Jak wybrać okna do kuchni?

Jak wiadomo okno należy do zdecydowanie najważniejszych elementów w każdej kuchni. Rekomendowane jest zatem bardzo dokładne przemyślenie jego zakupu. Nie wszyscy jednak mają świadomość czym dokładnie powinno się sugerować przed podjęciem ostatecznej decyzji. Jakie aspekty należy wziąć pod uwagę wybierając okno do kuchni?

Okna w kuchni spełniają bardzo ważne funkcje. Należy do nich zaliczyć przede wszystkim wygodne korzystanie z pomieszczenia. Okna są źródłem światła słonecznego, pozwalają nie tylko na efektywną wentylację wnętrza, ale również wpływają na to jak kuchnia będzie się prezentowała. Są to najważniejsze powody, by przed podjęciem decyzji o wyborze okna bardzo dokładnie się zastanowić.

Występuje bardzo dużo czynników jakie koniecznie trzeba uwzględnić. Istotna jest nie tylko konstrukcja okien, ale również materiał, z którego zostały one wykonane, ich wielkość czy sposób wykończenia ram.

Warto zdecydować się na okna małe czy duże?

Zdecydowanie łatwiejsze zadanie mają osoby, które mają możliwość podjęcia decyzji już na etapie projektowania domu. Wielkość, a także położenie okna mają bowiem bezpośredni wpływ zarówno na wystrój, jak i walory funkcjonalne całego wnętrza. Rekomendowane jest zatem przy podjęciu decyzji wziąć pod uwagę nie tylko specyfikę planowanej kuchni, ale również widok z okien. W przypadku, gdy nie jest on satysfakcjonujący, zdecydowanie się na duże okno może nie być najlepszym rozwiązaniem.

Z kolei duże okna albo przeszklone ściany będą doskonałym rozwiązaniem dla osób, które mają możliwość cieszenia się pięknym widokiem. Świetnym przykładem może być starannie wypielęgnowany ogród. W innej sytuacji wystarczą mniejsze okna, powinny być one jednak na tyle duże, by zagwarantować dostęp właściwej ilości światła dziennego.

Osoby, które nie zdecydują się na okno zajmujące całą ścianę, powinny zastanowić się na jakiej wysokości będzie się ono znajdowało. Zdecydowanie najlepszym rozwiązaniem okazuje się zwykłe okno, którego krawędź będzie sąsiadowała z blatem służącym do przygotowywania potraw. Powinno się ono zatem rozpoczynać na wysokości, na której przeważnie jest wykonywana praca w kuchni.

Jaki sposób otwierania okna kuchennego wybrać?

Należy przyłożyć bardzo dużą uwagę do sposobu otwierania okien. Obecnie na rynku można znaleźć bardzo dużą liczbę modeli otwieranych przesuwnie. Tego typu rozwiązanie umożliwia użytkownikowi wietrzenie kuchni bez konieczności usuwania przedmiotów, które stoją na blacie czy parapecie. Kolejną świetną funkcją jest opcja obwodowego wietrzenia. Niektóre okna dzięki specjalnej konstrukcji okuć umożliwiają na rozszczelnienie praktycznie po całym obwodzie. Odbywa się to przez odsunięcie całego skrzydła tylko o kilka milimetrów. W ten prosty sposób użytkownik może usunąć z kuchni nadmiar wilgoci bez wychładzania całego pomieszczenia. Kolejnym rozwiązaniem są okna nieotwierane w dolnej części. W ich przypadku ruchome skrzydło będzie znajdowało się tylko i wyłącznie w górnej partii. Wybierając takie rozwiązanie należy także pamiętać, że mycie takiego okno może stworzyć więcej problemów, gdyż będzie wymagało dostępu do szyby od strony zewnętrznej.

Z jakiego materiału powinny być okna kuchenne?

Drewno jest materiałem zdecydowanie najdłużej wykorzystywanym do produkcji okien. Zdecydowanie najlepiej będzie komponować się z kuchnią urządzoną klasycznie. Decydując się na drewniane okna kuchenne należy się bardzo dobrze zastanowić nad wyborem właściwego gatunku, z którego będą one wykonane. Należy mieć świadomość, że im bardziej dany materiał będzie odporny na wilgoć, tym rzadziej będzie wymagał od użytkowników konserwacji. Doskonale egzamin zdadzą europejskie gatunki, do jakich należy zaliczyć sosnę czy modrzew.

Z kolei okna aluminiowe będą doskonale prezentowały się w nowoczesnych kuchniach. Warto wiedzieć, że opcja montażu szyb energooszczędnych powoduje, że świetnie zdadzą egzamin w pasywnych domach. Okna aluminiowe zostaną również docenione przez klientów, dla których ogromną rolę odgrywaj detale. Technologia ich produkcji umożliwia bowiem na praktycznie dowolne wykończenie ram od klasycznych odcieni, aż po folie imitujące naturalne usłojenie drewna.

Okna PCV są natomiast kompromisem między jakością, a ceną. Doskonale są wstanie poradzić sobie z niekorzystnymi czynnikami, ja jakie mogą być narażone w kuchni. Warto także wiedzieć, że ich eksploatacja nie będzie nastręczała problemów, ponieważ ramy wykonane z polichlorku winylu bardzo łatwo można utrzymać w czystości. Ponadto bardzo szeroka gama dostępnych wzorów czy estetyczny wygląd pozwalają, by użytkownik dostosował je do każdego typu kuchni. Nie tylko pomieszczenia urządzonego w stylu klasycznym, ale również nowoczesnym.

W jaki sposób można zaaranżować okno w kuchni?

Rekomendowane jest zaaranżowanie okien jeszcze przed montażem. Do jej najważniejszych elementów koniecznie trzeba będzie zaliczyć zasłony, firankę, żaluzje oraz rolety. Warto mieć świadomość, że dwa pierwsze umożliwią na efektowne zaaranżowanie okna. Jedynym utrudnieniem będzie ich czyszczenie. Istotne znaczenie mogą mieć również dodatki znajdujące się w pobliżu okna. Zdecydowanie najbardziej godne uwagi będą rozwiązania, które są wstanie połączyć walory praktyczne z dekoracyjnymi. Doskonale egzamin zdadzą drobne kuchenne akcesoria, doniczki ze świeżymi ziołami czy ozdobne ręczniki.