Jak zapewnić sobie bezpieczeństwo w internecie?
"Jak się masz?" - jeśli nieznajomy napisze coś do nas za pośrednictwem portali społecznościowych, może to brzmieć przyjaźnie i nieszkodliwie. Ale za tym może kryć się zły człowiek. Dlatego nie powinniśmy angażować się w rozmowy z nieznajomymi. Najlepiej jest to po prostu usunąć. Jeśli nie jesteś pewien, czy to naprawdę pochodzi od znajomego, możemy po prostu zapytać na następnym spotkaniu i tylko wtedy zaakceptujmy prośbę.
Nikt nie dałby nieznajomemu na ulicy swojego imienia i takiego zdjęcia. Więc nie powinniśmy też robić tego przez internet. Wiele portali wymaga w swoich wytycznych, że użytkownicy powinni podać swoje prawdziwe dane. Ale obrońcy danych uważają, że to złe. Przyjaciele wiedzą, kto stoi za pseudonimami i bezosobowymi zdjęciami. Od pewnego czasu użytkownicy mogą łączyć różne profile. Jest to przydatne, ponieważ nie musimy się wszędzie logować indywidualnie, ale oddzielne profile zwiększają bezpieczeństwo.
Funkcja "Lubię to" na portalach społecznościowych może się wydawać sprawdzianem popularności. Ci, którzy dostaną wiele upodobań pod nowym zdjęciem profilowym, będą lubiani przez innych. Jeśli nie, to już po tobie. Ale to nonsens. Tylko wtedy, gdy rozmawiamy ze sobą, uświadamiamy sobie, kto naprawdę was lubi. Najlepiej trzymać się z dala od sporów na Facebooku. Ponieważ problemy można wyjaśnić tylko osobiście, bez konieczności czytania tego przez połowę klasy.
Wirusy, robaki i trojany to małe programy, które wyrządzają szkody. Najlepsza ochrona, to programy antywirusowe - i uważajmy, nie pobierajmy niczego, co pochodzi od nieznanego nadawcy. Niechciana poczta prędzej czy później trafi do każdej skrzynki pocztowej. Usuwanie nieotwartych wiadomości spamu promujących pieniądze i zyski. Wskazówka jest tutaj taka, żeby ustawić dwa adresy e-mail. Można z niego korzystać w przypadku konkursów i rejestracji w Internecie. Drugiego tylko używajmy dla przyjaciół i spraw oficjalnych. Najlepszym "narzędziem" do unikania oprogramowania szpiegującego i zapewnienia bezpieczeństwa w Internecie jest zdrowy rozsądek. Wolne oprogramowanie bez opcji aktualizacji i warunków, strony internetowe tętniące natrętną reklamą i darmowe Wi-Fi w miejscach, których się nie spodziewamy, są znakami ostrzegawczymi, których powinniśmy być świadomi. Jeśli zachowujemy czujność i myślimy o swoim bezpieczeństwie w Internecie, mamy większe szanse na uniknięcie potencjalnie niebezpiecznych sytuacji.
Internet jest ryzykowny, ponieważ tak wiele stron internetowych wymaga podania danych osobowych w celu zalogowania się lub sfinalizowania transakcji. Hakerzy, złodzieje i twórcy oprogramowania szpiegującego wiedzą o tym i próbują przechwycić nasze informacje podczas tych transakcji. Dlatego zawsze sprawdzajmy, czy mamy do czynienia z bezpiecznymi stronami internetowymi renomowanych firm. Udostępniajmy informacje tylko renomowanym firmom i upewnijmy się, że adres internetowy zaczyna się od "https", a na pasku adresu lub na dole ekranu przeglądarki pojawi się ikona kłódki. Oznacza to, że nasze dane są szyfrowane przez stronę internetową, przez co informacje są praktycznie bezużyteczne dla złodziei lub hakerów, którzy mogą próbować je przechwycić podczas transmisji. Dla większości ludzi, hasło jest najlepszą ochroną przed hakerami i złodziejami, ale tak wiele osób wybiera hasła, które nie są warte wysiłku ich wpisywania. Kiedy tworzymy hasło, zawsze używajmy kombinacji liter i cyfr oraz znaków specjalnych, jeśli pozwalają na to zasady dotyczące hasła na stronie internetowej.
Każdy, kto uważa, że artysta jest naprawdę dobry, powinien wspierać go, kupując jego muzykę, a nie ją kradnąc. Pobieranie plików bez płacenia za nie jest nielegalne. Lepiej jest chcieć voucher dla legalnych dostawców, takich jak iTunes czy Amazon lub poprosić o zapisanie się do usługi strumieniowej. Z dostawcami takimi płacimy co miesiąc i możemy słuchać prawie wszystkich zespołów w Internecie. Jeśli nie chcemy w ogóle wydawać pieniędzy. Istnieje wiele aplikacji na telefony komórkowe, za pomocą których możemy łatwo zapisywać teledyski z YouTube. Więc zawsze mamy przy sobie swoje ulubione piosenki.
W Internecie nie wierzmy we wszystko. Wcześniej czy później każdy dostaje wiadomość, którą powinien przekazać, jak największej liczbie osób. W przeciwnym razie wydarzy się coś strasznego, często mówi przesłanie. To zawsze jest kłamstwo. Istnieje kilka rodzajów oszustw, ale wzór jest zawsze podobny. Niektóre wiadomości grożą nam czymś złym. Czasami możemy być proszeni o wysłanie e-maila, żeby zaprotestować przeciwko wojnie. Podpisy są podobno wysyłane do Organizacji Narodów Zjednoczonych. Ale to nonsens. "Aby uniknąć tragicznego wydarzenia dla świata, zbieramy podpisy do wysłania do Organizacji Narodów Zjednoczonych". Wiele historii ma na celu wzbudzenie współczucia. Na przykład, dotyczą one dzieci, które rzekomo są nieuleczalnie chore i proszą o pomoc. Ale te dzieci nie istnieją. Rzekomo prawdziwe zdjęcia są w większości kopiowane z internetu. Jeśli chcemy się dowiedzieć, czy wiadomość jest poprawna, możemy po prostu wpisać kilka słów z wiadomości w Google.