Jak troszczyć się prawidłowo o psa?

Zanim kupimy psa, powinniśmy wiedzieć, jak utrzymać taki gatunek zwierzęcia w dobrym stanie. Musisz dbać o dobre samopoczucie swojego psa, zarówno pod względem fizycznym, jak i emocjonalnym. Oznacza to, że musisz oferować zdrową dietę, czystą wodę pitną, schronienie i bezpieczny dom. Musisz również upewnić się, że pies jest szczęśliwy, dając mu wystarczająco dużo czasu i miejsca do zabawy. Opieka nad psem to duża odpowiedzialność i wymaga uważnego rozważenia.

Karmienie psa jest podstawą odpowiedniej pielęgnacji psa. Podajmy swojemu psu wysokiej jakości karmę. Przeczytajmy etykietę przed zakupem. Składnikami najwyższej jakości powinny być mięso, a nie produkty uboczne i zboża. Poprośmy swojego weterynarza o rekomendacje żywieniowe. Nasz lekarz weterynarii będzie w stanie polecić dokładnie taką karmę, która jest odpowiednia dla naszego psa, a także będzie w stanie powiedzieć, ile powinniśmy karmić swojego psa. Należy karmić psa zgodnie z planem. Zaleca się karmienie psa dwa razy dziennie. Dowiedzmy się, jakiej ilości karmy potrzebuje codziennie nasz pies. Konsekwentne karmienie może pomóc w sprzątaniu domu. Unikajmy podawania psu zbyt wielu przysmaków lub jedzenia dla ludzi. Może to prowadzić do przybrania na wadze lub problemów zdrowotnych.

Dajmy psu wody. Jedzenie nie jest jedyną rzeczą, której potrzebuje nasz pies, aby przeżyć. Woda jest równie ważna, jeśli nie ważniejsza. Pozwólmy psu na nieograniczony dostęp do wody. Nie oznacza to, że należy zapewnić psu dostęp do wody, jeśli jest to niemożliwe, np. podczas jazdy samochodem. Jeśli jednak jest to możliwe, zawsze pies powinien mieć miskę ze świeżą wodą.

Upewnijmy się, że mamy dobrego i niezawodnego weterynarza. Dobry weterynarz może być rozpoznany przez fakt, że on lub ona odpowiada na wszystkie pytania szybko i z wielką wiedzą fachową. Ważne jest także, jak radzi on sobie z naszym zwierzęciem. Musimy regularnie sprawdzać stan zdrowia swojego psa. Możemy zmienić lekarza weterynarii, nawet jeśli byliśmy już u innego lekarza weterynarii z psem. Powinniśmy mieć również numer telefonu do weterynarza dyżurnego dostępnego w dzień i w nocy.

Niech nasz pies będzie odpowiednio szczepiony. Lekarz weterynarii powie, które choroby są powszechne w naszej okolicy. Z reguły szczepienia są powtarzane co roku lub co 3 lata. Szczepionka przeciw wściekliźnie jest wymagana wszędzie. Regularnie podawajmy środki przeciw pchłom w celu profilaktyki. Bardzo ważne jest również regularne stosowanie leczenia odrobaczającego. Jak często dokładnie zależy to od okoliczności. Pies trzymany w domu ma mniejsze ryzyko zarażenia się robakami niż pies myśliwski. Ma to wpływ na decyzję lekarza weterynarii o tym, jak często pies musi być odrobaczany. Pies z niskim ryzykiem infekcji wymaga leczenia tylko raz lub dwa razy w roku, podczas gdy pies z wysokim ryzykiem infekcji wymaga comiesięcznego leczenia.

Szczotkujmy regularnie psa. Jak często zależy to od różnych czynników, w zależności od tego, jakiego psa masz i ile ma włosów. Jeśli regularnie szczotkujemy psa, unikniemy nadmiernej sierści i jednocześnie będziemy mieli możliwość zbadania jego ciała. Jeśli nasz pies ma dużo sierści, powinniśmy kupić szampon, który jest dostępny w każdym sklepie dla psów. Utrzymujmy sierść psa w czystości. Brudna sierść może prowadzić do infekcji skóry, dlatego należy go wykąpać z łagodnym szamponem, jeśli jest brudny. Większość psów powinna być kąpana raz w miesiącu, ale to zależy w dużej mierze od rasy i stylu życia psa.

Powinniśmy wiedzieć, że sierść naszego psa rośnie i może wymagać golenia. Jeśli sierść stanie się zbyt długa, może utrudniać psu poruszanie się lub wpływać na jego wzrok. Ponadto, pies może mieć więcej brudu zwisającego z jego sierści, co może sprawić, że będzie mu niewygodnie. Pazury twojego psa powinny być krótkie. Obcięcie pazurów psa może być trudne, ale ważne jest, aby jego łapy były zdrowe.

Dajmy psu wystarczająco dużo miejsca na ruch. Rodzaj ćwiczeń zależy od rasy, którą posiadamy. W przypadku małego psa wystarczy jedna gra w piłkę, aby był zmęczony, podczas gdy labrador potrzebuje długich spacerów dwa razy dziennie przez co najmniej 30 - 45 minut. Być może mamy psa, który nie męczy się pomimo wszystkich ćwiczeń, np. rasy terriera są w stanie biegać cały dzień bez zmęczenia. Dużo ćwiczeń pomaga zredukować nadmiar energii, która może przekształcić się w zaburzenia zachowania, takie jak gryzienie rzeczy, kopanie dziur lub ciągłe szczekanie. Biegajmy z psem. Nasz pies powinien codziennie odbywać co najmniej 2 krótkie spacery lub jeden długi spacer.

Stymulujmy umysł psa treningiem i nagrodami. Tak jak ludzie, psy mogą się nudzić. Psy potrzebują bodźców, by prowadzić szczęśliwe życie. Stymulacja ta może przybrać formę treningu posłuszeństwa. Ważne jest, aby nauczyć psa takich poleceń, jak siedzenie, a także nauczyć go przychodzić, gdy do niego zawołamy. Większość psów lubi tresowanie i te lekcje pomagają zbliżyć psa do nas. Jeśli zdecydujemy się przyznać nagrody, gdy pies zrobi coś dobrego, szkolenie będzie dla naszego psa świetną zabawą.