Jakie jest prawidłowe ustawienie biurka?
Dla coraz większej liczby osób biurko staje się centrum ich pracy, a czynnik dobrego samopoczucia staje się coraz ważniejszy. Prawidłowe ustawienie biurka odgrywa kluczową rolę w unikaniu rozproszenia uwagi i wyczerpania oczu. Warto przede wszystkim wiedzieć, jakie typowe błędy popełniane są w czasie ustawiania biurka.
Biurko ustawione nieprawidłowo przed oknem. Przykład źle ustawionego biurka. Przez okno z tyłu, oczy szybciej się męczą dzięki odbiciom na ekranie. Konsekwencje: Utrata koncentracji i bóle głowy. Wiele osób wystawia biurka i siada tyłem do okna. Jednak obie mają wady, które mogą mieć duży wpływ na skoncentrowaną pracę. W rezultacie większość firm ustawia biurka pod kątem prostym do okien swoich biur, tak aby pracownicy siedzieli z boku okna, zapewniając im w ten sposób optymalne warunki oświetleniowe. Jakie są konsekwencje tych błędów? Jeśli biurko znajduje się przed oknem, dzięki czemu można patrzeć na zewnątrz, istnieje ryzyko, że my lub nasi pracownicy będą rozproszeni. Gorzej jest, gdy pracujemy tyłem do okna. W jasnym słońcu mamy tę wielką wadę, że jesteśmy oślepieni odbiciami na monitorze, tak, że nasze oczy muszą zrobić wszystko, aby coś na nim zobaczyć. Prowadzi to nieuchronnie do suchych oczu i ostatecznie do wyczerpania i bólów głowy.
Warto zatem wiedzieć, jak wybrać odpowiednie miejsce na biurko. Przy wyborze odpowiedniego miejsca, naszym priorytetem powinno być stworzenie optymalnych warunków oświetleniowych. Dlatego wskazane jest umieszczenie biurka w pobliżu okna, abyśmy mogli idealnie pracować obok okna. Niezależnie od warunków oświetleniowych zaleca się również ustawienie biurka tak, aby nie siadać tyłem do drzwi. Zamiast tego powinno być możliwe widzenie całego pomieszczenia, aby zapewnić spokojną atmosferę pracy.
Nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, jakie są zalety rozmieszczenia biurka z boku okna. Jeśli dużo pracy wymaga pisania odręcznego, powinniśmy być obróceni o 180°, tak aby światło padające na dokumenty nie rzucało cienia z ręki na kartkę. Po znalezieniu odpowiedniego miejsca i wybraniu go, nasza codzienna praca staje się niezwykle prosta. Optymalne warunki oświetleniowe nie tylko tworzą przyjemną atmosferę pracy, ale i chronią oczy. W rzeczywistości badania pokazują, że ludzie, którzy nie mają okna w biurze śpią gorzej i czują się bardziej niekomfortowo niż ludzie, którzy mają dostęp do bezpośredniego światła dziennego w godzinach pracy. Dalsze statystyki pokazują, że większość ludzi nie przywiązuje dużej wagi do wyposażenia technicznego lub krzesła biurowego, ale raczej do najlepszych możliwych warunków oświetleniowych. A ci, którzy czują się komfortowo w pracy, są nie tylko bardziej zmotywowani, ale również bardziej produktywni. Przyglądając się pomieszczeniu, praca jest również wolna od rozpraszania uwagi. Jednocześnie tworzy to uspokajającą aurę.
Warto także zorientować się, jakie są możliwości ustawienia biurek. Dla prawidłowego ustawienia biurka istnieje kilka możliwości, które mogą zostać zrealizowane, na przykład, gdy zespoły muszą wspólnie pracować nad projektami. W ostatnich latach trend ten przesunął się na biura o zmiennym układzie. Oznacza to, że jak najwięcej mebli biurowych posiada kółka, dzięki czemu mogą one być indywidualnie dopasowane do poszczególnych zadań i można wybrać układ, który najbardziej im odpowiada. Na przykład, dwa biurka mogą być umieszczone obok siebie tak, że dwie osoby mogą siedzieć naprzeciwko siebie i pracować razem nad projektem. Działa to dzięki różnym kształtom blatów, które pozwalają również na ustawienie kilku biurek jako kompletnej grupy stołów. Pozwala to również na ustawienie biurek w "kształcie gwiazdy", w której zespół siedzi wokół biurek. Nieuniknione jest jednak, że ktoś będzie musiał siedzieć tyłem do okna. Ponieważ ekran tej osoby jest oświetlony, a nie innych członków grupy, powinna się ona podejmować się tych zadań, do których ekran nie jest potrzebny (np. zapisywanie pomysłów na papierze czy ręczne rysowanie szkiców).
Nie wszyscy wiemy, że w miejscu pracy przy biurku obowiązują przepisy prawne. Nawet w przypadku ustawianie biurka istnieje przepis, że przejście do własnego biurka nie może być węższe niż 60 cm i że każdy pracownik musi mieć dodatkowo 100 cm wolnego miejsca przy biurku, aby mógł się swobodnie i dynamicznie poruszać. Normy te mają zastosowanie również do osób, które pracują dla firmy poprzez telepracę z własnej siedziby.
Jeśli w biurze nie ma osobnego pomieszczenia na spotkania grupowe, biurka mogą być również ustawione w jednej linii pod ścianą. Aby nadal siedzieć pod kątem prostym do okna, dwa biurka powinny być ustawione obok siebie. Przestrzeń pomiędzy dwoma stanowiskami roboczymi może być pozostawiona wolna, a na środku pomieszczenia jest wystarczająco dużo miejsca na wspólny stół projektowy, na którym zespół może spotkać się w razie omówienia wszystkich planów. Niektóre rozwiązania mogą zostać wdrożone na rzecz optymalnej ergonomicznej pozycji. Istnieje klasyczny wariant stołu konferencyjnego, gdzie kilka biurek jest po prostu umieszczanych obok siebie.