Jak dbać o paznokcie?

Kobiety powinny przede wszystkim mieć świadomość, że piękne paznokcie niekoniecznie muszą być długie oraz umalowane. Istotne jest by były właściwie odżywione, zadbane, równej długości, a także miały usunięte skórki. Zdecydowana większość osób w życiu codziennym zwraca bardzo dużą uwagę na dłonie drugiego człowieka, rekomendowane jest zatem dbanie o nie najlepiej, jak to możliwe.

Przedstawicielki płci pięknej powinny zdawać sobie sprawę, że posiadanie zadbanych paznokci nie wiąże się z systematycznymi wizytami u kosmetyczki. Kobiety mogą bowiem same wykonać podstawowy manicure, a także kilka innych zabiegów pielęgnacyjnych. Paniom wystarczy zaopatrzenie się w podstawowe akcesoria, a także nabranie odpowiedniej wprawy.

O czym należy pamiętać przy codziennej pielęgnacji paznokci?

Najbardziej istotną sprawą przy wykonywaniu manicure jest dostosowanie długości paznokci do trybu życia. Dla kobiet posiadających małe dziecko, pracują fizycznie lub piszą dużo na komputerze, zdecydowanie lepiej egzamin zdadzą krótsze paznokcie. Dłuższe paznokcie nie tylko będą się łamać, ale także utrudniać wykonywanie codziennych czynności. Z kolei przedstawicielkom płci pięknej, których praca wiąże się z zachowaniem nienagannego wyglądu, poleca się zapuszczenie paznokci i rozważenie trwalszej formy manicure. Świetnym przykładem może być manicure żelowy albo hybrydowy.

Panie powinny pamiętać, że pielęgnacja paznokci powinna być regularna. Manicure powinien być wykonywany przynajmniej raz na tydzień, w razie potrzeby można nałożyć świeży lakier. Na niektórych paznokciach lakier będzie się utrzymywał 5-6 dni, z kolei na innych tylko 2-3. Do wykonania manicure potrzebne będą: cążki, nożyczki, pilniczek szklany, pilniczek papierowy, blok polerski, drewniane patyczki do odsuwania skórek, a także lakiery, odżywki, topy. Wykonanie manicure w domu należy zacząć przede wszystkim od namoczenia dłoni, zmiękczy to bowiem skórki i umożliwi ich usunięcie. Bardzo duża liczba pań decyduje się na zrobienie manicure po wieczornej kąpieli, ponieważ wtedy dłonie będą już namoczone.

Przedstawicielki płci pięknej powinny rozpocząć manicure od nadania paznokciom pożądanego kształtu. Dobrym rozwiązaniem będzie skrócenie ich twardym pilnikiem o dużej ziarnistości. Kolejnym etapem będzie odsunięcie skórek, można do tego bez problemu wykorzystać drewniany patyczek. Panie, które posiadają zadziory, mogą je usunąć cążkami. Należy jednak robić to bardzo delikatnie, ponieważ skóra wokół paznokci jest delikatna. Kolejnym istotnym etapem będzie zmatowanie, wyrównanie płytki paznokcia, a także jej odtłuszczenie. Można tego dokonać blokiem polerskim albo polerującym pilniczkiem. Z kolei do odtłuszczenia płytki panie mogą wykorzystać cleaner. Następnie wystarczy nałożyć odżywkę, warto jednak zwrócić uwagę, aby warstwa była cienka.

W kolejnym kroki przedstawicielka płci pięknej powinna pomalować paznokcie kolorowym lakierem. Świetnym rozwiązaniem będzie nałożenie dwóch warstw, co przyczyni się do wydłużenia trwałości manicure. Następnym etapem jest nałożenie topu ochronnego, utwardzającego, który zapobiegnie szybkim odpryskom. Kobiety, które są niecierpliwe mogą zdecydować się na użycie odżywki szybkoschnącej, która spowoduje, że paznokcie będą suche nawet w ciągu kilkudziesięciu sekund. Domowy manicure warto zwieńczyć nałożeniem oliwki na skórki.

W jaki sposób można odżywić zniszczone paznokcie?

Z roku na rok coraz większa liczba kobiet szuka informacji czym dokładnie można wzmocnić paznokcie. Według przedstawicielek płci pięknej bardzo trudno jest posiadać zadbane dłuższe paznokcie, ponieważ często któryś z nich się łamie. Kobiety muszą zdawać sobie sprawę, że o paznokcie należy dbać na dwa sposoby, zarówno na wewnątrz, jak i na zewnątrz. Paniom nie pomogą nawet najlepsze odżywki dostępne na rynku, jeżeli ich dieta będzie uboga w wartościowe składniki. Warto również wiedzieć, że dobra dieta będzie wymagała odpowiedniego wsparcia w postaci odżywek, które powinny być nakładane bezpośrednio na paznokcie.

Sposoby na skuteczne odżywienie paznokci:

- domowe maseczki - panie mogą przygotować maseczkę z cytryny oraz oliwy (należy wymieszać połowę cytryny i ¼ szklanki oliwki podgrzanej, a następnie moczyć w niej paznokcie przez 15 minut), napar z kopru (wystarczy zaparzyć 2 łyżki suszonego kopru wrzątkiem, a następnie moczyć paznokcie przez 15 minut), maseczkę z wosku pszczelego (należy rozpuścić niewielką ilość wosku, a następnie moczyć paznokcie przez 15 minut).

- witaminowe wcierki - wystarczy kupić w aptece witaminę A, a także witaminę E w kapsułkach twist-off. Następnie panie powinny je wycisnąć i wcierać bezpośrednio w płytkę paznokcia.

- właściwa ochrona - nie jest rekomendowane moczenie paznokci w wodzie, warto zakładać rękawice ochronne w trakcie wykonywania domowych prac, panie powinny również dbać, by nie uszkodzić paznokci mechanicznie.

Przedstawicielki płci pięknej powinny także wprowadzić do swojej diety orzechy, pestki dyni i słonecznika (zawierają w składzie cynk), marchew, zielone warzywa, paprykę, pomidory.