Mieszkanie w małej kawalerce

Kawalerka to małe mieszkanie jednopokojowe, w którym często brak jest oddzielnej kuchni. Jeszcze dwie, trzy dekady temu takich mieszkań było w Polsce bardzo dużo i zajmowały je często nawet rodziny z dziećmi. Dzisiaj malutkich kawalerek buduje się dużo mniej, jednak ciągle występują one na rynku. Mieszkanie tego typu z założenia jest lokalem dla jednej osoby, czyli kogoś młodego albo emeryta. W praktyce kawalerka bardzo często jest lokalem przejściowym. Kawaler lub panna w młodości nabywa kawalerkę, jako swoje pierwsze mieszkanie, najpierw mieszka samodzielnie, potem z partnerem a gdy pojawia się dziecko zwykle następuje zamiana na większe mieszkanie. Wiele z tych osób nie rezygnuje z posiadania kawalerki i nawet po wyprowadzeniu się, nie sprzedaje jej, tylko czerpie zyski z wynajmu.

Czy warto kupić kawalerkę?

Nad tym, czy w ogóle warto kupić kawalerkę zastanawia się wiele osób. Jeśli chodzi o cenę za metr kwadratowy to zwykle nie wypada ona dobrze. Natomiast kwota za całość bywa niska w uwagi na bardzo mały metraż. Wiele osób nabywa kawalerki z braku innego wyjścia, bo przykładowo tylko na taki lokal wystarcza im zdolności kredytowej. W takich sytuacjach bardzo często występuje wątpliwość, czy w tak małych lokalach w ogóle da się mieszkać? Z pewnością tak. Jeśli kawalerka ma powierzchnię od 28 do 36 mkw to można ją funkcjonalnie i estetycznie urządzić.

Ile będzie kosztować wykończenie kawalerki?

Każdy, kto kupuje kawalerkę od dewelopera zastanawia się, ile będzie kosztować wykończenie takiego lokalu. Wszystko oczywiście zależy od standardu jednak w sytuacji, gdy kawalerka ma być mieszkaniem przejściowym nie warto inwestować w nią zbyt dużych środków. Taki lokal w standardzie popularnym można wykończyć za kwotę rzędu 30-40 tysięcy złotych. Najdroższymi pomieszczeniami zwykle są kuchnia i łazienka. Tutaj dosyć duże środki trzeba będzie włożyć w meble na wymiar, sprzęt AGD do kuchni i łazienki, płytki, umywalkę, toaletę, wannę. Pozostałe koszty remontowe to farby, oświetlenie, podłogi, meble, w tym szafa na wymiar do przedpokoju, rolety, dekoracje okienne i inne dodatki do domu.

Co zrobić, aby kawalerka była przestronna?

Kawalerka ze względu na swoje małe rozmiary jest lokalem trudnym do urządzenia. Chodzi, bowiem o to, żeby zmieścić wszystko, co potrzebne a jednocześnie nie zagracić pomieszczeń. Na szczęście są dzisiaj liczne rozwiązania dedykowane właśnie do małych pomieszczeń. W kuchni, która zwykle ma formę aneksu umieszczamy meble na wymiar wraz ze stolikiem rozkładanym na ścianę. Ustawiamy małą podblatową lodówkę, instalujemy wąski zlew, zmywarkę i płytę na dwa palniki. Z kolei w łazience instalujemy wąską pralkę, wąską kabinę prysznicową, podwieszany WC i równie wąską umywalkę i już wszystko nam się mieści. Na korytarz zamawiamy szafę pod wymiar taką, na jaką pozwala nam powierzchnia. Jeśli okaże się ona za mała na potrzeby domowników można w pokoju zabudować jedną ścianę szafkami na wymiar, które da się tak sprytnie wtopić w aranżację wnętrza, że nie będą one wyglądały jak typowe szafy. Jedyny pokój, jaki mamy do dyspozycji ma służyć do spania, wypoczynku i przyjmowania gości. Trzeba wiec tutaj zmieścić kanapę z funkcją spania, stolik kawowy, biurko, przyda się także komoda i niewielki regał pod telewizor. W pokoju należy wystrzegać się umieszczania dużych przedmiotów takich jak fotele czy kwiaty doniczkowe, by nie przytłaczać pomieszczeń. Oszczędnie będą tutaj stosowane także dodatki do domu, szczególnie te typowo dekoracyjne. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, aby zawiesić na ścianie zegar czy ramki ze zdjęciami. Jeśli chodzi o dekoracje okienne to również należy je stosować oszczędnie. Nie ma potrzeby by jednocześnie występowały rolety, firanki i zasłony, bo z powodzeniem można postawić na same żaluzje albo same rolety.

Gdzie schować rzadko używane przedmioty?

W lokalach typu kawalerka może być problem z przechowywaniem rzadko używanych przedmiotów. Każdy z nas ma dodatki do domu takie jak chociażby ozdoby choinkowe, dodatkowa zastawa dla gości, pamiątki czy książki. Dobrze jest, więc zagospodarować miejsca bezpośrednio pod sufitami. Na korytarzu czy w pokoju można zrobić pod sufitem półki gipsowe, na których będą ustawione książki i ozdobne kartony. Można też zdecydować się na szafki typu pawlacz w nieco bardziej nowoczesnym wydaniu.

Czy można wygodnie żyć w kawalerce?

Każdy, kto śledzi strony o tematyce wnętrzarskiej na pewno nie raz widział piękne aranżacje małych mieszkań. Również wśród znajomych z pewnością znajdziemy małe, wygodnie i gustownie urządzone mieszkania. Wszystko jest kwestią dobrego planu i organizacji. Decydując się na mieszkanie w kawalerce trzeba od razu być świadomym, że to nie jest tryb życia dla ludzi, którzy lubią mieć dużo przedmiotów. Jeśli zaś ktoś jest typem minimalisty z pewnością będzie sobie dobrze radził w takich mieszkaniach. Część osób obawia się, że w kawalerce nie będzie możliwe prowadzenie życia towarzyskiego. Nie jest to prawdą, bo zawsze zmieści się kanapa oraz niewielki stół, przy którym można zjeść obiad.