O czym należy pamiętać sprzedając samochód?

Wcześniej, czy później większość ludzi spotka się z problem sprzedaży samochodu. Bardzo mała grupa osób ma odpowiednią wiedzę i umiejętności, pozwalające na dokonanie transakcji z zyskiem. Nikt nie chce stracić pieniędzy. Przyjrzyjmy się temu zagadnieniu z drugiej strony. Kupujący, zawsze wymaga auta idealnego, sprawnego technicznie, spalającego małe ilości paliwa, a co najważniejsze za połowę faktycznej wartości. W tym świetle pogodzenie obu stron jest rzeczą bardzo trudną, a sprzedaż samochodu procesem bardzo skomplikowanym.

Po pierwsze, żeby stworzyć ogłoszenie, trzeba zebrać informacje o samochodzie. Spisanie na kartce rocznika, w którym został wyprodukowany, modelu i marki to rzecz całkowicie podstawowa. Z tymi danymi należy napisać krótki tekst, wyrażający wolę sprzedaży. O pomoc zawsze można poprosić kogoś z rodziny, ale to nie jest trudne. Najłatwiej znaleźć podobne ogłoszenia i tylko zmienić informacje. Dużym błędem jest niedodanie zdjęć. Ważne, żeby były wykonane dobrej jakości sprzętem, telefon komórkowy na pewno wystarczy. Sprzedaż samochodu wymaga zaangażowania, pojedź w przestrzenne i jasne miejsce. Prawdopodobnie, najlepszym okaże się jakiś pusty parking. Sfotografuj, każdą część auta, zarówno z zewnątrz, jak i w środku. Potencjalny nabywca będzie chciał znać stan ogólny ze zdjęć. Wszelkie próby ukrycia rys na karoserii, czy wydrapanej tapicerki nie ujdą na sucho. Gdy klient zorientuje się, że nie jesteś do końca szczerzy, sprzedaż samochodu nie dojdzie do skutku. Teraz, najtrudniejszy aspekt, czyli wycena samochodu. Sprawdź w internecie, ile przeciętnie kosztuje twój model samochodu, z tego samego rocznika. Jeżeli sądzisz, że to za mało, skonsultuj się z kimś, kto ma dużą wiedzę na temat motoryzacji. Jeżeli brak jest takich osób w twoim otoczeniu, zapytaj mechanika. Większość z nich to naprawdę otwarci i mili ludzie. Można do ceny wstępnej doliczyć około 500 złotych, pamiętaj, że klienci często się targują. Zdjęcia połącz z tekstem i umieść na najpopularniejszych portalach. Są strony internetowe specjalizujące się w motoryzacji. Nie warto ograniczać się do jednego sklepu, ogłoszenie pokazane w paru miejscach szybciej poskutkuje pożądanym rezultatem. Najpewniej minie kilka dni, zanim na twojego maila zaczną przychodzić oferty kupna. To nie oznacza, że możesz zrobić sobie wolne. Sprzedaż samochodu jest bardzo wyczerpująca, to nie ulega wątpliwości.

Zbierz pozostałe dane dotyczące auta. Z komputera pokładowego odczytaj przebieg. Znajdź w instrukcji informacje o parametrach silnika i zawieszenia. Sprzedaż samochodu na pewno będzie łatwiejsza, gdy znajdziesz faktury dokumentujące wymianę części, na przykład rozrządu, czy wahaczy. Możliwe, że twój mechanik posiada w firmowym komputerze te dane. Spisz na kartce elementy niesprawne i uszkodzone. Nie warto tego ukrywać, potencjalny nabywca, odkrywając defekty, zyskuje argumenty do stargowania ceny.

Otrzymałeś telefon lub maila od zainteresowanego. Kolejnym krokiem jest umówienie się z nim na spotkanie w dogodnym dla obu stron terminie. Rozsądnie wybierz miejsce i czas. Musi być jasno, żeby kupujący dokładnie obejrzał auto. W pobliżu powinna być równa droga. Sprzedaż samochodu zawsze wiąże się z koniecznością odbycia jazdy próbnej. Klient będzie chciał zobaczyć, jak się prowadzi przy różnych prędkościach. Możliwe jest, że stukanie podwozia usłyszy dopiero przy 100 km/h. Nie protestuj, gdy potencjalny nabywca przyjdzie na spotkanie z jakimś kolegą, który udzieli mu dobrych rad. On też ma prawo nie znać się na motoryzacji. Swoją drogą, jeżeli nie znasz się na autach, też zabierz jakiegoś znajomego. Zaproponuj mu czteropak piwa, a na pewno się zgodzi. Przed wyznaczoną datą, umyj dokładnie samochód. Nie oszczędzaj na tym. Auto, które się świeci i błyszczy sprzedasz za wyższą cenę.

Po przyjechaniu na umówione miejsce przywitaj się z klientem. Luźna atmosfera na pewno umili sprzedaż samochodu. Pozwól mu dokładnie obejrzeć auto. Ostatnio coraz popularniejsze stają się mierniki lakieru. Potencjalny nabywca bada karoserie samochodu, przykładając głowicę urządzenia i odczytując wynik z ekranu. Nie bój się tego, w końcu nie masz nic do ukrycia. Odpowiadaj na wszystkie zadane pytania, zgodnie ze swoją najlepszą wiedzą. Pozwól na jazdę próbną, ale bądź w tym czasie w aucie. Podnieście maskę i dokładnie obejrzyjcie silnik. Teraz przychodzi czas na negocjacje i targowanie. Pamiętaj, chcesz sprzedać samochód, ale nie obniżaj za mocno jego wartości. Jeżeli nabywca nieustannie dyktuje za niską stawkę- odpuść. Znajdą się inni klienci, którzy będą w stanie dać Ci więcej. Jeżeli ustalicie zadowalającą obie strony cenę, to omówcie czas i miejsce podpisania umowy i przekazania pieniędzy. Umowę wydrukuj z internetu. Wyszukiwarka na pewno podsunie mnóstwo propozycji. Ważne, żebyś dokładnie przeczytał dokument i uzupełnił danymi swojego auta. Spotkaj się z nabywcą po raz kolejny i dokonajcie transakcji.

Sprzedaż samochodu nie jest trudna, wymaga jednak dużego zaangażowania. Powyższe rady na pewno okażą się pomocne, gdy będziesz chciał zmienić swoje auto.