Do picia nie tylko woda

Specjaliści zalecają picie sporej ilości wody. Wprawdzie niezbędna ilość jest różna w różnych źródłach, ale zwykle przyjmuje się, że niezbędne jest dostarczenie organizmowi ok. 1,5 do 2 l płynów. Pamiętać też trzeba, że płyny dostarczamy także w jedzeniu, np. sporo wody zawierają owoce i warzywa.

Wodę najlepiej dostarczać w postaci zwykłej wody. W większości miejscowości w Polsce można śmiało pić wodę wodociągową i to prosto z kranu. Jest ona zdrowa i nie zawiera szkodliwych organizmów czy substancji, które są usuwane w procesie oczyszczania. Jeśli mamy wątpliwości co do jakości kranówki, można zastosować różnego rodzaju filtry. Specjalne dzbanki z filtrem wcale nie kosztują dużo, a mogą służyć wiele lat. Oczywiście trzeba pamiętać o okresowej wymianie filtrów.

Wiele osób zachwala wodę źródlaną lub ze studni. Niestety, w obecnych czasach jakość takiej wody może być bardzo różna. Związane jest to m.in. ze stosowaniem dużej ilość nawozów na polach. Część tych związków przechodzi do wody, którą potem dopływa do studni czy źródła.

Dobrym wyborem jest woda mineralna. Jednak nie każda z nich nadaje się do codziennego picia. Najlepsze są tu wody stołowe, które nie są zbyt silnie zmineralizowane. Wiele wód mineralnych ma zastosowanie w lecznictwie. Zawierają one różne minerały, często w dużych stężeniach. Takie wody są doskonałe podczas kuracji, ale jeśli nie ma wskazań medycznych, to raczej nie powinny być stosowane jako podstawowy napój.

Do codziennego picia lepsze są wody niegazowane lub słabo gazowane. Oczywiście od czasu do czasu można spokojnie pić też gazowane. Natomiast trzeba się mocno zastanowić, czy warto kupować butelkowane tzw. wody źródlane. Ich parametry praktycznie się nie różnią od wody z kranu. Zwykle sprzedawane są w plastikowych butelkach, które coraz skutecznie zanieczyszczają środowisko. Pijąc wodę z plastikowej butelki, przyswajamy też cząsteczki plastiku, z której jest wykonana butelka.

A co mają pić osoby, które nie przepadają za czystą wodą. Możliwości jest mnóstwo. Warto np. dodać do dzbanka z wodą plasterki cytryny, pomarańczy, listki mięty, melisy czy ogórka. Otrzymamy doskonale gaszący pragnienie smaczny napój. Niektórzy miksują też różne warzywa lub owoce i rozcieńczają to wodą. Zajmuje to dosłownie kilka chwil i pyszny napój jest gotowy.

Do picia doskonale sprawdzają się soki warzywne, owocowe i ich mieszanki. Można je robić przy pomocy sokowirówki lub wyciskarki. Na zimę wiele osób wciąż przygotowuje własne soki i syropy, korzystając m.in. z sokowników. Takie własne przetwory są o wiele lepsze niż sklepowe gotowce, bowiem wiemy, ile i jakie owoce przetwarzamy. Jeśli spojrzeć na skład kupnego syropu malinowego, to zobaczymy, że zwykle soku malinowego jest kilka procent, a pozostałe to np. sok z aronii. Co prawda aronia jest bardzo zdrowa, ale chcemy przecież sok czy syrop malinowy, a nie o smaku malinowym.

Doskonałym napojem są nieco zapomniane kompoty. Można je gotować z przeróżnych owoców, także mieszanych. Jeśli na dodatek ograniczymy ilość cukru, to otrzymamy pyszny napój, pełen witamin i soli mineralnych oraz innych, cennych składników. Kompoty można przygotowywać także jako zapas na zimę. W każdej domowej spiżarni powinno się znaleźć co najmniej kilka różnych słoików z kompotami.

Woda mineralna, kompoty, soki są na pewno zdrowe i pyszne. Ale wiele osób nie wyobraża sobie życia bez kawy i herbaty. W mediach co chwilę pojawiają się informacje, że kawa i herbata nawadnia albo nie nawadnia. Specjaliści uważają, że jak każdy napój oparty o wodę, zarówno kawa, jak i herbata nawadniają, ponieważ dostarczają organizmowi wody. Jednak oba te napoje nie powinny być pite w nadmiarze, a to ze względu na zawartość kofeiny i teiny, które mają działanie pobudzające.

Warto sięgać po różnego rodzaju zioła, których napary dają doskonałe w smaku napoje. Dodatkowo wiele ziół będzie łagodzić różne dolegliwości. Filiżanka rumianku przed snem pozwoli się wyciszyć i ułatwi zaśnięcie. Mięta pomoże przy procesach trawiennym. W sklepach można też spotkać różnego rodzaju ziołowe mieszanki, które także pomagają organizmowi.

Ciekawym pomysłem na smaczny napój są też herbaty owocowe. To nic innego jak suszone owoce, które po zalaniu wrzątkiem dają zdrowy i smaczny napój. Można takie herbaty zrobić własnoręcznie, susząc różne owoce. Mogą to być np. jabłka, maliny, jeżyny, wiśnie, dzika róża i wiele innych. Jako dodatek można dodać suszone liście z poziomek, malin czy czarnej porzeczki. Własnoręcznie zrobione herbaty będą się różniły od tych ze sklepu, a to dlatego, że gotowe mieszanki mają zwykle dodatek np. hibiskusa, który nadaje mocny kolor oraz aromatów, podkreślających smak. Za to własna herbatka owocowa będzie na pewno zdrowsza. Takie herbaty śmiało można też podawać nawet małym dzieciom. Będzie nie tylko smaczna, ale dostarczy witamin, soli mineralnych, antyoksydantów i innych niezbędnych substancji.

Wiele osób chętnie sięgnie też po napoje mleczne. Może to być zwykłe mleko, ale także różnego rodzaju jogurty, maślanki czy kwaśne mleko.