Czym są parabanki i czy są one bezpieczne?
Od czasu kryzysu finansowego wpływ parabanków znacznie się zwiększył. Ale jak one działają? Oczywiste jest, że sektor nadal się rozwija i odgrywa coraz ważniejszą rolę w globalnym systemie finansowym. Zamieszanie zaczyna się od terminu: banki działające w szarej strefie nie są ani nielegalnymi organizacjami szarej strefy, ani też nie są to banki. Według ekonomistów podmioty, które pełnią funkcje podobne do banków (w szczególności w procesie udzielania kredytów), ale nie są bankami i w związku z tym nie podlegają regulacji w odniesieniu do instytucji kredytowych.
Pojęcie to obejmuje zatem różne podmioty, np. fundusze rynku pieniężnego, fundusze inwestycyjne, ubezpieczenia kredytów lub instrumenty sekurytyzacyjne. Istotą sprawy jest to, że parabanki nie podlegają tym samym przepisom co banki, ponieważ w przeciwieństwie do banków nie tworzą pieniędzy i nie mają dostępu do rezerw banku centralnego. Dlatego też, w odróżnieniu od banku, parabank musi faktycznie być właścicielem środków, które pożycza, lub też środki te muszą być zapewnione przez inwestorów. Te fundusze inwestorskie nie podlegają ochronie depozytów w taki sam sposób, jak depozyty bankowe. Krótko mówiąc, parabanki odpowiadają temu, co jest popularnie - błędnie - uważane za bank, czyli firmom, które zbierają pieniądze, a następnie je pożyczają lub inwestują. Ale w przeciwieństwie do prawdziwych banków. Parabanki też nie mogą zarabiać pieniędzy, nie mogą pożyczać pieniędzy od banków centralnych oraz rachunki i depozyty w nich nie są objęte ubezpieczeniem depozytów.
Ze względu na wynikającym z kryzysu wzrost kosztów regulacyjnych, zwłaszcza w przypadku bardziej ryzykownych inwestycji, a także z powodu ogólnej konsolidacji i spadku zysków, banki coraz częściej wycofywały się z tych bardziej ryzykownych transakcji po kryzysie finansowym. Parabanki były w stanie zlikwidować tę lukę, ponieważ były znacznie mniej uregulowane. Według sprawdzonych statystyk ponad połowa pożyczek została już udzielona przez parabanki. Ponadto, istnieją wyraźne oznaki, że ostre regulacje w zakresie kwalifikowania do pożyczek przyczyniły się do tego, że parabanki znalazły się w centrum europejskich rynków finansowych. Wzrost sektora bankowości równoległej był dodatkowo stymulowany przez stały napływ środków płynnych. Ze względu na niskie kluczowe stopy procentowe w czasie kryzysu inwestorzy coraz częściej wybierali alternatywne rodzaje inwestycji. Szczególnie skorzystała na tym część sektora równoległego do systemu bankowego.
Parabanki, w szczególności fundusze inwestycyjne, oferują inwestorom nowe i alternatywne możliwości inwestycyjne. Na przykład oferują one wyższe stopy procentowe niż na przykład rachunek lokaty terminowej w lokalnym banku, zwłaszcza w obecnej fazie niskich stóp procentowych. Jednak nawet inwestorzy niechętnie podejmujący ryzyka mają możliwość generowania wyższych zwrotów w perspektywie średnioterminowej przy znacznie niższym ryzyku i niższych kosztach w porównaniu z indywidualnymi akcjami poprzez fundusze indeksowe, które możliwie najściślej śledzą konkretny indeks akcji. Dużą rolę parabanki odgrywają również w optymalizacji podatkowej (prawnej) międzynarodowych korporacji.
Jak opisano powyżej, parabanki przejęły również część działalności banków po kryzysie finansowym, zwłaszcza w zakresie udzielania kredytów. Ogólna niechęć do udzielania kredytów i wycofywanie się banków z bardziej ryzykownych, ale potencjalnie rentownych inwestycji również doprowadziły do gwałtownego wzrostu popytu na tę działalność. W ten sposób parabanki oferują przedsiębiorstwom i gospodarstwom domowym nowe możliwości finansowania. Towarzyszy temu wzmożona konkurencja na rynku finansowym, zwłaszcza w zakresie kredytowania, które wcześniej było zdominowane przez banki tradycyjne, co teoretycznie prowadzi do większej efektywności.
Jednakże udzielanie pożyczek przez parabanki nie tylko prowadzi do realnych inwestycji gospodarczych. Każda pożyczka udzielona przez banki równoległe wspiera na przykład rozpoczęcie działalności gospodarczej lub ekspansję, co z kolei przyczynia się do tworzenia miejsc pracy lub wzrostu wydajności. Chociaż jest to funkcja legalna, to ta funkcja parabanków ma wątpliwe znaczenie społeczne.
Oczekuje się, że w przyszłości model ten sprawi, że parabanki staną się bardziej atrakcyjne dla inwestorów prywatnych i instytucjonalnych, a tym samym zwiększy się kredytowanie na szczeblu lokalnym. Parabanki pełnią zatem zarówno pożyteczne funkcje, w szczególności łącząc inwestorów obciążonych ryzykiem z projektami i przedsiębiorstwami potrzebującymi finansowania, jak i cele o wątpliwym charakterze społecznym, takie jak możliwości uzyskania pożyczek. Również ze względu na te ostatnie funkcje ważne jest pytanie, jak niebezpieczne dla systemu finansowego są parabanki. Analiza ryzyka w sektorze jest jednak trudna, nie tylko ze względu na szeroko zdefiniowane pojęcie. Poszczególne formy instytucji typu parabanki pełnią bardzo różne funkcje w systemie finansowym, a ich obszary działalności czasami znacznie się różnią.