Czy warto mieć hobby lub pasję?

Nudno, nieciekawie, bezsensu

Codzienność i rutyna potrafią dać się we znaki. Kiedy życie zaczyna się ograniczać do pracy lub studiowania oraz wypełniania domowych obowiązków, od czasu do czasu przerywanych spotkaniami towarzyskimi, można stracić chęć do życia. Wszystkie dni zaczynają wyglądać podobnie, brakuje czegoś, co nadawałoby sens codzienności. Zaczynasz popadać w marazm, masz wrażenie, że świat nie ma ci nic ciekawego do zaoferowania. Czasami zastanawiasz się, czy ten stan rzeczy może ulec zmianie. Jednocześnie pozwalając, żeby rutyna pochłaniała cię coraz bardziej, stając się źródłem narastającej frustracji i zniechęcenia. Czy naprawdę tak ma wyglądać twoje życie?

Nie wiem. A spróbowałeś coś zmienić?

Częstym błędem popełnianym przez ludzi, jest oczekiwanie, że poprzez wykonywanie dobrze znanych czynności i powtarzaniu utartych schematów, w końcu otrzymają inne, bardziej satysfakcjonujące efekty. To tak, jakby dodając kakao do mleka, liczyć, że w końcu powstanie kawa. Albo koktajl owocowy. Niemożliwe, prawda? Dlatego, jeśli uważasz, że twoje życie ci nie odpowiada lub czegoś mu brakuje, powinieneś wziąć sprawy w swoje ręce i próbować coś zmienić. To ty masz widzieć, co jest dla ciebie ważne, na co chcesz poświęcać czas, jakie masz priorytety. Wiele osób zapomina, że świat ma im bardzo dużo do zaoferowania. Wystarczy wyjść ze swojej strefy komfortu i sprawdzić, jakie mamy możliwości.

Narzekasz, że każdy dzień wygląda tak samo? Brakuje ci czegoś, co sprawiałoby, że się uśmiechasz? A...posiadasz jakieś hobby lub pasję? Coś, co może dawać ci satysfakcję, rozwija cię, wymaga od ciebie czasu i odrobiny wysiłku? Nie? To może czas się za czymś takim rozejrzeć. I nie, oglądanie seriali się nie liczy. Owszem, poznawanie losów kolejnych bohaterów może być świetną rozrywką. Jednak na dłuższą metę rozleniwia i nie zapewnia odpowiedniej stymulacji dla twojego mózgu. To samo z filmami. Nie ma nic złego w leniwych sobotach, spędzanych przed ekranem. Ale nie może to być sensem twojego istnienia, nawet, jeśli od czasu do czasu obejrzenie filmu będzie jednocześnie pretekstem do spotkania towarzyskiego. Jeśli więc nie wiesz, czy twoje życie wygląda tak, jakbyś chciał (co prawdopodobnie oznacza, że nie wygląda), może czas spróbować coś zmienić?

Radość, błysk w oku i satysfakcja

Lubisz słuchać ludzi, którzy opowiadają o swojej pasji? Nawet nie dlatego, że podzielasz ich zainteresowania. Tylko dlatego, że ich hobby jest źródłem radości i szczęścia, sprawia, że w oczach pojawiają się iskierki, a szara rzeczywistość przestaje mieć znaczenie. Nie jesteś w stanie opowiadać o niczym w ten sposób? Czas to zmienić. Do tej pory nie udało ci się znaleźć niczego, co by cię zainteresowało? A szukałeś? Odpowiedź sobie (szczerze!) na pytanie, kiedy ostatnio spróbowałeś czegoś nowego. Czegoś, z czym faktycznie nie miałeś wcześniej do czynienia. Może to być cokolwiek - motoryzacja, żeglarstwo, kultura krajów Ameryki Łacińskiej, kaligrafia albo akwarystyka. To nie dla ciebie? A spróbowałeś kiedyś zgłębić któryś z wymienionych tematów? Oczywiście, niektórych rzeczy nie musisz próbować, żeby wiedzieć, że nie przypadną ci do gustu. Jeśli jednak będziesz negował wszystkie propozycje, nie uda ci się odnaleźć swojej pasji.

Korzystaj z nadarzających się okazji, które będą pozwalały ci na poznanie czegoś nowego. Znajomy zaprasza cię na festiwal? Idź z nim. Koleżanka proponuje wernisaż w muzeum sztuki? Czemu by nie skorzystać? Twoja siostra zapałała miłością do awangardowego jazzu? Wybierzcie się na koncert jednego z jej ulubionych bandów. Dzięki temu, nawet jeśli nie znajdziesz swojej pasji, będziesz bogatszy o nowe doświadczenia. Sprawdzisz również, czy dana dziedzina faktycznie cię nie interesuje. A może mim wszystko okaże się, że uwielbiasz sztukę nowoczesną i chodzenie na festiwale?

Nie musisz się silić na oryginalność - liczą się twoje potrzeby

Wiele osób może mieć mylne wrażenie, że pasja musi być widowiskowa, związana z adrenaliną, spektakularna. Liczy się jazda na motocyklu, nurkowanie, wspinaczka (najlepiej bez zabezpieczeń.) Ewentualnie taniec, malowanie obrazów i gra na instrumencie. Ale pisanie opowiadań, modelarstwo, zajmowanie się mikroorganizmami? Też! W prawdziwej pasji nie liczy się to czym jest, tylko to, jaką radość sprawia osobie, która się nią zajmuje. Dlatego, jeśli uważasz, że rysowanie lub gotowanie są banalne, ale od zawsze sprawiały ci radość, idź w tym kierunku! I bądź szczęśliwy, nie przejmując się opinią innych.

Okazja do lepszego poznania siebie. I nawiązania nowych znajomości

Zainteresowała cię motoryzacja? Świetnie! Poszukaj osób, które podzielają twoje zainteresowania. Będziecie się mogli od siebie uczyć, wymieniać nowinkami z branży i chwalić swoimi sukcesami. Pamiętaj jednak, że rozwijanie swojej pasji, to również świetna okazja, do poznania samego siebie. Nauczysz się samodyscypliny, regularności, lepszego gospodarowania czasem (żeby móc znaleźć go na swoje hobby.) A także dowiesz się, jak reagujesz na niepowodzenia, czekanie, opinie innych ludzi... Warto mieć pasję. Dla siebie, aby czerpać z życia satysfakcję. I dla innych, aby móc ich ubogacać.