Jak odpowiednio urządzić przestrzeń biurową?

Znaczną część naszego czasu spędzamy w miejscu pracy. Z 40 godzinnym tygodniem, jest to jedna trzecia każdego dnia. Ale jak komfortowo czujemy się w miejscu pracy? Uważamy, że miejsce, w którym spędzamy tak wiele czasu, powinno być odpowiednio wyposażone. Pracownicy powinni czuć się tu komfortowo, aby utrzymać przyjemną atmosferę pracy. Jeśli pracownicy nie czują się komfortowo, szybko wpływa to na ich samopoczucie i motywację. Czynniki zapewniające dobre samopoczucie w miejscu pracy są różnorodne. Dobre samopoczucie i satysfakcja z pracy zależą od różnych czynników. Pracownicy uważają, że uznanie, które otrzymują, jest bardzo ważne. Optymalnie wyposażone miejsce pracy zapewnia również większą produktywność, zadowolenie i dobry nastrój każdego dnia, warto więc o to zadbać.

Po pierwsze, wielkość biura jest decydująca dla jego wyposażenia. Jeśli chcemy umeblować biuro, to możliwości są naturalnie związane z wielkością biura. To również determinuje liczbę pracowników, którzy mogą być umieszczeni w pomieszczeniu biurowym. W związku z tym pomieszczenie musi być wystarczająco duże, aby nadawać się na biuro. "Odpowiednie" w tym przypadku oznacza, że jest wystarczająco dużo miejsca, aby ergonomia w miejscu pracy mogła być brana pod uwagę przy wyposażaniu biura. Oznacza to: duże przesuwane stoły, ergonomiczne krzesło biurowe dla każdego pracownika oraz miejsce do poruszania się, myślenia i pracy. Radzimy wszystkim pracodawcom, aby nie zamieniać dużych pokoi w biura z wieloma miejscami do pracy, jeśli mamy wybór. Czasami jednak nie ma innej możliwości ze względu na wymagania firmy lub przestrzeni. Warto jednak zająć się optymalnymi możliwościami wyposażenia. Jednak biuro jest najlepiej zaprojektowane ergonomicznie, gdy duże biura są wykorzystywane w taki sposób, że pracownicy mają spokój, przestrzeń do myślenia i przestrzeń do poruszania się. Samodzielny i duży pokój biurowy oferuje więcej możliwości optymalnego wyposażenia biura i motywuje pracowników.

Po drugie, optymalne miejsce pracy oferuje mnóstwo miejsca na kreatywne pomysły. Kreatywne pomysły powstają znacznie szybciej i bardziej automatycznie, jeśli pracownicy mają wystarczająco dużo miejsca w swoim miejscu pracy. Na przykład, biurko powinno mieć wymiary 160 x 80 cm, aby było wystarczająco dużo miejsca na materiały robocze i papierkową robotę. Nawet w epoce cyfrowej, gdzie większość stacji roboczych to stacje komputerowe, nadal popularne są notatki ręczne. Niezależnie od tego, czy chodzi o notatnik odręczny, czy też o tworzenie map myśli i szkiców projektowych. Wielu pracowników potrzebuje miejsca na pisanie lub na materiały robocze, takie jak długopisy. Więc pozwólmy im żyć w tej przestrzeni kreatywności. Co jeszcze należy wziąć pod uwagę w optymalnym miejscu pracy? Jedną z nich jest ergonomia w miejscu pracy. Dalszą uwagę należy zwrócić na odpowiednie miejsce dla drukarek, skanerów, faksów itp. Ze względu na drobne zanieczyszczenie pyłem i objętość, urządzenia te należy umieścić jak najdalej od miejsc pracy. Ostatnim ważnym kryterium optymalnego przebiegu pracy i lepszego rozwoju kreatywnych pomysłów jest pozycja biurka w pomieszczeniu. Lepiej więc, aby pracownicy nie siedzieli tyłem do drzwi, aby nie bali się innych. Dobrze jest również, gdy biurka znajdują się blisko okna, aby jak najwięcej skorzystać ze światła dziennego. Jednakże, podczas ustawiania biura, ważne jest, aby upewnić się, że biurko jest ustawione w taki sposób, aby słońce nie odbijało na ekranie.

Po trzecie, właściwe oświetlenie jest ważne dla zdrowych oczu. Światło dzienne jest najlepsze do pracy na ekranie, ponieważ naturalne oświetlenie jest dobre dla oczu. Zapobiega to również zmęczeniu, na przykład w południe. Dzięki odpowiedniemu oświetleniu, w najlepszym świetle dziennym, można chronić oczy podczas pracy z ekranem komputera.

Po czwarte, rośliny tworzą pozytywną atmosferę. I nie tylko to: pozytywna atmosfera zwiększa dobre samopoczucie wszystkich pracowników i sprzyja relaksowi. W ten sposób pracownicy pracują bardziej skoncentrowani i skuteczniejsi. Rośliny poprawiają również klimat wewnętrzny poprzez ciągłe usuwanie zanieczyszczeń z powietrza. Mają one nie tylko pozytywny wpływ na klimat wewnętrzny, ale również są łatwe w utrzymaniu. Utwórzmy biuro z wieloma roślinami w celu utrzymania nastrojowego klimatu wewnątrz.

Po piąte, indywidualne opcje projektowe sprzyjają dobremu samopoczuciu. Twój zespół powinien mieć coś do powiedzenia. Dotyczy to również wyposażenia biura, ponieważ im lepsze samopoczucie pracowników, tym większa wydajność ich pracy. Ponadto, wyposażenie wspólnego lub indywidualnego biura pozytywnie wpływa na ogólny nastrój w biurze i sprawia, że zespół chętnie przychodzi do pracy. Zastanówmy się wspólnie, w jaki sposób możemy upiększyć przestrzeń biurową, czy to poprzez wspólny wybór roślin, zdjęcia osobiste, plakaty z motywami biurowymi, czy też zdjęcie zespołowe. Dzięki rzeczom osobistym i prawu współdecydowania w wyposażeniu biura, pracownicy będą czują się o wiele bardziej komfortowo.