Kotły - rodzaje, rozwiązania techniczne
Obecnie dostępne na rynku kotły do centralnego ogrzewania, popularnie zwane piecami, są bardzo zaawansowane technicznie i coraz bardziej przyjazne dla środowiska. Mamy ich wiele do wyboru w zależności od surowca, jaki zamierzamy w nich palić, czy będzie to węgiel, drewno, ekogroszek, czy jeszcze coś innego.
Najpopularniejsze wydają się wciąż kotły zasypowe na węgiel, ponieważ nie są zbyt drogie, a dość wydajne i bardzo solidne. Kotły zasypowe są to kotły, w których konieczne jest dostarczenie do komory spalania porcji opału ręcznie. Paliwo spalane jest na ruszcie stałym bez wykorzystania automatyki i energii elektrycznej. Kotły zasypowe stosuje się do ogrzewania dużych budynków, hal produkcyjnych, ale najczęściej jednorodzinnych domów wolnostojących. Typowy kocioł zasypowy piątej klasy kosztuje około czterech tysięcy złotych. Kocioł żeliwny zgazowujący jest droższy i może kosztować około dziewięciu tysięcy złotych. Takie kotły zwykle są kotłami grzewczymi, które stosuje się do spalania koksu i węgla w takich instalacjach, gdzie obieg wody jest wymuszony lub grawitacyjny. Do ich podstawowego wyposażenia należy miarkownik ciągu powietrza oraz narzędzia, które służą do obsługi i czyszczenia pieca. Zwykle kotły takie skonstruowane są w taki sposób, jaki umożliwia dolne spalanie paliw stałych. Kotły żeliwne mają dodatkowo ten atut, że wymiennik ciepła jest w bardzo wysokim stopniu odporny na korozję i dzięki temu można go użytkować przez wiele lat bez żadnych awarii.
Innym rodzajem kotłów są kotły na ekogroszek, które są rozwiązaniem oszczędnym i ekologicznym. Zainstalowany podajnik w sposób ciągły ładuje ekogroszek do pieca i dzięki temu spalana jest taka ilość paliwa, jaka jest minimalna do tego, aby zapewnić odpowiednią temperaturę. Wystarczy tylko co jakiś czas napełnić kosz zasypowy. Zakup takiego kotła wiąże się ze sporym wydatkiem, nawet około dziesięciu tysięcy złotych. Takie kotły często mają w standardzie różnego rodzaju sterowniki, które obsługują pompy oraz termostat pokojowy. Często kotły na ekogroszek posiadają także palniki żeliwne, które są odporne na ścieranie, korozję oraz wysoką temperaturę. Często produkowane są kotły, w których oprócz ekogroszku można spalać pelety albo miał.
Na rynku oferowane są również kotły wyłącznie na pelety, czyli sprasowaną biomasę w kształcie walca. Są to zwykle odpady drzewne, części uprawianych w tym celu roślin, lub odpadów i produktów ubocznych rolnictwa. Takie na przykład odpady drzewne prasowane są w ścisłe, niewielkie rolki. Są przy tym używane gigantyczne siły, które powodują, że w takiej małej rolce znajduje się duża ilość paliwa. Pelety wyróżniają się minimalną zawartością popiołu, wynoszącą około jednego procenta, co sprawia, że są paliwem niezwykle efektywnym. Kotły na pelety często uznawane są za ekologiczne i nowoczesne. Zamontowany w takim piecu palnik ma funkcję samoczyszczącą oraz zapalarkę, która ułatwia zapalenie pelet. Zasobnik jest zwykle bardzo pojemny i umożliwia działanie kotła bez uzupełniania paliwa nawet przez kilka dni. Palnik jest najczęściej także wyposażony w system automatycznego odpopielania rusztu. Dużą sprawność oraz łatwość w czyszczeniu umożliwia mu kształt wymiennika. Kotły na pelety najczęściej mają bardzo nowoczesne sterowniki oraz posiadają możliwość zainstalowania dodatkowego termostatu pokojowego.
Bardzo zaawansowanymi technicznie kotłami są z pewnością kotły indukcyjne. Jest to doskonałe rozwiązanie dla domów jednorodzinnych, osiedli mieszkaniowych, firm, czy też obiektów użyteczności publicznej. Kotły indukcyjne są wyjątkowo wydajne i tańsze w eksploatacji w porównaniu z innymi tego typu urządzeniami, ale niestety dość drogie. Zwykle trzeba się liczyć z wydaniem ponad dwudziestu tysięcy złotych, aby zakupić taki piec. Kotły indukcyjne to urządzenia elektromagnetyczne. Podstawową częścią ich konstrukcji jest trójfazowy suchy transformator posiadający zwarte uzwojenie wtórne, które staje się w takich konstrukcjach komorą grzewczą. Wytwarzana w niej moc cieplna przekazywana jest przepływającej wodzie. Komorę zaprojektowano tak, by zapewnić niewielkie obciążenie termiczne wymiennika. Podczas podgrzewania wodę się "uzdatnia elektromagnetycznie". Pole elektromagnetyczne generuje energię cieplną bezpośrednio w komorze grzewczej, a więc wymienniku, który jest umieszczony na kolumnach transformatora między połówkami pierwotnego uzwojenia. Pozwala to na wyraźne zmniejszenie strat pola elektromagnetycznego. Takie kotły posiadają wymienniki, które są wykonane z wysokiej jakości stali kwasoodpornej oraz inne wysokiej jakości materiały i osiągnięcia wysokich technologii, dzięki czemu mogą bez przeszkód funkcjonować nawet przez pięćdziesiąt lat. Mimo swojej zaawansowanej technologii, kotły indukcyjne zajmują bardzo niewiele miejsca i nie trzeba budować dla niego specjalnych pomieszczeń. Ich eksploatacja jest niezawodna i całkowicie bezpieczna oraz generuje niewiele kosztów. Spełniają one ponadto najwyższe wymagania ochrony środowiska. Są całkowicie ekologiczne.