Jak urządzić i umeblować kuchnię?

To normalne, że estetyka mebli ma decydujący wpływ na nasz wybór. Postarajmy się jednak nie zaniedbywać ich aspektu funkcjonalnego. Nowe meble kuchenne muszą spełniać trzy podstawowe kryteria, tak abyśmy mogli czuć się w niej możliwie najlepiej. Kiedy mówi się o meblach kuchennych, można mówić o różnych rzeczach. Meble kuchenne zazwyczaj obejmują nie tylko gotową jednostkę kuchenną lub indywidualnie zaplanowaną wyposażoną kuchnię z szafkami kuchennymi, ale także dodatkowe półki kuchenne, kredensy, bufety lub wózki kuchenne. Ważne jest, aby wszystkie meble kuchenne były ze sobą skoordynowane pod różnymi względami. Ponieważ mieszanka stylów, która nie została celowo wdrożona, często wygląda bardzo nieodpowiednie w kuchni. Co jest jednak ważniejsze, to fakt, że meble kuchenne oferują wystarczająco dużo miejsca do przechowywania, ponieważ naczynia kuchenne i żywność są zazwyczaj przechowywane niemal wyłącznie w kuchni.

Po pierwsze, muszą one gwarantować łatwy dostęp. W żargonie kuchennym istnieje koncepcja zwana standardem trójkąta działań, która stanowi, że lodówka, piekarnik i zlewozmywak muszą być umieszczone w taki sposób, aby ograniczyć podróże użytkowników do minimum. Idealny jest liniowy układ równoległy, z jednej strony przestrzeń gorąca (piekarnik i płyta grzewcza), z drugiej zaś przestrzeń zimna (lodówka, zlew). Pamiętajmy, że to nie my musimy dostosować się do swojej kuchni, ale musi ona odpowiadać naszym gustom i potrzebom. Jeśli jesteśmy niscy, powinniśmy dać pierwszeństwo niskim meblom. Wybierzmy wyposażenie wnętrza, które ułatwi nam życie codzienne. Możemy zastosować drzwi obrotowe do mebli narożnych i przesuwne dna szaf, aby przybliżyć ich zawartość bez konieczności stania na czworakach.

Po drugie, liczy się wolna przestrzeń robocza. W zależności od wielkości i kształtu naszej kuchni, umieśćmy meble w taki sposób, aby zachować dużą i praktyczną przestrzeń roboczą do gotowania i przechowywania naczyń. Sztuczka szefa kuchni polega na tym, aby wybrać blat, który jest głębszy niż szuflady, aby stworzyć przestrzeń, która ułatwi przejście rur i okablowania.

Po trzecie, nie należy przy wyborze mebli zapominać o łatwej konserwacji. Niezależnie od tego, czy jesteśmy początkującym, czy ekspertem w kuchni, nie będziemy w stanie uniknąć tłuszczu i rozprysków wody na swoich pięknych meblach kuchennych. Oszczędźmy sobie kłopotów i zdecydujmy się na materiały, które są łatwe w utrzymaniu i mogą być czyszczone za pomocą prostej gąbki.

Po czwarte, warto mieć na uwadze, jak zaprojektować kuchnię. W zależności od układu kuchni, elementy, takie jak szafki i stoły zostaną umieszczone w ten czy inny sposób. Musimy określić lokalizację przepływu wody, gazu i energii elektrycznej. Warto zmierzyć przestrzeń przeznaczoną na pomieszczenie mebli oraz decydować o kształcie swojej kuchni. Małe przypomnienie: wysokie elementy są często wykorzystywane do przechowywania produktów spożywczych, podczas gdy niższe są wykorzystywane do przechowywania sprzętu kuchennego (garnki, patelnie, sztućce, drobny sprzęt elektryczny itp.).

Po piąte, liczy się także wygląd mebli. Drewno natychmiast wprowadzi miękkość i urok do naszych wnętrz. Zazwyczaj jest ono chronione lakierem, a jego konserwacja jest prosta. Jego cena różni się w zależności od jakości i gatunku. Ponieważ jest to materiał naturalny i żywy, jego kolor może zmieniać się w czasie i może źle reagować na intensywne upały lub bardzo wysoką wilgotność (pojawienie się pęknięć, deformacji itp.). Oferowany jest głównie w trzech kategoriach, takich jak naturalne drewno (o grubości powyżej 5 mm), drewno fornirowane (o grubości poniżej 5 mm) oraz sklejkę (arkusze drewna połączone i sklejone ze sobą). Drewno ma ponadczasowy i ciepły wygląd, natomiast jego cena może nieco wzrosnąć w zależności od jego charakteru. Ponadto drewno wymaga konserwacji. Podobnie często w wystroju kuchni może dominować stal nierdzewna, które jest odporna, bardzo higieniczna i łatwa w utrzymaniu. Istnieje wiele wersji, w których możemy go znaleźć. Doskonale łączy się on z urządzeniami pokrytymi tym samym materiałem. Stal nierdzewna jest idealna do eleganckiej dekoracji, choć może również przynieść nowoczesność, jeśli zmienimy ją z lekkimi drewnianymi fasadami. Stal nierdzewna jest wrażliwa na zarysowania, ale jej cena może być wysoka (w zależności od wybranego wykończenia).

Poza meblami kuchennymi, które tworzą kompletne kuchnie, istnieją oddzielne elementy, które pozwalają na zastosowanie licznych okuć zarówno w nowych kuchniach, jak i w tych, które są odnawiane i przywracane do życia. W zależności od układu, dostępnej przestrzeni, estetyki i wymagań dotyczących przechowywania, można wybierać pomiędzy różnymi typami mebli, które najbardziej będą nam pasować. Kuchnie są zazwyczaj bardzo drogie i stanowią zakup na wiele lat. Więc tym lepiej, jeśli kupując meble do kuchni, można się targować. Aby uzyskać własną wymarzoną kuchnię w możliwie najtańszej cenie. W przypadku swobodnie zaplanowanej kuchni, pierwsza najlepsza oferta nie powinna być natychmiast przyjęta.