Rodzaje pożyczek

Osoby potrzebujące gotówki mogą skorzystać z kilku form pożyczania. Podstawowym podziałem jaki znamy to: kredyty oraz pożyczki. Pierwsza grupa dotyczy ofert przygotowanych przez banki, natomiast pożyczki oferowane są przez firmy finansowe. Najczęściej osoby sięgające po oferty firm pożyczkowych kierują się możliwością uzyskania pieniędzy w krótkim czasie oraz mniejszą ilością formalności do spełnienia. Banki są obostrzone bardziej rygorystycznymi przepisami dotyczącymi udzielania kredytów. Dodatkowym aspektem rozróżniającym te dwie grupy to wysokość otrzymywanych środków: z reguły w bankach zaciągamy większe zobowiązania, natomiast pożyczki odzwierciedlają mniejsze wartości finansowe. W jaki jeszcze sposób możemy scharakteryzować pożyczki?

Jednym z podstawowych podziałów jest okres, na który pieniądze są pożyczane. W pierwszej grupie zaliczyć możemy tak zwane chwilówki. Charakteryzują się one tym, iż dana wartość ustalona w umowie musi zostać zwrócona do danego terminu - najczęściej są to pożyczki udzielane na miesiąc. W tej formie pożyczania możemy liczyć na niewielkie kwoty, ponieważ jednorazowo należy oddać kwotę wraz z ustalonymi odsetkami po upływie krótkiego okresu czasu. W drugiej grupie znajdziemy pożyczki na okres dłuży, ale i ze spłatą ratalną. Zależnie od polityki firmy mogą to być raty tygodniowe lub miesięczne. W zapisach tego typu umów o pożyczek ustalone jest również na jaką ilość tygodni bądź miesięcy ciążyć będzie zobowiązanie oraz w jakiej wysokości będą raty do spłaty. Ta forma pożyczania pieniędzy daje możliwość na uzyskanie większej kwoty gotówki.

Następnym ważnym aspektem wiązanym z pożyczkami jest forma załatwienia formalności. W tym podziale mówimy o obsłudze on-line, w biurze bądź obsługa w domu. Czym charakteryzuje się każda z form? Pożyczki, które udzielane są za pośrednictwem internetu są najszybciej rozpatrywane. Odpowiednio wypełniony formularz może zostać rozpatrzony nawet w 15 minut. Z tej formy mogą korzystać osoby, które posiadają konto bankowe, ponieważ pieniądze są wypłacane na wskazane konto. Często firmy proszą o przesłanie symbolicznej kwoty z konta klienta, aby potwierdzić numer konta bankowego, na które firma wypłaca przydzielone środki finansowe. Niektóre z firm świadczą swoje usługi finansowe w biurze stacjonarnym. W tym przypadku osoba zainteresowana zaciągnięciem pożyczki musi udać się do danego biura, aby po weryfikacji podpisać umowę o pożyczkę gotówkową. Ostatnią możliwością jest tzw. obsługa w domu. Aby otrzymać pożyczkę w miejscu zamieszkania osoby zainteresowane pozostawiają swoje dane do weryfikacji telefonicznie w centrali firmy bądź bezpośrednio załatwiają formalności z konsultantem finansowym. Po wstępnej pozytywnej weryfikacji klienta ów konsultant finansowy umawia się na spotkanie, gdzie po przedstawieniu oferty i jej zaakceptowaniu przez klienta dochodzi do podpisania umowy oraz wypłaceniu pieniędzy. Ta forma charakteryzuje się również tym, że w ustalonych terminach przedstawiciel firmy pożyczkowej przychodzi po odbiór rat.

Często słyszymy również o pożyczkach na dowód. Firmy finansowe posiadają w swoim wachlarzu ofert tzw. pożyczki na dowód. Są to pożyczki o małej wartości finansowej oraz osoba ubiegająca się o taki rodzaj oferty musi wypełnić stosowne oświadczenie, które ma za zadanie potwierdzić źródło dochodu. Jest to dobra forma dla osób, które nie potrzebują dużej gotówki, bądź pracują "na czarno" czyli bez żadnej umowy, która mogłaby potwierdzić pracodawcę. Jednak jeśli chcemy ubiegać się o większą kwotę pożyczki to niestety bez zaświadczenia o zarobkach, bądź bez przedstawienia np. decyzji o przyznaniu emerytury wraz z potwierdzeniem otrzymywanej wysokości gotówki pożyczki nie uzyskamy.

Ostatnim charakterystycznym podziałem pożyczek jest finalizacja wraz z dodatkowym produktem. Chodzi tu najczęściej o to, by przy podpisaniu umowy o pożyczkę finansową zawrzeć dodatkową umowę na np. ubezpieczenie zdrowotne. Tego typu zabiegi wprowadzają firmy, które współpracują z ubezpieczeniami. Jest to transakcja wiązana i często klienci korzystają z takiej formy, ponieważ dokupienie dodatkowego ubezpieczenia pozwala na uzyskanie większej wartości pożyczki. Jednak tego typu rozwiązania stosują nie wszystkie firmy pożyczkowe.

Firmy pożyczkowe posiadają bardzo bogatą ofertę, oraz coraz łatwiej jest zaciągnąć tego typu zobowiązanie. To sprawia, że wielu ludzi chętnie korzysta z tej formy pożyczania gotówki. Jednak bez względu na wybór oferty należy zapoznać się z całkowitą wartością do spłaty, wysokościami rat oraz zasięgnąć informacji dotyczących ewentualnych kosztów związanych z nieterminową spłatą, ponieważ ta informacja jest również istotna. Po spłaceniu pożyczki warto wnosić o przygotowanie zaświadczenia, które potwierdza spłacenie w całości danego zobowiązania. Natomiast w przypadku spłaty przed terminem ustalonym w umowie warto wnosić o tak zwany rabat, który przysługuje za wcześniej spłaconą pożyczkę - to nic innego jak zwrot niewykorzystanego oprocentowania.