Amerykańskie uczelnie należące do Ivy League
Któż nie chciałby studiować na najsłynniejszych uniwersytetach amerykańskich? To właśnie one należą do najbogatszych i najlepszych uczelni na świecie. Studiują tam najzdolniejsi ludzie, a ich absolwenci robią wielkie kariery. Osiem najstarszych uniwersytetów w Stanach Zjednoczonych należy do tzw. Ivy League czyli Ligi Bluszczowej. Pojęcie to pochodzi z 1954 roku, kiedy to uniwersytety Harvard, Yale, Brown, Columbia, Princeton, Pennsylvania, Dartmouth i Cornell dołączyły do składu NCAA Division I – Narodowego Stowarzyszenia Sportów Akademickich. Nazwa wzięła się od bluszczu, który często rośnie na elewacjach starych budynków wszystkich ośmiu uniwersytetów. Uczelnie Ligi Bluszczowej mieszczą się na wschodnim wybrzeżu USA i większość z nich powstała jeszcze za czasów kolonialnych.
Uniwersytet Harvarda
To najstarsza uczelnia w USA (powstała w 1636 roku) i najbogatsza na całym świecie. Majątek uniwersytetu szacuje się na około 37 miliardów dolarów. Siedziba Harvardu znajduje się w Cambridge w stanie Massachusetts blisko Bostonu. Nazwa pochodzi od nazwiska angielskiego duchownego Johna Harvarda. To właśnie on jako pierwszy inwestował w działalność uczelni i przepisał jej w testamencie połowę swojego majątku i bibliotekę. Każdego roku studiuje tam około 20 tysięcy studentów, nie tylko z USA, ale z całego świata. Do najbardziej znanych absolwentów Harvardu należy kilku prezydentów jak George W. Bush i Barak Obama. Studiowała tutaj również cesarzowa Japonii Masako Owada i znana aktorka z Hollywood Natalie Portman. Polski poeta Czesław Miłosz był wykładowcą literatury słowiańskiej na Harvardzie w latach 60 XX wieku.
Uniwersytet Yale
Jest to trzecia pod względem wieku uczelnia w USA. Powstała w 1701 roku i znajduje się w New Heaven w stanie Connecticut. Nazwa również pochodzi od jednego z darczyńców – Elihu Yale’a. Na uczelni powstało znane stowarzyszenie Skull and Bones o którym narosło wiele mitów i teorii spiskowych. Majątek Yale szacuje się 30 miliardów dolarów i jest to druga po Harvardzie pod względem zamożności uczelnia na świecie. Znajduje się tutaj słynna biblioteka o nazwie Beinecke Rare Book and Manuscript Library, która posiada 15 milionów książek. Yale był też pierwszą uczelnia w Stanach na której można było uzyskać stopień doktora. Do znanych absolwentów Yale należą Bill Clinton i Meryl Streep.
Uniwersytet Browna
Uniwersytet Browna znajduje się w mieście Providence w stanie Rhode Island. Uczelnia powstała w 1764 roku i początkowo nosiła nazwę College in the English Colony of Rhode Island and Providence Plantations, ale dzięki bogatej rodzinie Brownów, która ją sponsorowała zmieniono nazwę. Jednym z pierwszych absolwentów Uniwersytetu Browna był John Hopkins, który był wśród sygnatariuszy Deklaracji Niepodległości USA w 1776 roku. Uważa się, że to jedna z najbardziej postępowych i przyjaznych studentom uczelnia w Stanach. Jest to pierwsza uczelnia, która przyjmowała ludzi na studia bez względu na religię jaką wyznawali. Do najbardziej znanych absolwentów Browna należą Thomas Watson i John D. Rockefeller Junior.
Uniwersytet Columbia
To uczelnia, która powstała w 1754 roku i mieści na Manhattanie w Nowym Jorku. Najpierw nazywała się King’s College, ale kiedy USA uzyskały niepodległość zmieniono nazwę uczelni na Columbia, aby oddać hołd Krzysztofowi Kolumbowi. Znana jest głównie przez swój wkład w amerykańską literaturę powojenną oraz z tego, że znajduje się tutaj jury przyznające Nagrodę Pulitzera. To również pierwsza uczelnia w USA, która nadawała tytuł doktora medycyny. Obecnie każdego roku studiuje tutaj około 29 tysięcy studentów. Wśród absolwentów i wykładowców uniwersytetu jest aż 100 laureatów Nagrody Nobla.
Uniwersytet Princeton
Uczelnię założono w 1746 roku w stanie New Jersey, ale nosiła najpierw nazwę College of New Jersey. Przez pierwsze 10 lat działalności swoje siedziby miała w miejscowościach Elizabeth i Newark dopóki nie przenieśli jej do Princeton - małego miasta liczącego zaledwie 30 tysięcy mieszkańców. Studenci uczelni słyną z eleganckiego wizerunku i rywalizacji ze studentami z Yale i Harvardu. Dopiero w 1969 roku na studia do Princeton zaczęto przyjmować kobiety. Jednym z najbardziej znanych wykładowców uniwersytetu był Albert Einstein, a do słynnych absolwentów należą Michelle Obama i David Duchovny.
Uniwersytet Pensylwanii
Uczelnia powstała w 1740 roku, a jej siedziba znajduje się w Filadelfii. Nazwa uniwersytetu wzięła się od nazwy stanu Pensylwania, a jego założycielem był Benjamin Franklin, który chciał stworzyć uczelnię z nowoczesnym systemem nauczania. Słynie najbardziej z kierunków biznesowych i prawniczych oraz wielu bractw, które działają na terenie campusu jak: Alpha Tau Omega, Kappa Nu i Senior Sphinx Society. Do znanych absolwentów Uniwersytetu Pensylwanii należą Donald Trump i Carol Chomsky.
Kolegium Dartmoutha
To jedyna uczelnia z Ligi Bluszczowej, która nie jest uniwersytetem. Znajduje się w Hanover w New Hampshire i założona została w 1769 roku. Jej założycielem był Eleazar Wheelock, który znany był z tego, że został nauczycielem pierwszego rdzennego mieszkańca USA – Samsona Occoma. Patronem uczelni jest William Legge, który był hrabią Dartmouth. Kolegium słynie z silnej reprezentacji sportowej w rozgrywkach pomiędzy uczelniami. Znane osoby, które studiowały w Darthmouth College to Nelson A. Rockefeller i Timothy Geithner.
Uniwersytet Cornella
To najmłodsza uczelnia z Ivy League, bo założona została już w 1865 roku po powstaniu USA przez Ezrę Cornella i Andrew Dickinsona White’a. Główna siedziba znajduje się w niewielkim mieście Ithaca w stanie Nowy Jork. Studiuje tam około 20 tysięcy studentów. Jest to też jedyna uczelnia z Ligi Bluszczowej, która dostaje fundusze od władz stanowych i znana była z tego, że jako pierwsza w USA pozwalała swoim studentom wypożyczać książki z biblioteki do domu. Wśród najsłynniejszych absolwentów Uniwersytetu Cornella znajdują się Christopher Reeve i Toni Morrison.