Jak mieć więcej pieniędzy?

Jest wiele gospodarstwo domowych, w których dochody nie pozwalają na pokrywanie wszystkich potrzebnych wydatków. Pomimo posiadania stabilnych dochodów zdarza się tak, że rodzina nie może pozwolić sobie na wszystkie zakupy, których w danym momencie potrzebuje. W takich sytuacjach warto poszukać nowych sposobów na zaoszczędzenie pieniędzy.

Wydatki domowe

Wydatki domowe to obszar gdzie zaoszczędzić można bardzo znaczące pieniądze. Jeśli dużo płacisz za prąd możesz rozważyć zmianę dostawcy. Jeśli mieszkasz w domu jednorodzinnym być może warto zastanowić się nad nowoczesnymi rozwiązaniami takimi jak fotowoltaika i skorzystać z dopłat unijnych. Możesz także sprawdzić ile w twoim domu jest urządzeń w stanie czuwania. One wbrew pozorom generują spore koszty. Warto zweryfikować także, czy nie płacimy niepotrzebnych abonamentów. Zastanów się czy faktycznie oglądasz dodatkowe programy w telewizji kablowej, bo jeśli nie, to warto coś tu zmienić. Kolejna ważna zasada mówi by nie uruchamiać urządzeń takich jak pralka czy zmywarka dopóki nie są w całości zapełnione. W oszczędzaniu wody bardzo pomagają perlatory na kranach. Kosztują niewiele a mogą przynieść duże oszczędności. Przyjrzyj się także rachunkom za rozmowy telefoniczne, być może bardziej będzie ci się opłacać oferta bez limitu albo oferta dla kilu telefonów w rodzinie złączona w jedno.

Zakupy żywnościowe

Gdy planujesz kupić żywność rób to z listą i staraj się nie kupować nadprogramowych pozycji. Zakupy warzyw i owoców rób sezonowo, bo tak będzie najtaniej i najzdrowiej. Produkty, które w pierwszej kolejności należy ograniczyć, gdy musisz oszczędzać to: słodycze, chipsy, napoje gazowane, alkohol. Zamiast jadać lunche na mieście taniej będzie samemu zrobić kanapki do pracy albo zabrać danie obiadowe w pudełku i podgrzać w kuchence mikrofalowej. Spore kwoty można zaoszczędzić zawsze wtedy, gdy gotujemy samodzielnie. Można, więc robić w domu przetwory, soki, piec ciasta czy zrobić samodzielnie krem czekoladowy do pieczywa. W zasadzie samodzielnie można robić większość potraw chociażby pierogi czy pasty do pieczywa. Rozważyć trzeba natomiast czy czas na to poświęcony zrekompensują nam poczynione oszczędności.

Koszty bankowe

W dzisiejszych czasach każdy aktywny człowiek powinien mieć rachunek bankowy jednakże nie musi on być przesadnie drogi. Gdy widzisz, że bank ciągle podnosi opłaty czas rozejrzeć się za inną ofertą. Najtaniej wychodzi oczywiście bankowość internetowa, kiedy to przy spełnieniu warunków można mieć naprawdę darmowe konto. Ostrożnym trzeba być także przy korzystaniu z kart kredytowych. Niekiedy dostajemy je w promocji, razem z innym produktem, później niespecjalnie pilnujemy terminów bezodsetkowych a pieniądze wyciekają z konta.

Koszty transportu

Posiadanie samochodu w gospodarstwie domowym to niemałe wydatki, ale i tutaj jest miejsce na oszczędności. Zwracaj uwagę na to gdzie tankujesz samochód. Obecnie można bardzo łatwo sprawdzić, która stacja w okolicy ma aktualnie najtańsze paliwo choćby korzystając ze specjalnych aplikacji. Gdy dojeżdżasz do pracy autem zaproponuj wspólne podróże koledze, wtedy koszty będą o połowę mniejsze. Unikaj jazdy, która może skutkować mandatami. Samochód staraj się myć samodzielnie na myjniach ręcznych. Czasami rób sobie odpoczynek od samochodu. Jeśli twój cel nie jest daleko możesz pójść pieszo, pojechać rowerem lub miejską komunikacją. Gdy wybierasz się z rodziną na wakacje samolotem szukaj ofert odpowiednio wcześnie a na pewno uda się znaleźć naprawdę tanie bilety.

Zakupy odzieży

Na odzież wydajemy niemałą część domowego budżetu a można to robić oczywiście taniej. Warto przykładowo odwiedzać sklepy z używaną odzieżą gdzie trafiają się dobrej jakości markowe ubrania. Poza tym warto korzystać z kart lojalnościowych w sklepach sieciowych i chodzić na sezonowe wyprzedaże. Dobrą opcją są także sklepy typu outlet, gdzie wyprzedaje się końcówki kolekcji. Jeśli ktoś potrafi to może samodzielnie szyć ubrania czy przerabiać te, których nie nosił do tej pory. Wreszcie można wymieniać się ubraniami z koleżankami albo korzystać z wyprzedaży garażowych.

Pozostałe sposoby na oszczędzanie

Pewne kwoty można także zaoszczędzić na rozrywkach, bo jest wiele bezpłatnych form spędzania wolnego czasu. Można pójść na darmowy festyn, koncert, kino pod chmurką, siłownię parku czy do muzeum w dzień bezpłatny. Latem, gdy chcemy udać się nad wodę można pójść na miejską strzeżoną plażę nad zalewem. Pamiętajmy też o tym, że dużą cześć zakupów możemy wykonać taniej w Internecie i co ważne porównanie cen jest szybkie i łatwe. Zastanów się też, czy nie warto odwiedzić pobliski skup złomu i oddać tam puszki, metale i makulaturę. Pozornie wydaje się, że są to małe pieniądze jednak niekiedy możemy sami zdziwić się, jak wiele niepotrzebnych, metalowych przedmiotów mamy w domu i w piwnicy. Zapobiegaj wydatkom w przyszłości poprzez dbanie o siebie i przedmioty. Stosuj zdrowie odżywianie, uprawiaj sport, rób badania kontrolne, dbaj o przedmioty, samochód, rower a wszystko po to by później nie wydawać niepotrzebnych pieniędzy w aptece i innych sklepach.