Wszystko, co należy wiedzieć o kontach bankowych

W XXI wieku świat idzie szybko do przodu. Pojawiają się coraz to nowsze technologie, które czasami utrudniają nam życie, ale zazwyczaj próbują nam je ułatwić. Do tej drugiej grupy zdecydowanie można zaliczyć konta bankowe.

Czym jest konto bankowe?

Inaczej jest ono nazywane rachunkiem bankowym. Powstaje na podstawie umowy z bankiem, a przyszłym posiadaczem konta. Głównym celem, jaki przyświeca przyszłemu posiadaczowi rachunku bankowego, jest swobodne dysponowanie środkami pieniężnymi.


Rodzaje rachunków bankowych

Banki, chcąc przyciągnąć klientów, oferują coraz to nowsze usługi. Jednak każda instytucja ma w ofercie podstawowy pakiet kont bankowych. Są to:

  • rachunki rozliczeniowe - jak sama nazwa głosi, służą do rozliczeń. Przy ich pomocy można regulować zobowiązania  i otrzymywać należności takie jak na przykład wynagrodzenie.
  • konta bankowe o charakterze oszczędnościowym - chodzi tutaj o rachunki, których posiadacz gromadzi pieniądze. Często są to też lokaty, które oprócz oszczędzania dają możliwość zarabiania na odsetkach. Jednak jej minusem jest terminowość, co oznacza, że nie można jej zerwać, jeśli chce się zarobić na odsetkach.
  • rachunki powiernicze - gromadzi się na nich środki pieniężne, które zostały powierzone posiadaczowi konta bankowego na podstawie odrębnej umowy osoby trzeciej.

Na co należy zwrócić uwagę przy zakładaniu konta bankowego?

Często się zdarza, że osoby, które po raz pierwszy mają założyć konto, zastanawiają się, który bank wybrać. Oferta jest bardzo zróżnicowana, jednak na kilka informacji należy szczególnie zwrócić uwagę. Kwestia, która jest najważniejsza dla nowych posiadaczy kont to kwestia opłat. Należy sprawdzić, jakie warunki należy spełnić, aby konto bankowe https://rachunekwbanku.pl/konta-bankowe/ było darmowe. Dodatkowo należy zwrócić uwagę na to, czy wszystkie przelewy, wypłaty z bankomatu oraz inne transakcje są darmowe. Rzadko kiedy zdarza się, że konto bankowe jest całkowicie darmowe, lecz należy unikać niepotrzebnych kosztów.


Jak widać, założenie idealnego konta w banku nie jest takie trudne, jak mogłoby się wydawać.