Zarabianie na blogu

Zarabianie na blogu to bardzo dobry sposób na uzyskiwanie dochodów przeznaczony dla osób, które mają dużą wiedzę, lubią pisać i cenią sobie dochód pasywny.

Aby zarabiać na blogu konkretne pieniądze najlepiej jest mieć kilka takich blogów. Największa szansa na posiadanie dochodowego bloga jest wtedy, gdy piszemy o czymś, na czym się znamy i to coś, jest jednocześnie naszą wielką pasją. Wiele osób tworzy blogi celowo pod profil konkretnych reklam, nie mając często za dużo pojęcia o danym temacie. Przykładowo ktoś chce zarabiać na polecaniu lokat i kredytów, więc tworzy blog finansowy. Nie zawsze jest to dobra droga, bo internauci szybko wyczują, że nie mają do czynienia z ekspertem a ponadto zorientują się, że dana osoba działa tylko po to, aby otrzymać procent od sprzedaży. Właściwa strategia działania na blogu powinna wyglądać zupełnie inaczej. Najpierw trzeba zaoferować wartościową treść i regularnie ją aktualizować. Trzeba też starać się utrzymywać kontakt z czytelnikami chociażby poprzez rozmowy w komentarzach. Gdy zbuduje się już pewną pozycję i zdobędzie zaufanie u stałych gości bloga można zacząć polecać produkty, ale tylko te, które osobiście przetestowaliśmy i z czystym sumieniem możemy polecić.

Jeśli chodzi o sposoby na zarabianie na blogu to jest ich, co najmniej kilka. Można na swoich stronach umieszczać reklamy produktów związanych z tematyką bloga. Wtedy zależnie od profilu programu można otrzymywać pieniądze za same kliknięcia w reklamę albo za dokonanie zakupu.
Kolejnym sposobem jest afiliacja, czyli polecanie konkretnych produktów i zachęcanie użytkowników do dokonywania zakupów z użyciem podanego linku. W takiej sytuacji można na przykład stworzyć wpis będący recenzją jakiegoś ebooka i umieścić pod nim link do zakupu. Tutaj wynagrodzeniem będzie procent prowizji.

Kolejny sposób, aby na blogach zarabiać polega na umieszczaniu u siebie wpisów sponsorowanych. Istnieją specjalne programy, gdzie można dołączyć, jako wydawca i wtedy określamy, z jakich dziedzin jesteśmy skłonni umieszczać wpisy i jakiego wynagrodzenia oczekujemy. Jeśli po drugiej stronie znajdzie się reklamodawca gotowy takie warunki zaakceptować dochodzi do współpracy. Przykładowo ktoś może zamówić wpis sponsorowany na blogu kulinarnym, w którym ma się pojawić nazwa sera białego konkretnej firmy wraz z linkiem prowadzącym do sklepu. Właściciel bloga kulinarnego tworzy wtedy przykładowo wpis z własnym przepisem na sernik, gdzie umieszcza zdjęcie a w składnikach przepisu podaje wspomniany ser z linkiem. Właściciel bloga kulinarnego zwykle jest zobowiązany przez rok utrzymywać taki wpis w aktywności. Podobnie, ktoś kto prowadzić blog finansowy może zamieścić artykuł poradnikowy na temat oszczędzania w gospodarstwie domowym a w nim poda sposoby na zarabianie przy pomocy karty kredytowej.

Oczywiście są jeszcze inne sposoby na to by zarabiać na swoim blogu. Można odpłatnie prezentować na sobie stylizacje ubraniowe czy przyjąć jakiś produkt kosmetyczny do przetestowania i podzielić się opinią. Warto umieścić zakładkę współpraca, bo wtedy zgłaszają się bezpośrednio firmy, które chcą się zareklamować na danym blogu. W takiej zakładce współpraca można wskazać jaka tematyka interesuje właściciela bloga.

Posiadanie kilku popularnych blogów może być bardzo dochodowym zajęciem. Warto jednak podkreślić, że zyski nie pojawiają się od razu a każdego bloga trzeba pozycjonować, co wymaga nie małych nakładów. Ważną zaletą jest jednak fakt, że na blogu z czasem możemy zarabiać pasywnie. Najpierw przez długie miesiące czy nawet lata wkładamy trud w tworzenie wartościowych treści, robienie profesjonalnych zdjęć a z czasem możemy czerpać regularne zyski bez konieczności tak wytężonej pracy. Warto, więc skupiać się na tematyce, która jest w miarę uniwersalna i nie zmienia się tak szybko. Jeśli ktoś będzie pisał bloga o ziołach czy o grzybach to można liczyć na to, że umieszczone treści również dobrze przydadzą się za pięć lat. Zarabianie na blogu może być bardzo przyjemne zwłaszcza, że takie działania można wykonywać w ramach pracy zdalnej we własnym domu.

Duży potencjał mają obecnie także blogi o tematyce turystycznej. Polacy coraz więcej podróżują i przynajmniej raz w roku robią sobie wakacje. Dzięki temu jest coraz więcej osób, które potrzebują dobrych informacji turystycznych. Jeśli więc ktoś jest osobiście zainteresowany taką tematyką, może prowadzić swojego bloga i relacjonować tam swoje podróże. Przy okazji będzie to dobre miejsce do polecania hoteli, pensjonatów, sprzętu turystycznego czy wycieczek zagranicznych.

Jak widać zarabianie na blogach może łączyć przyjemne z pożytecznych. To właśnie dlatego z każdym rokiem coraz więcej osób zaczyna prowadzić swoje blogi, spośród których rodzajem dominującym jest blog finansowy. Nie ma w tym nic dziwnego, bo my, jako społeczeństwo stajemy się coraz bardziej świadomi i rozumiemy, że umiejętność zarządzania finansami osobistymi poprawia jakość naszego życia i pomaga lepiej planować przyszłość swoją i całej rodziny.