W jaki sposób projektować i tworzyć strony internetowe, by były one atrakcyjne dla odwiedzających?

Choć w dzisiejszych czasach swoją stronę internetową może mieć praktycznie każdy, to wbrew pozorom, stworzenie dobrej strony internetowej to nie lada sztuka. Owszem, jak najbardziej może to za nas zrobić agencja reklamowa specjalizująca się między innymi w stronach internetowych, ale jeżeli zapoznamy się z tematem i najważniejszymi wytycznymi, możemy się za to zadanie wziąć sami.

Najważniejszym czynnikiem, który charakteryzuje dobre strony internetowe, jest po prostu wartościowa treść. Może brzmi to nieco jak banał, jednak fakt jest taki, że im bardziej wartościowa treść na stronie, tym strona zostanie wyżej oceniona przez odwiedzającego. Ma to wpływ nie tylko na konwersję, czyli na przykład na skuteczność sprzedaży danego produktu na stronie, ale przede wszystkim na wyniki pozycjonowania w wyszukiwarce Google. Algorytm Google działa bowiem w taki sposób, że im wyżej oceniony zostanie komfort typowego użytkownika naszej strony, tym strona znajdzie się wyżej w wynikach wyszukiwania. Wykładnik jest prosty - wartościowa treść przekłada się bezpośrednio na ilość odwiedzonych podstron oraz na czas spędzony na stronie właściwej, zmniejsza się także tak zwany współczynnik odrzuceń. Ważne jest też to, by treść na stronie była stale aktualizowana, wpisy były dodawane na bieżąco, a informacje, które mogły się nieco zdezaktualizować, zostały poprawione.

Dużą wagę powinno się przywiązywać także do prędkości działania samej strony. Na prędkość działania strony www wpływ ma natomiast kilka czynników. Jednym z nich jest dobry, szybki, a także wydajny hosting, na którym trzyma się pliki. Na hostingu nie warto więc specjalnie oszczędzać i jeżeli spodziewa się tego, że strona może mieć dużą oglądalność, to powinno się raczej odrzucić tak zwane hostingi współdzielone, a raczej zainteresować się hostingiem dedykowanym. Na prędkość działania strony www ma także duży wpływ oczywiście jakość skryptów zawartych na tej stronie. Postarać się należy, by witryna nie była przeładowana niepotrzebnymi skryptami, ani nie zawierała zbędnych wodotrysków. Jeżeli strona postawiona jest na popularnym systemie WordPress, to wtedy zastosować możemy różne sprawdzone wtyczki caschujące treść. Gdy strona bogata jest w elementy graficzne, muszą być one odpowiednio skoncentrowane i spakowane, tak by zajmowały mało miejsca i wczytywały się szybko.

Trzecią ważną sprawą jest czytelność takiej strony internetowej. Strona powinna zawierać jasne, czytelne oraz widoczne menu, które umożliwia łatwą nawigację. Bardzo mile widziana jest tak zwana mapa strony. Pomaga ona zresztą nie tylko w nawigacji samemu użytkownikowi, ale jest dodatkowym plusem dla algorytmów Google. Ważne jest zastosowanie odpowiednich kolorów. Tekst nie może się zlewać z tłem, kompozycja musi być łagodna dla oczu i łatwa w odbiorze. Typowy użytkownik nie może się po prostu męczyć, gdy ma zamiar na stronie internetowej spędzić dłuższy czas. Był to prawda taki okres, gdy strony internetowe bywały przeładowane tak zwanymi wodotryskami, ale dziś znowu powraca się do prostoty i przejrzystości. Nie oznacza to bynajmniej, że strona może być brzydka. Musi być ładna, ale jednocześnie prosta i schludna.

Jeżeli jednak projektowanie i tworzenie stron internetowych nas przerasta, to jak najbardziej możemy zlecić takie zadanie doświadczonej agencji reklamowej bądź agencji interaktywnej. Praktycznie każda agencja tego typu ma w swoim składzie pracownika, albo kilku pracowników, którzy zajmują się właśnie projektowaniem, wykonywaniem, a także ewentualnie późniejszym pozycjonowaniem stron internetowych. Podejmując współpracę z taką agencją można zdecydować, czy planowana strona internetowa ma być wykonana w jakimś popularnym w systemie CMS, czy też w systemie autorskim agencji. Wbrew pozorom, ma to bardzo duże znaczenie, gdyż strony internetowe wykonane w systemach autorskich działają o wiele szybciej i pewniej, z kolei strony wykonane na popularnym Wordpressie są po prostu bardzo łatwe w edycji i dodawaniu nowej treści po czasie.

Gdy strona www jest już gotowa, wgrana na dobry, szybki i sprawdzony hosting, przychodzi czas na jej pozycjonowanie. To już raczej jest kwestia, którą lepiej nie zajmować się samemu, gdyż poprzez podjęcie nieodpowiednich działań, można stronie bardziej zaszkodzić, niż pomóc. Pozycjonowanie stron www w dużym uproszczeniu opiera się po pierwsze na odpowiedniej optymalizacji treści wewnątrz samej strony, w odpowiednim umieszczeniu, układzie i zagęszczeniu wybranych słów kluczowych oraz na otoczeniu ich wartościowymi i zbieżnymi informacjami. Po drugie, pozycjonowanie opiera się na zbudowaniu dla strony wartościowego profilu linków. W dzisiejszych czasach tak zwana moc linków ma dużo bardziej pozytywny wpływ na stronę internetową niż sama ich ilość. Dlatego też, firmy pozycjonerskie mają swoje własne, sprawdzone techniki uzyskiwania takich linków. Sprawdzoną techniką jest na przykład budowanie własnej bazy stron zapleczowych, wpisywanie strony do wartościowych i nie zaspamowanych katalogów stron oraz tak zwane wpisy gościnne z własnym linkiem na sprawdzonych portalach, z już ugruntowaną pozycją.