Jak właściwie dbać o zęby?

Każdy, kto zaniedbuje higienę jamy ustnej, musi być przygotowany na paskudne niespodzianki. Pomimo zaawansowanej technologii w stomatologii, najważniejszym sposobem na utrzymanie zębów w czystości i zdrowiu jest nadal ich szczotkowanie. Ale tylko wtedy, gdy odbywa się to regularnie i profesjonalnie.

Higiena jamy ustnej obejmuje wszystkie środki, które prowadzą do utrzymania zdrowych i czystych zębów. Przede wszystkim, oczywiście, najbardziej podstawowym zabiegiem jest tutaj szczotkowanie zębów w celu mechanicznego usunięcia płytki nazębnej i resztek jedzenia. Płytka nazębna jest zaburzeniem kosmetycznym i powoduje nieświeży oddech. Później powoduje nawet próchnicę zębów i różne choroby dziąseł. Jeśli to możliwe, zanim staną się one kamieniem nazębnym, którego pacjent nie może usunąć. Można to zrobić tylko poprzez mycie zębów co najmniej dwa razy dziennie. Najlepiej po każdym głównym posiłku. Wskazane jest także, stosowanie właściwej techniki szczotkowania zębów. Optymalna higiena jamy ustnej składa się z co najmniej trzech minut ciągłego, systematycznego (zawsze w tej samej kolejności) szczotkowania zębów, tak aby każda powierzchnia zęba rzeczywiście stykała się ze szczotką. Przy niezbyt silnym nacisku, aby nie doszło do uszkodzenia zęba.

Jednak sama regularność i właściwa technika mycia zębów nie gwarantują dobrej higieny jamy ustnej i tego, że nie rozwiną się żadne choroby zębów. Do tego potrzebne są również odpowiednie narzędzia. Idealnie będzie, jeżeli szczoteczka do zębów będzie miała małą główkę, za pomocą której można sięgnąć również do tylnej części jamy ustnej. I zaokrąglone plastikowe włosie o średniej twardości. Z kolei, miękkie włosie powinno być preferowane w przypadku odsłoniętych szyjek zębów. Podrażnienia lub stany zapalne dziąseł wymagają cienkich końcówek włosia. Dzieci potrzebują odpowiednich do wieku, specjalnych szczoteczek do zębów. Warto w związku z tym wiedzieć, że zęby dzieci powinny być czyszczone przez rodziców do wieku szkolnego. Szkolenie u dentysty lub w ramach programów higieny zębów w przedszkolu, pozwoli jak najlepiej nauczyć dzieci prawidłowego mycia zębów i dbania o higienę jamy ustnej. Szczoteczki elektryczne ułatwiają prawidłowe szczotkowanie w porównaniu ze szczoteczkami manualnymi, ale nie powinny wywierać zbyt dużego nacisku, aby nie zagrażać szkliwu. Ważne: niezależnie od tego, którą szczoteczką wybierzemy, powinna być ona wymieniana co najmniej raz na dwa miesiące lub wcześniej, gdy szczecina zacznie się rozszczepiać. W przeciwnym razie może ona uszkodzić dziąsła i nie umyje zębów w wystarczającym stopniu.

Właściwa pasta do zębów także jest tutaj wskazana. Przy wyborze pasty do zębów należy zwrócić szczególną uwagę na jedną podstawową rzeczy. Pasta taka powinna zawierać fluor, który chroni przed próchnicą zębów. Dzieci potrzebują specjalnej pasty do zębów o niższej zawartości fluoru. Nie zaleca się stosowania past do zębów z efektem wybielania przez długi czas, ponieważ ich stosunkowo agresywne składniki mogą uszkodzić substancję zęba. Jeśli nie masz pod ręką szczoteczki do zębów, woda pitna pomaga rozcieńczyć kwasy w ustach. I bezcukrowa guma do żucia (guma do żucia do higieny jamy ustnej), która stymuluje ślinotok i neutralizuje kwasy.

Poza szczoteczkami do zębów i pastami do zębów, sklepy zajmujące się higieną jamy ustnej oferują również artykuły, które są używane przede wszystkim do czyszczenia języka. Stosowanie nici dentystycznej jest również częścią kompleksowej i prawidłowej higieny jamy ustnej. Nić dentystyczna jest w sklepach i aptekach dostępna w różnych grubościach, woskowana lub niewoskowana, zawierająca fluor, powlekana teflonem lub aromatyzowana. Możemy także zaopatrzyć się w skrobak do języka z miękkimi lamelami w celu usunięcia zarazków z chropowatej powierzchni języka, które mogą powodować nieświeży oddech i być potencjalnie szkodliwe dla zębów. Do prawidłowej higieny jamy ustnej możemy także kupić płyny do płukania jamy ustnej z substancjami hamującymi rozwój plazmy zatwierdzonymi przez lekarza dentystę (w przeciwnym razie istnieje niebezpieczeństwo odbarwienia lub zaburzenia smaku).

Profesjonalna higiena jamy ustnej, wykonywana przez stomatologa lub higienistkę stomatologiczną, dwa razy w roku lub częściej, jest częścią optymalnej opieki stomatologicznej. Chroni to przed wieloma chorobami, ponieważ ostrożnie usuwa płytkę nazębną, kamień nazębny i przebarwienia (spowodowane przez leki, tytoń, napoje, żywność). Wykonuje się to za pomocą specjalnych narzędzi (np. urządzenia do rozpylania wody w proszku, urządzenie ultradźwiękowe). Czyści się tutaj również trudno dostępne miejsca do domowej opieki stomatologicznej, które służą jako kryjówki bakterii lub miejsca retencji płytki nazębnej. Ponadto, stomatolog wypoleruje powierzchnie zębów specjalnymi szczotkami, gumowymi nakładkami i pastami profilaktycznymi, dzięki czemu będą one gładkie i mniej podatne na powstawanie przebarwień. Na zęby nakłada się żel z fluorem lub lakier, co sprzyja remineralizacji zębów. To czyni je bardziej odpornymi na ataki kwasów.