Najważniejsze zagadnienia odnośnie kredytu hipotecznego - nie taki straszny, jak go malują?

Własny dom to marzenie wielu ludzi – niestety najczęściej okazuje się, że spełnienie tego marzenia wiąże się z ogromnym kredytem hipotecznym na dwadzieścia parę lat, jako że koszt zakupu lub wybudowania we własnym zakresie wymarzonego domu to zwykle kwoty liczone w setkach tysięcy złotych. Jeżeli nie mamy takiego zaplecza finansowego, jednak mamy stałe dochody umożliwiające spłacanie rat, to właśnie kredyt hipoteczny jest najprostszą i najpowszechniejszą zarazem drogą do spełnienia marzenia o własnym domu. Co warto nim wiedzieć?

Kredyt hipoteczny – najważniejsze zagadnienia

To właśnie kredyt hipoteczny jest zadłużeniem pokrywającym koszty wybudowania, lub zakupu domu czy mieszkania. W większości polskich banków można je uzyskać, jednak od 2017 roku wymagany jest wkład własny w wysokości 20 % całej inwestycji. Oznacza to, że kredyt hipoteczny nie finansuje całości zakupu domu czy mieszkania, a należy mieć pokrycie w postaci gotówki, środków zgromadzonych na rachunkach bankowych, oszczędności czy wartości działki na której ma być budowany dom. By go uzyskać, trzeba wykazać swoją zdolność kredytową, czyli posiadać stałe dochody w wysokości umożliwiającej bezproblemowe spłacanie rat kredytu. Ich wysokość jest zależna zarówno od wysokości zaciąganego zadłużenia, ale również okresu kredytowania – im dłuższy on jest, tym rata jest niższa. Kredyt na dom w postaci hipoteki polega na tym, że jeżeli nie wywiążemy się z zobowiązań finansowych, a raty nie będą spłacane, bank ma prawo do sprzedaży nieruchomości na poczet uregulowania należności.

Samodzielnie czy z profesjonalną pomocą?

Świat finansów i bankowości często może wydawać się bardzo skomplikowany dla laika, który zainteresowany jest zaciągnięciem zadłużenia hipotecznego. W końcu kredyt na dom to inwestycja, która ma wpływ na życie przez kolejne kilkanaście, a nawet kilkadziesiąt lat. Z pomocą jednak przychodzą doradcy kredytowi, którzy mogą pomóc przejść przez wszystkie formalności wymagane przy zaciąganiu kredytu. Profesjonalna pomoc z pewnością usprawni cały proces, a przede wszystkim pozwoli uniknąć wielu problemów przy załatwianiu formalności. Doradcę kredytowego można znaleźć w każdym banku, jednak lepiej wybrać osobę, która jest niezależna, i nie będzie działała na korzyść instytucji w której pracuje. Wówczas znajdzie ona odpowiednią ofertę na korzystnych warunkach, a przede wszystkim faktycznie okaże wsparcie w załatwianiu wszystkich formalności. Samodzielna wędrówka przez formalności i załatwianie wszystkich potrzebnych dokumentów może być znacznie dłuższe, niż w przypadku otrzymania wsparcia od doradcy kredytowego – i to jest najważniejszy argument przemawiający za tym, by skorzystać z jego usług.

Spłata kredytu – czy jest to takie straszne?

Po zamknięciu formalności i załatwieniu wszystkich spraw można w końcu zacząć korzystać z przyznanej w ramach kredytu kwoty, i budować wymarzony dom. Jednak w związku z tym pojawia się comiesięczne zobowiązanie w postaci raty kredytu, które towarzyszyć nam będzie przez kolejne długie lata. Kluczem jest to, by przy załatwianiu formalności wybrać taką ratę kredytu, która nie obciąży zbytnio domowego budżetu, a gdy pojawią się nieprzewidziane problemy finansowe, można było dalej wywiązywać się z tego zobowiązania. Należy zatem skupić się głównie na pracy oraz utrzymanie swojej płynności finansowej – wówczas nie straci się gruntu pod nogami, a regulowanie rat kredytu w terminie nie będzie sprawiało problemów.

Dopasowanie raty kredytu również leży w kwestii doradcy kredytowego, który oferty dopasowuje do możliwości finansowych swojego klienta. Każdy chciałby oczywiście, by rata była jak najniższa – leży to jednak w kwestii kwoty kredytu, a przede wszystkim okresu kredytowania. W dużej mierze jednak zależy to również od samego kredytobiorcy, jako że on decyduje w jak długim czasie chciałby spłacić całość kredytu, a przede wszystkim na co pozwala mu jego zdolność finansowa. Niektórych zdecydowanie przerasta taka forma kredytowania, gdzie do spłacenia jest bardzo wysoka suma, w której poczet wliczają się oczywiście odsetki dla banku. Łączna kwota kredytu do spłacenia często jest dwukrotnie wyższa właśnie poprzez oprocentowanie banku. Jednak kredyt na dom to często jedyna opcja która daje możliwość posiadania własnego miejsca na ziemi, jako że mało kto dysponuje tak wielką kwotą pieniędzy na duża inwestycję.

Jeżeli posiada się stałą pracę, a zarobki pozwalają na tak duże zobowiązanie finansowe, warto podjąć taką decyzję. W każdej chwili istnieje przecież możliwość sprzedaży nieruchomości i uregulowanie kwoty kredytu za uzyskane pieniądze. Kredyt hipoteczny nie jest tak straszny jak go malują – należy jednak podejść do tematu rozważnie, i świadomie podjąć decyzję, inwestując w nią dużą kwotę pieniędzy z własnej kieszeni, jako że wymagany jest wkład własny. Swoje miejsce na Ziemi to marzenie każdego człowieka, dla którego ważna jest stabilizacja – kredyt hipoteczny ma swoje minusy, jednak w ciągu dalszym jest jedyną możliwością dla większości Polaków na wejście w posiadanie własnego lokum.