Jak wybrać bieliznę termoaktywną?

Bielizna termoaktywna jest niezastąpionym elementem znajdującym się w garderobie osób aktywnych. Produkt ma bowiem zastosowanie praktycznie w każdej dyscyplinie sportowej, jego zadaniem jest przede wszystkim utrzymanie stałej temperatury ciała, a także odprowadzanie wilgoci. Jaką bieliznę termoaktywną wybrać?

Czym się różni bielizna termiczna od termoaktywnej?

Zdecydowana większość ludzi stosuje wymiennie w odniesieniu do odzieży i bielizny pojęcia termiczna i termoaktywna. Warto jednak zdawać sobie sprawę, że nie jest to ten sam typ wyrobów. Czym zatem różni się bielizna termiczna od termoaktywnej?

Bielizna termiczna

Jest to zdecydowanie szersza grupa wyrobów odzieżowych oraz bieliźniarskich w porównaniu do tych, które można zaklasyfikować do bielizny termoaktywnej. Do bielizny termicznej należy bowiem zaliczyć praktycznie każdy typ bielizny, którego zadaniem jest ochrona ciała przed chłodem, a także pomoc w utrzymaniu optymalnej temperatury. Warto również wiedzieć, że odzież tego typu może nie gwarantować właściwej wentylacji, a także odprowadzania wilgoci, gdyż jej celem jest ochrona ciała przed mrozem, chodem, wiatrem oraz deszczem. Jest to jeden z powodów, dla którego bielizna termiczna nie jest wskazana dla osób uprawiających sport na świeżym powietrzu. Zamiast niej warto zdecydować się na produkty termoaktywne.

Bielizna termoaktywna

Jest bielizną, która nie tylko bardzo dobrze izoluje od chłodu, a także czynników zewnętrznych, ale potrafi także zagwarantować właściwą wentylację i odprowadzanie wilgoci. Bielizna oddychająca rekomendowana jest dla sportowców, a także doskonale sprawdzi się w trakcie aktywności fizycznej.

Czy warto zdecydować się na zakup bielizny termoaktywnej?

Bielizna termoaktywna bardzo poprawia komfort w trakcie uprawiania sportu, nie ma znaczenia czy są to zawody czy codzienny trening. Osoby, które zdecydują się na produkt o właściwym składzie oraz strukturze, nie tylko zagwarantują skórze właściwą wentylację, ale również osłonią skórę przed chłodem. Komfortowa bielizna sprawi również, że przyjemniejsze staną się bieganie czy jazda na rowerze. Należy mieć świadomość, że uprawianie sportu w zwykłej odzieży (np. koszulka bawełniana) jest niewygodne. Ubrania tego typu nie odprowadzają bowiem wilgoci (bawełna chłonie wilgoć przez co staje się cięższa), a także bardzo słabo izolują od czynników atmosferycznych. Warto zatem pamiętać, że tylko modele termoaktywne będą wstanie utrzymać ciepło na stałym poziomie.

Rodzaje bielizny termoaktywnej

- bielizna termoaktywna do biegania - musi być przede wszystkim bardzo dobrze dopasowana, a także elastyczna i odporna na czynniki atmosferyczne. Obecnie na rynku wybór bielizny oraz odzieży termoaktywnej jest bardzo duży. Można bez problemu znaleźć produkty nie tylko na lato, ale również na chłodniejsze pory roku. Rekomendowane jest zatem skompletowanie zestawu, który umożliwi na ubranie się na tzw. "cebulkę". W ten sposób można będzie cieszyć się z biegania przez cały rok.

- bielizna termoaktywna do jazdy na rowerze - oczywiście można spokojnie wykorzystać do jazdy na rowerze bieliznę zbliżoną do stosowanej przez biegaczy. Polecane jest zdecydowanie się na przylegające stroje, które przede wszystkim nie będą się unosiły i podwijały pod wpływem oddziaływania pędu powietrza. Do jazdy na rowerze można bez problemu kupić spodenki albo spodnie z wypełnieniem, które będzie wstanie ochronić użytkownika przed otarciami siodełka.

- bielizna termoaktywna na siłownię - na siłowni jak wiadomo panują zdecydowanie inne warunki niż na zewnątrz. Warto zatem zaopatrzyć się w znacznie lżejszą i cieńszą bieliznę. Świetnym rozwiązaniem będzie sięgnięcie po produkt wykonany z tworzywa sztucznego, który cechuje się doskonałą wytrzymałością i elastycznością. Można także zdecydować się na specjalną koszulkę termoaktywną, którą można włożyć zamiast zwykłego podkoszulka. Trening w ten sposób będzie znacznie bardziej komfortowy dla użytkownika, ponieważ tego typu koszulki przeważnie są bezszwowe.

- bielizna termoaktywna na motocykl - należy zdawać sobie sprawę, że bielizna termoaktywna do jazdy na motorze nie jest konieczna, jednak wpływa na poprawę komfortu jazdy. Osoby, które wybiorą produkt wykonany z ciepłej wełny merynosów nie będą odczuwały chłodu nawet podczas późnej jesieni. Nie wszyscy mają bowiem świadomość, że wykorzystanie do produkcji odzieży termoaktywnej specjalnych technologii powoduje, iż odzież w żaden sposób nie tylko nie krępuje ruchów, ale również nie prowadzi do powstania podrażnień skóry.

- bielizna termoaktywna do siatkówki - osobom uprawiającym dynamiczne sporty takie jak piłka nożna, siatkówka, koszykówka, rekomenduje się stosowanie termoaktywnych koszulek i spodenek, które cechują się komfortowym i lekkim krojem. W omawianym wypadku istotna będzie odpowiednia wentylacja, a także swoboda ruchu. Należy pamiętać, że ubrania nie mogą krępować energicznych podskoków czy wymachów. Zdecydowanie najlepszym rozwiązaniem będą zatem produkty wykonane z tkanin charakteryzujących się dużą elastycznością.