Jakie drzewko ozdobne wybrać i jak o nie dbać?

Zanim rozejrzymy się za odpowiednim drzewem ozdobnym na nasz taras lub do ogrodu, pomocna może być odrobina wiedzy o możliwościach i wysiłkach związanych z dbaniem o nie. Zasadniczo, każde drzewo może być uprawiane w doniczce. Drzewa egzotyczne, rodzime drzewa owocowe, drzewa liściaste lub iglaste, wybór jest ogromny i każdy znajdzie swoje drzewko do doniczki. Aby znaleźć odpowiednie drzewko, zaleca się najpierw podzielić drzewa ozdobne według ich różnych wymagań. Ale może już określiliśmy, że powinno rodzić owoce, być wiecznie zielonymi lub nosić igły. Poniższa różnorodność i wskazówki dotyczące pielęgnacji ułatwią wybór w każdym przypadku.

Duża liczba drzew i krzewów, które zostały specjalnie wyhodowane do uprawy w doniczce, to na przykład odmiany o wysokim pniu, takie jak róża i hibiskus. Istnieją również drzewa owocowe karłowate lub drzewa ozdobne na balkon prawie każdej odmiany owoców. Liczne rodzime odmiany drzew liściastych i iglastych były specjalnie hodowane jako odmiany karłowe. Szkółki oferują egzotyczne drzewa, np. pomarańczowe lub oleandry. W zimie te kochające ciepło drzewa nie przetrwałyby na zewnątrz.

Istnieje również możliwość wyhodowania dowolnego drzewa w młodym wieku w pojemniku na rośliny. W szkółce lepiej kupować w tym celu drzewa w pojemniku niż roślinę z bryłą korzeniową lub nawet nagim korzeniem. Własna hodowla z nasion lub sadzonek jest również tanią i pracochłonną możliwością rozkoszowania się drzewkiem ozdobnym.

Święta Bożego Narodzenia to dobra okazja, aby od razu wybrać świerk lub jodłę w doniczce. Te małe drzewka nie powinny pozostawać zbyt długo w ciepłym pomieszczeniu w okresie Bożego Narodzenia. Ważne jest, aby w tych dniach dostarczać wodę, a także zapewnić wystarczającą wilgotność. Aklimatyzacja jest ważna. Warto przyzwyczajać się do temperatury wewnętrznej powoli. Początkujący, którzy zdecydują się na uprawę drzew owocowych lub roślin egzotycznych na swoich tarasach, powinni stosować odmiany, które są już ukierunkowane na trzymanie w doniczce. Mogą to być zarówno rasy specjalne, jak i ich mutacje. W przypadku tych odmian, nie musimy się tak bardzo martwić o utrzymanie drzewka na niskim poziomie poprzez wycięcie korony i korzeni. Odmiany te rosną szczególnie wolno. Trzyma się je z myślą o szczególnie pięknym kwitnieniu, atrakcyjnym ulistnieniu i, w przypadku drzew owocowych, bogatych zbiorach.

Wybór doniczki zależy, oczywiście, od drzewa. Dlatego ważne jest, aby od samego początku wiedzieć, czy jest to korzeń głęboki czy płaski. W związku z tym doniczka powinna być albo szczególnie wysoka, albo szeroka. Zasadniczo pozwala się na to, aby pojemniki na rośliny rosły razem z drzewami. Wielkość zależy zatem od istniejącej wielkości korzenia, tzn. maksymalnie półtora raza większa od wielkości bryły korzeniowej. Materiał doniczki, plastikowy lub terakotowy, nie ma znaczenia. Jeśli wybierzemy plastikowy pojemnik, musimy wziąć pod uwagę, że woda może źle się odparować. Podczas podlewania należy zachować ostrożność, ponieważ korzenie zaczną gnić, jeśli woda pozostanie w zastoju przez dłuższy okres czasu. Garnek gliny lub z terakoty, pełen wilgotnej ziemi, staje się bardzo ciężki, w zależności od wielkości. Więc uważajmy, jeśli chcemy umieścić drzewo lub nawet kilka drzew na balkonie. Również późniejszy transport może stać się prawie niemożliwy w danych okolicznościach. W szkółce małe drzewa oferowane są w pojemnikach lub z kulkami korzeniowymi, które są zwykle dużo tańsze niż drzewa w doniczce. Jednak te ostatnie mają tę zaletę, że mogą być kupowane i sadzone w dowolnym momencie.

Przed zasadzeniem, drzewo powinno być poddane kąpieli korzeniowej trwającej około jednej godziny. Pojemniki można umieścić w wiadrze z wodą. Kiedy odpowiedni pojemnik na rośliny, podłoże i materiał drenażowy są gotowe, można rozpocząć sadzenie. Regularne przesadzanie jest, niestety, nieuniknione, zwłaszcza w pierwszych latach. Kolejne większe naczynie powinno być tylko nieznacznie większe niż zakorzeniona część starego garnka. Jeśli naczynie było zbyt duże, korzenie szybko się rozprzestrzeniały. Odbywa się to kosztem górnych części roślin. W skrajnych przypadkach roślina może nawet umrzeć. Kiedy drzewo osiągnie pożądany rozmiar, nie będzie miało większego pojemnika. Następnie niektóre korzenie są przycinane w razie potrzeby, a przede wszystkim wypełniane jest świeżą glebą. Działanie to powinno być wykonywane co dwa lata. Widoczne korzenie na powierzchni gleby i na dnie otworu odpływowego są pewnymi wskazówkami, że nadszedł czas, aby przesadzić drzewo. Najlepszy czas na przesadzanie to czas po hibernacji, wczesną wiosną.

Praca przycinania jest ważniejsza w uprawie roślin doniczkowych niż w uprawie drzew na wolnym powietrzu. Korona nie powinna stać się zbyt duża, a nawet powinno być to niepokojące, krzyżujące się gałęzie są tu wizualnie ważniejsze niż w przypadku dużego drzewa. Jeśli drzewo nie powinno dalej rosnąć, korzenie można również profesjonalnie przyciąć w niektórych miejscach, w zależności od gatunku.