Co warto wiedzieć o kupowaniu na raty?

Zakup w ratach może być najprostszą rzeczą na świecie, pod warunkiem spełnienia pewnych podstawowych warunków. Firma, która umożliwia zakupy na raty, polega przede wszystkim na wiarygodności i rzetelności w udzielaniu kredytów. Powinniśmy mieć stabilny stały dochód i być precyzyjnym w spłacie poprzednich pożyczek. Z pewnością mają wiele zalet w przyznaniu nam płatności w ratach, ponieważ rzadko robią to bez zysku, ale też ryzykują dużo, ponieważ jeśli nie zapłacimy, będą mieli straty. Najważniejsza jest wtedy nasza reputacja (ekonomiczna, rzecz biorąc) oraz reputacja członków naszej rodziny, jak również, oczywiście, nasze rzeczywiste dochody.

Do zakupu w ratach należy przedłożyć odpowiednią dokumentację. Dokumenty, których zazwyczaj wymaga od nas firma, która umożliwia zakupy na raty, to ważny dokument tożsamości, numer ubezpieczenia społecznego, dokumenty świadczące o dochodach, takie jak lista płac, opłacone składki emerytalne, unikalny model numerów VAT, a także zaktualizowany bilans sytuacji firmy. Numer telefonu stacjonarnego, a nie komórkowego, odpowiadający miejscu zamieszkania lub pobytu i pracy. Często dziś nie mamy w domu numeru telefonu stacjonarnego, ale każdy z nas jest wyposażony w jeden lub więcej telefonów komórkowych.

Dochód jest oczywiście również bardzo ważnym czynnikiem w sytuacji ubiegania się o zakup na raty. Niskie dochody, wraz z opłatą za wynajem lub inne bieżące finansowanie, obniżają szansę na taki zakup. To co innego, jeśli zamiast tego płacimy kredyt na dom. Ten wydatek zwykle nie jest uważany za ryzykowny przez firmę, która umożliwia zakupy na raty. Przeciwnie, jeśli instytucja kredytowa uznała nas za godnego zaufania przy spłacaniu kredytu hipotecznego, firma będzie miała dobry powód, aby udzielić nam zakupu na raty. Świadczy to o tym, przede wszystkim, że jesteśmy wystarczająco godni zaufania.

Jeśli nie zdobędziemy wystarczającej ilości gwarancji, że jesteśmy godni zaufania, rozważmy znalezienie gwaranta. To może być dobry sposób na uzyskanie dostępu do zakupu na raty. Krewny, małżonek lub konkubent/konkubina może dodać nasz dochód do swoich dochodów i w ten sposób stworzyć odpowiednie warunki; jeśli mamy wątpliwości, najpierw zastanówmy się, czy możemy poprosić kogoś o pomoc.

Aby móc kupować w ratach, musimy być stałym płatnikiem. Jeśli złożyliśmy już wniosek o zakup czegoś w ratach i płacimy to regularnie, bez nawet jednodniowego opóźnienia w ratach, jesteśmy już warci zaufania, ale jeśli zamiast tego mamy środki finansowe w toku i płacimy nawet z minimalnym opóźnieniem, nasza reputacja jest zła. W związku z tym wprowadzą nas oni listę sprawiających problemy płatników, prawdziwą czarną listę, do której firmy finansowe mają bezpośredni i automatyczny dostęp, gdy plik jest ładowany. Jeśli jesteśmy na tej liście, nie ma nic do zrobienia, wniosek o zakupy na raty jest odrzucany prawie automatycznie.

Decydując się na zakupy na raty, powinniśmy rozważyć to, czy nie zmienimy zdania. Tak, kupno ratalne może być decyzją odwracalną. I może być odwracalne zarówno w momencie przyjęcia wniosku, jak i później. W pierwszym przypadku, firma będzie musiała wystawić list zwalniający zaświadczający o umorzeniu sprawy, więc możemy być pewni, że nie zostaniemy obciążony żadnym długiem. Jeśli natomiast zdecydujemy się na odstąpienie od umowy z firmą, która już wycofała zakupione towary, nadal będziemy musieli zwrócić żądaną kwotę od instytucji kredytowej. Warunki i terminy wycofania zależą od firmy, z którą się kontaktujemy i dlatego należy zawsze czytać dokumentację, którą sprzedawca musi nam wydać.

Kupować w ratach tylko od akredytowanych sprzedawców. Z pewnością nie jest to łatwe, ale wejście w dowolne miejsce i ubieganie się o finansowanie, nawet nie wiedząc, z kim mamy do czynienia, nie powinno być realnym rozwiązaniem. Dowiedzmy się, dokąd się udać, kto sprzedaje, czy jest to sklep tymczasowy, czy też centrum na rynku od wielu lat. Wskazane jest także zapoznanie się z opiniami o dym sklepie online, jeśli miały miejsce przypadki oszustwa, krótko mówiąc, dowiedzmy się przed przekazaniem dokumentu tożsamości i swojej sytuacji ekonomicznej w rękach obcych osób.

Niemniej jednak zakup czegoś za pomocą gotówki zawsze kosztuje mniej niż spłacenie go w ratach. W rzeczywistości, nie ma form finansowania, które nic nie kosztują, nawet jeśli jest to niewiele, zawsze coś jest. Czasami jednak nie możemy po prostu poczekać (co może zająć nawet kilka lat) i warto wydać trochę więcej, aby spełnić swoje marzenia w domu, kiedy tego chcemy. Ponadto, niektóre rzeczy i sprzęty kupowane na raty mogą być nam wprost niezbędne do życie. Chodzi o takie rzeczy, jak nowa lodówka, odkurzacz i pralka. Warto jednak, przy ubieganiu się o każdą pożyczkę, dokładnie zastanowić się na tą formą ubiegania się o dodatkowe finanse, ponieważ zawsze może się to dla nas okazać ryzykowne z różnych względów. Zastanówmy się też nad tym, czy naprawdę potrzebujemy rzeczy, którą mamy kupić na raty i czy oferowane warunki są dla nas korzystne.