkrycia są leczone przed rozpoczęciem leczenia implantologicznego, tak aby leczenie implantologiczne zakończyło się długotrwałym sukcesem. Przed wszczepieniem implantu dentysta sprawdzi również, czy lub w jakim obszarze konieczne może być powiększenie kości przed wszczepieniem implantu.