Jak być skutecznym w pracy i w życiu?

Osoby, które w życiu często ponoszą porażki zwykle tłumaczą to na różne sposoby i zawsze mają wymówki. Tymczasem sukces dostępny jest dla każdego, kto ma w sobie odpowiednią motywację i jest gotowy wytrwale działać, po to by osiągnąć wyznaczony cel.

Najczęstsza przeszkoda w osiąganiu sukcesów to po prostu brak działania. Mówimy sobie, że chcemy zmienić mieszkanie, wyjechać wreszcie na urlop do ciepłych krajów, otworzyć firmę czy zacząć regularnie uprawiać sport. Niby faktycznie tego chcemy, ale realizację planu odkładamy do nieokreślonej przyszłości. Gubi nas brak działania tu i teraz. Takie problemy dotykają nie tylko osoby prywatne ale także zasoby ludzkie, czyli human resources w firmach i urzędach. To właśnie dlatego rolą przełożonego jest umiejętne motywowanie podległego zespołu do działania.

Okazuje się, że kluczowe znaczenie w osiąganiu sukcesów ma wewnętrzna samodyscyplina. Ktoś, kto jest pracowity i wytrwały z pewnością wcześniej czy później osiągnie swój cel. Śledząc autobiografie ludzi sukcesu można zauważyć, że wielu z nich startowało z bardzo niskiego progu. Byli biedni, nie mieli wykształcenia, często mieli liczne ograniczenia zdrowotne. Mimo tego osiągnęli sukces, bo byli wytrwali. Pamiętaj, że również i ty masz swoje ograniczenia, ale małe przeszkody nie mogą powodować baraku działania. Zawsze rób tyle ile w danym momencie możesz a będziesz się posuwał do przodu.

Dobrym przykładem wykorzystania samodyscypliny jest nauka języka obcego. Nie od dzisiaj wiadomo, że taka znajomość popularnego języka gwarantuje profity. Wcześniej jednak trzeba poświęcić wiele lat nauce. I tutaj właśnie liczy się systematyczność i pracowitość. Zamiast szukać wymówek, że nie stać cię na płatny kurs, każdego dnia, chociaż kilka minut poświęcaj na samodzielną naukę z pomocą książek, płyt, Internetu. Znajomość języka obcego z pewnością zaprocentuje, gdy będziesz mógł w ten sposób zarabiać biorąc na przykład zlecenia na pisanie zagranicznych tekstów.

Spośród osób, które co prawda pragną osiągnąć sukces, ale im się to nie udaje bardzo wielu jest takich, którzy wybierają najprostsze rozwiązania. Nie jest to dobra droga a już w szczególności nie jest to właściwa droga w biznesie. To, co jest łatwe do uzyskania, jest powszechne, oferuje to wiele osób i nie można za to uzyskać dobrej ceny. Zawsze trzeba starać się tworzyć coś unikalnego, coś, czego nie będą mieli inni. Podobnie jest gdy starasz się o pracę. Jeśli posiadasz unikalne umiejętności, masz bogate doświadczenie zawodowe rośnie twoja szansa na to, że to ty zasilisz zasoby ludzkie wymarzonej firmy.

Inna przeszkoda na drodze do sukcesu to niecierpliwość. Pragniemy jak najszybciej zarabiać duże pieniądze a to zazwyczaj nie jest możliwe. Osiąganie sukcesu to jak praca nad pięknym ogrodem, zwykle trzeba 10-13 ciężkiej pracy lat aby uzyskał on pełna okazałość. Podobnie jest z sukcesem osobistym, trzeba mieć jasno sprecyzowany cel, ale nie można dążyć do niego wybierając drogi na skróty.

Aby móc odnosić sukcesy trzeba też mieć pewien typ dyscypliny wewnętrznej, który polega na tym, że potrafimy odraczać przyjemności na dalszy czas. Łatwo to wyjaśnić na przykładzie kredytów. Rozsądni konsumenci, gdy odczuwają potrzebę zakupu telewizora albo chcą wyjechać na wakacje systematycznie odkładają na ten cel oszczędności. Z kolei osoby niecierpliwe, które nie potrafią odraczać przyjemności biorą kredyt na wakacje, jadą na nie od razu a następnie przez długie miesiące muszą spłacać raty i ponosić dodatkowy koszt w formie odsetek. Aby móc odnieść sukces trzeba mieć wewnętrzną dyscyplinę, która polega na tym, że w naszej hierarchii najpierw są obowiązki a na końcu przyjemności.

Na drodze do sukcesu przydane okazują się pożyteczne nawyki. Badania pokazują, że potrzebujemy około jednego miesiąca czasu, aby wyrobić sobie nawyk. Korzystanie z siły nawyków to dobry sposób na regularne wykonywanie nielubianych czynności. Bardzo często z czasem przestają nam one już tak doskwierać i zaczynamy je wykonywać niejako automatycznie. Za pomocą nawyków możemy, więc wprowadzić do codziennego planu dnia naukę języka obcego, czytanie kilku stron książki czy ćwiczenia fitness. Podobnie siłę nawyku możemy wykorzystywać, gdy motywujemy i szkolimy zasoby ludzkie. Są osoby, które trudno jest przekonać do wprowadzenia pewnych zmian i tu właśnie przyda się metoda uczenia poprzez nawyk.

Jest jeszcze jeden istotny powód do tego, aby starać się być zdyscyplinowanym. Taka postawa znacząco polepsza nasze samopoczucie psychicznie. Gdy jesteśmy zdyscyplinowani, mamy przekonanie, że panujemy nad swoim życiem, jesteśmy dumni z kolejnych małych sukcesów i rośnie nasza osobista samoocena. Ważne jest by mieć poczucie, że posuwamy się do przodu i osiągamy swoje małe cele. To właśnie poczucie sprawczości podnosi naszą samoocenę.

Ostatnim bardzo ważnym czynnikiem sukcesu jest nieustanny rozwój. Musimy zdawać sobie sprawę z tego, że tylko poszerzanie kompetencji i zdobywanie doświadczenia daje nam szansę na większe zarobki. Wiedza to niesamowity kapitał, który zawsze przynosi profity.