Jak korzystnie inwestować pieniądze?

Temat inwestycji jest bardzo popularny. Każdy powinien dbać o to regularnie, ale realizacja tego pomysłu wymaga wiele wysiłku. Ponadto, każdy, kto chce inwestować pieniądze w dzisiejszych czasach, ma nieskończoną ilość możliwości, takie jak akcje, fundusze oszczędnościowe, obligacje i depozyty. Wielu z nas traci przegląd sytuacji od samego początku i udaje się bezpośrednio do banku lub pośrednika finansowego, aby uzyskać poradę. Jednak nie zawsze otrzymamy tam najlepszą ofertę, ponieważ produkty z najwyższymi prowizjami są często oferowane preferencyjnie przez doradców.

Ale nawet początkującym nie jest trudno samodzielnie zarządzać swoimi inwestycjami i zapobiegać zużywaniu ich aktywów przez inflację na niskooprocentowanych kontach oszczędnościowych lub przy kosztownych inwestycjach. Udana inwestycja finansowa oznacza zachowanie zainwestowanego kapitału poprzez odsetki, dywidendy, zyski cenowe, przychody ze sprzedaży i inne dochody, zwiększenie go, a tym samym spełnienie życzeń finansowych. Warto zatem uwzględnić poniższe porady finansowe, zanim podejmiemy decyzję o inwestowaniu.

Pierwszym krokiem, biorąc pod uwagę strategię inwestycji, jest określenie osobistego celu inwestycyjnego. Aby być dobrze przygotowanym i zdyscyplinowanym, musimy wiedzieć, nad czym pracujemy. Dlatego najpierw należy pomyśleć o celu inwestycyjnym, aby zaoszczędzić na świadczenia emerytalne, dokonać specjalnego zakupu lub sfinansować pewien etap życia w perspektywie średnioterminowej. Zanim zaczniemy inwestować pieniądze i w ten sposób związać swoje aktywa gdzie indziej na dłuższy okres czasu, powinniśmy upewnić się, że jesteśmy wolni od długów. Kredyty, pożyczki na raty lub finansowanie budowy - długi są drogie i nie nadają się jako punkt wyjścia dla ukierunkowanych inwestycji.

Na każdą formę inwestycji mają wpływ trzy kluczowe czynniki, czyli bezpieczeństwo, płynność (lub dostępność) i zwrot z inwestycji. Jest to również określane jako "magiczny trójkąt", pomiędzy kamieniami węgielnymi, na których można umieścić wszystkie inwestycje finansowe. Zasada jest następująca: im bezpieczniejsza i im bardziej płynna jest inwestycja, tym niższy jest jej zwrot. I odwrotnie: inwestycje o wysokiej stopie zwrotu są albo mniej płynne, albo mniej bezpieczne. Wszystkie trzy aspekty są równie ważne, nawet jeśli czynniki bezpieczeństwa i zwrotu z inwestycji są regularnie przedmiotem szczególnej uwagi. Nie należy jednak również ignorować płynności, ponieważ często towarzyszy nam ona w naszym codziennym życiu. Jeśli nie mamy płynności, nie możemy kupować, płacić czynszu, tankować paliwa lub płacić innych rachunków. Dlatego szczególnie ważne jest, aby zastanowić się, jak długo można żyć bez zainwestowanych pieniędzy. Kto chce inwestować, np. w akcje, czyli inwestycję w pieniądze podatne na wahania, nie powinien przez długi czas potrzebować swoich pieniędzy, aby ewentualne wahania cen nie prowadziły do strat cenowych, ponieważ pieniądze potrzebne są na giełdzie. Długi horyzont inwestycyjny kompensuje wahania, a tym samym zmniejsza ryzyko strat cenowych.

Następnym ważnym pytaniem jest to, ile pieniędzy chcemy zainwestować. Aby to zrobić, musimy uzyskać przegląd swojej sytuacji finansowej i obliczyć kwotę, której nie musimy utrzymywać w całości lub tymczasowo. Kwota inwestycji ma decydujące znaczenie przy poszukiwaniu odpowiedniej formy inwestycji. Na przykład, istnieją minimalne kwoty inwestycji, które należy uwzględnić w przypadku form inwestycji, takich jak lokaty terminowe lub bony oszczędnościowe. Częściowo również warunki ofert zależą od sumy inwestycji. Maksymalne kwoty inwestycji są w stosunku do niej rzadkie, tylko uzgodnione odsetki mogą być ograniczone do określonej sumy. Inwestor powinien się tego dowiedzieć, aby nie rezygnować z oprocentowania. Jeśli nie mamy do dyspozycji dużej kwoty inwestycji, warto ją sukcesywnie budować z planem oszczędnościowym. Warto również zdać sobie sprawę, ile pieniędzy potrzeba na koniec okresu inwestycyjnego. Z parametrami kwoty startowej, kwoty końcowej i okresu inwestycyjnego, można obliczyć pożądany zwrot.

Jeśli chodzi o rentowność, należy również wziąć pod uwagę różne koszty inwestycji. Podczas gdy prawie wszystkie rachunki depozytowe nie wymagają żadnych kosztów, fundusze kapitałowe mają stosunkowo wysokie opłaty za zarządzanie i podlegają również uzasadnionej opłacie wstępnej. Koszty te wyraźnie zmniejszają rentowność netto: 2% kwoty inwestycji rocznie nie jest rzadkością. W związku z tym należy rozejrzeć się za jak najbardziej ekonomicznymi alternatywami.

Ponadto, im dłużej trwa inwestycja, tym jest tańsza. Ponieważ w przypadku inwestycji krótkoterminowych ważną rolę odgrywają również koszty prowadzenia rachunku powierniczego. Opłaty transakcyjne są należne za każdą zmianę konta depozytowego. Depozyty online są często tańsze niż depozyty w konwencjonalnych bankach. Zanim otworzymy konto depozytowe, powinniśmy porównać ceny i opłaty różnych dostawców. Należy również pamiętać, że ostateczny podatek u źródła musi być zapłacony od zysków kapitałowych.