Małe kasy fiskalne. Gdzie są używane?

Z roku na rok szybka i sprawna płatność kartą cieszy się coraz większą popularnością. Łatwość zawarcia oraz opłacenia transakcji z użyciem karty płatniczej wpływa pozytywnie na zadowolenie konsumentów oraz zwiększenie wpływów do kasy usługodawców. Jak działa terminal oraz jaki jest koszt utrzymania terminala płatniczego?

Czym jest POS?

Zwrot terminal płatniczy - POS pochodzi z języka angielskiego i oznacza „point of sale” , czyli punkt handlowy. Jest to niezwykle praktyczne urządzenie, które pośredniczy w płatnościach bezgotówkowych, a więc dokonywanych przy pomocy karty płatniczej, elektronicznie czy też z użyciem Bliku. Dostępne na rynku terminale to nieduże urządzenia, które są wyposażone w klawiatury do wpisywania numerów PIN. Ponadto z użyciem terminala można szybko i sprawnie przeprowadzać transakcje zbliżeniowe. Dziś urządzenia te są powszechnie stosowane w handlu oraz różnorodnych branżach o charakterze usługowym.

Jakie są rodzaje terminali?

Terminale płatnicze dzielimy na dwa rodzaje:

- terminal stacjonarny POS- urządzenie to wymaga posiadania stałego zasilania prądem oraz dostępu do internetu stacjonarnego lub mobilnego – GPRS. Jest ono powszechnie instalowane na stanowiskach kasowych w poszczególnych placówkach handlowych oraz różnorodnych punktach usługowych, wśród których można wymienić: salony fryzjerskie, kosmetyczne zakłady samochodowe oraz wiele innych.

- mobilny terminal płatniczy – mPOS to małe oraz bardzo lekkie urządzenie, które posiada wbudowane baterie oraz korzysta z łączności GPRS. Sprzęt ten jest wyposażony w kartę SIM lub łączy się przez pomocy wi-fi, dzięki czemu potrafi on działać niezawodnie w każdym miejscu. Urządzenie to akceptuje poszczególne płatności bezgotówkowe w momencie połączenia się ze smartfonem klienta. Terminale mobilne znalazły szerokie zastosowanie w pracy kurierów, taksówkarzy, konduktorów oraz w wielu restauracjach, gdzie umożliwiają obsługę klientów przy stoliku.


Drukarki dla gastronomii zobacz artykuł na ten temat: https://pospay.com.pl/strefa-wiedzy/pospay-online-dla-gastronomii


Terminal dla firm – koszt utrzymania

We współczesnych czasach coraz więcej przedsiębiorców dostrzega potrzebę inwestowania w terminale płatnicze. Niemniej korzystanie z tych urządzeń w poszczególnych placówkach handlowych oraz usługowych jest związane z ponoszeniem pewnych kosztów.

Od 2015 r. wysokość opłaty interchange została obniżona do poziomu 0, 2-0, 3 procenta wartości transakcji bezgotówkowej, dzięki czemu umożliwienie klientom płatności w tej formie jest nieco tańsze.

Średni koszt dzierżawy terminala wynosi około 50 złotych miesięcznie, natomiast posiadacze własnych terminali są zobowiązani do płacenia prowizji, która waha się w granicach od 1, 39 do 1, 5 procent od każdej transakcji bezgotówkowej. Ponadto przedsiębiorca który to zdecydował się na zakup terminala płatniczego musi liczyć się wydatkiem rzędu około trzystu złotych.

Posiadanie w dzisiejszych czasach terminalu staje się wręcz koniecznością, bowiem możliwość płatności bezgotówkowej przyczynia się do atrakcyjności oferty. Ponadto możliwa jest znacznie szybsza obsługa, bowiem znikają problemy z wydawaniem reszty. Każda firma korzystająca z terminala płatniczego w znacznym stopniu zwiększa swój prestiż i posiada wizerunek firmy nowoczesnej oraz wrażliwej na potrzeby klientów


Kasy fiskalne w 2020 roku. Zobacz co się zmieniło w przepisach: https://pospay.com.pl/strefa-wiedzy/kasy-fiskalne-w-2020-roku---co-sie-zmienilo