W które szkolenia warto zainwestować?

W internecie można znaleźć ofertę wielu kursów zawodowych. Szkolenia te są szansą dla ludzi, chcących podjąć dobrze płatną i satysfakcjonującą pracę. Które z kursów wybrać? Odpowiedź na to pytanie może doprowadzić nas do życiowego sukcesu. Pamiętaj, że kursy zawodowe potrafią być kosztowne i nie zawsze warto wybierać najtańszą opcję, która jest dostępna. Czasem opłaca się postawić na jakość szkolenia i dopłacić troszkę pieniędzy. Pierwszym krokiem każdego, kto chce zainwestować w swój rozwój zawodowy, powinna być zbiórka oszczędności. One pozwolą na wybranie dobrego szkolenia, które otworzy szeroki rynek pracy. Pod spodem zebrana jest lista kursów najbardziej pożądanych i dobrze opłacanych zawodów. Należy je dobrać możliwościami fizycznymi i zainteresowaniami, żeby przyszła praca sprawiała wiele przyjemności.

Operator koparkoładowarki

Pierwsza propozycja to operator koparkoładowarki. Szkolenia te są łatwo dostępne w każdym większym mieście. Nie ma problemu ze znalezieniem oferty w internecie. Kurs zazwyczaj kosztuje około 2000 złotych. Dodatkowo należy opłacić badania lekarskie. Operator może dostać pracę w wielu firmach budowlanych. Polska jest wielkim placem budowy, na każdej z nich używa się koparkoładowarek. Szkolenia te trwają wiele godzin, składają się z części teoretycznej i z zadań praktycznych. Kurs kończy się egzaminem państwowym.

Operator żurawia wieżowego

Podobna propozycja do poprzedniej. Firmy budowlane szukają operatorów takich sprzętów. Koszt kursu jest nieco wyższy, wynosi około 3000 złotych. Większa inwestycja oznacza też mniejszą konkurencję na rynku pracy. Z ofertami szkoleń można zapoznać się w internecie. Kursy organizowane są na terenie całego kraju.

Nurek zawodowy

Większość społeczeństwa sądzi, że pracę pod wodą wykonują roboty. Jednak na płytszej wodzie znacznie taniej dla firmy jest zatrudnić nurka. Mieszkańcy terenów nadmorskich powinni rozważyć tę ścieżkę kariery zawodowej. Robotnik podwodny jest dość dobrze opłacany, ale koszty uzyskania uprawnień nie należą do najmniejszych. Pierwszym warunkiem, który należy spełnić, jest dobre zdrowie. Nurkowie co pół roku są szczegółowo badani. Jeżeli ich stan nie pozwala na pracę, lekarz medycyny na pewno nie wyda pozwolenia na zatrudnienie. Drugim warunkiem jest dość masywna budowa ciała. Pracownicy podwodni muszą ubierać sprzęt ważący prawie 100 kilogramów. Ołowiane buty, pasy balastowe, bardzo ciężki hełm nurkowy i wiele więcej. Osoba słaba nie da rady. Praca pod wodą jest dużym obciążeniem psychicznym, roboty wykonywane są zazwyczaj w zbiornikach o bardzo słabej widoczności, co u większości ludzi może powodować panikę. Szkolenia na nurka zawodowego zazwyczaj kosztują około 10 tysięcy złotych. Kursy są podzielone na część praktyczną i teoretyczną. Pod koniec szkolenia przeprowadzany jest egzamin państwowy. Praca czasem bywa niebezpieczna. Mimo wszystko są pasjonaci, którzy uwielbiają ten zawód. Absolwenci tego szkolenia na pewno będą chętnie przyjmowani do pracy w stoczniach, czy firmach zajmujących się budownictwem konstrukcji hydrotechnicznych.

Alpinista przemysłowy

Kurs na alpinistę przemysłowego otwiera drzwi na rynek pracy szczególnie w dużym mieście. Pracownik wysokościowy jest niezbędny do wykonywania napraw na wysokich budynkach, a nawet wieżowcach. Oprócz remontów, wisząc na linie, alpiniści wieszają banery albo myją okna. Praca dość dobrze płatna, ale sezonowa. W miesiącach zimowych brakuje zleceń dla alpinistów przemysłowych. Szkolenia kosztują od 2000 do 3000 złotych. Rozbieżność cenowa wynika często z ilości godzin praktycznych i teoretycznych na kursie. Nie warto oszczędzać. Osoba źle wyszkolona może łatwo zrobić krzywdę sobie i innym. Najlepiej znaleźć ośrodek, w którym pracują doświadczeni instruktorzy. Zdrowie pracownika wysokościowego musi być doskonałe. Alpiniści są regularnie badani przez okulistów, laryngologów i neurologów. Jeżeli ktoś ma problemy z organizmem, lekarz nie dopuści go do pracy.

Ratownik wodny

Ratowników wodnych brakuje na rynku pracy. Jest to oferta dla osób nie tylko mieszkających nad Bałtykiem, czy jeziorem. Wiele basenów i parków wodnych szuka pracowników na stałe. Oczywiście najwięcej ratowników wodnych zawsze potrzeba nad Polskim morzem i tam najłatwiej będzie zdobyć pracę na wakacje. Kandydat musi być w bardzo dobrej formie fizycznej. Szkolenia na ratowników są bardzo wymagające, warunkiem przystąpienia do kursu jest często przepłynięcie określonego dystansu poniżej pewnego czasu. Liczy się również ilość metrów pokonywana pod lustrem wody. Zgodnie z ustawą ratownik wodny, który chce się podjąć pracy, musi mieć ukończony kurs kwalifikowanej pierwszej pomocy. Często ta część jest włączana do szkolenia podstawowego, co podnosi cenę o około 2000 złotych. Cały kurs zazwyczaj zamyka się w granicy do 5 tysięcy. Praca bywa nudna, ale jest całkiem dobrze płatna. Mile widziane przez pracodawcę są dodatkowe uprawnienia, takie jak patent sternika motorowodnego, czy uprawnienia nurkowe. To podniesie szanse na zdobycie dobrze płatnej posady.