Jakimi metodami prawidłowo czyścić zęby?
Czyszczenie zębów jest codziennością dla większości Polaków, ale próchnica i zapalenie przyzębia są nadal powszechne w naszym kraju. Jak to możliwe? Przyczyną tego jest, oczywiście, jakość czyszczenia zębów. Czyścimy zęby regularnie, ale nieprawidłowo. Warto wiedzieć, kiedy, jak często i przede wszystkim jak należy myć zęby. Należy sobie uświadomić, dlaczego prawidłowe czyszczenie zębów jest tak ważne. Zdrowe zęby nie tylko dobrze wyglądają i nie bolą, ale także oszczędzają pieniądze, przecież koszt koron czy mostów może szybko osiągnąć trzy- lub czterocyfrowy przedział. Jedynym sposobem zapobiegania tym chorobom zębów jest regularne czyszczenie zębów. Płyn przeciwbakteryjny do płukania jamy ustnej nie jest tutaj skuteczną alternatywą. Chociaż dezynfekują powierzchnię jamy ustnej, nie usuwają bogatej w bakterie płytki nazębnej. Płyn przeciwbakteryjny powinien być zatem stosowany wyłącznie jako dodatek. Najpierw umyjmy zęby, potem przepłuczmy usta płynem do płukania jamy ustnej.
Kiedy czyścimy zęby, powinniśmy przestrzegać kilku prostych zasad. Regularnie czyśćmy zęby, ponieważ usunięte bakterie tworzą się ponownie natychmiast po każdym czyszczeniu. Dokładnie umyjmy zęby, w tym miejscu pomoże nam systematyczne postępowanie. Konieczne jest czyszczenie zębów właściwą techniką oraz odpowiednią szczoteczką. Warto także regularnie czyścić przestrzenie międzyzębowe. Wielu ludzi myje zęby tak, jak uczyli się jako dzieci. Jednak w ostatnich dziesięcioleciach zalecenia stomatologiczne uległy zmianie. Nie należy myć zębów natychmiast po każdym posiłku. Jeśli jedliśmy owoce o wysokiej zawartości kwasów, takie jak jabłka, pomarańcze i kiwi, sałatki z sosami octowymi lub soki owocowe, najlepiej poczekać około godziny przed czyszczeniem zębów. Kwasy usuwają ze szkliwa minerały, takie jak wapń i fosforan, co osłabia warstwę ochronną zębów. Kiedy myjemy zęby bezpośrednio, pocieramy szkliwo. Po około godzinie jednak, mineralna ślina w dużej mierze remineralizuje zęby, dzięki czemu można je czyścić bez obaw.
Również pod względem technicznym stomatolodzy zalecają dziś coś innego niż w przeszłości. Zamiast czyszczenia zębów okrągłymi ruchami, należy postępować zgodnie z tzw. metodą basową od czerwonego do białego. Dzieje się tak dlatego, że wykazano, iż czyszczenie zębów za pomocą okrągłych ruchów koła może spowodować wepchnięcie pozostałości jedzenia i bakterii pod dziąsła, co może spowodować ich zapalenie.
Tak działa metoda Bassa. Należy umieścić szczoteczkę tak, aby pole włosia szczoteczki pokrywało powierzchnię zęba i dziąsła w równym stopniu. Upewnijmy się, że kąt między osią włosia a zębem wynosi od 45 do 60 stopni. Teraz lekko nacisnąć, aby włókna zaczęły się zginać. Teraz możemy zacząć myć zęby. W tym celu należy kilkakrotnie przesunąć szczoteczkę, lekko potrząsając, a następnie oderwać rozluźnioną płytkę nazębną od dziąseł. Wystarczy przesunąć szczoteczkę do tyłu i do przodu.
Nie ma znaczenia, którą pastę do zębów wybierzemy do mycia zębów. Wystarczy upewnić się, że nie zawiera cukru i fluoru, aby dodatkowo chronić zęby przed próchnicą. Uważajmy na pasty do zębów, które wybielają zęby. Często zawierają one materiały ścierne, które stopniowo ścierają szkliwo, gdy regularnie używamy ich do mycia zębów.
Powinniśmy myć zęby przynajmniej dwa razy dziennie, rano i wieczorem. Istnieje również jasna odpowiedź na pytanie, czy mycie zębów przed czy po śniadaniu jest lepsze. Oczywiście, że potem. Po posiłkach w ustach gromadzą się resztki jedzenia, które przekształcają bakterie w szkodliwe kwasy. Dlatego najlepiej jest czyścić zęby nie tylko dwa razy dziennie, ale po każdym głównym posiłku. Powinniśmy zawsze myć zęby przez trzy minuty. Potrzebujemy tego czasu, by oczyścić każdy ząb wokół. Dłuższe czyszczenie nie jest zalecane. Naukowcy stwierdzili w badaniu, że dłuższe czyszczenie nie usuwa płytki nazębnej. Zwiększamy również ryzyko uszkodzenia dziąseł i szkliwa, jeśli czyścimy dłużej niż trzy minuty. Najlepiej jest postępować systematycznie podczas czyszczenia zębów, tak aby wszystkie zęby i powierzchnie naprawdę się oczyściły. Zacznijmy od powierzchni zgryzowych, następnie umyjmy powierzchnie zewnętrzne, a na koniec powierzchnie wewnętrzne zębów. Bardzo ważne jest również, aby nie naciskać zbyt mocno podczas czyszczenia zębów. Stosowane przez nas ciśnienie nie powinno przekraczać 150 gramów.
Właściwa szczoteczka do zębów jest kolejnym ważnym aspektem, jeśli chodzi o prawidłowe czyszczenie zębów. Nie ma znaczenia, czy używamy manualnej szczoteczki do zębów, czy też modelu elektrycznego. Obie, jeżeli są prawidłowo używane, będą jednakowo dobre. Eksperci zalecają modele o średniej twardości jako idealną szczoteczkę manualną oraz miękkie szczoteczki do odsłoniętych szyjek zębów. Zaokrąglone włosie zapobiega uszkodzeniu dziąseł podczas mycia zębów. Głowa szczoteczki do zębów powinna być mała, aby trzonowce były łatwo dostępne. Dzięki elektrycznej szczoteczce do zębów wielu ludziom łatwiej jest czyścić zęby, ponieważ szczoteczka wykonuje większość pracy.