Czy sprzedaż internetowa może być dochodowym biznesem?

W dzisiejszych czasach bardzo dużo podmiotów trudni się sprzedażą internetową i ciągle pojawiają się nowi chętni do zarabiania w tej branży. W sieci najlepiej sprzedają się telefony, akcesoria komputerowe, biżuteria, ubrania oraz artykuły wyposażenia wnętrz. Zanim jednak ktoś otworzy biznes polegający na sprzedaży wysyłkowej powinien poznać prawa, jakie rządzą tym rynkiem.

Zakupy w sieci z każdym rokiem zyskują na popularności a eksperci twierdzą, że rynek ten ciągle nie jest nasycony. O ile przez Internet bardzo chętnie kupują osoby młode i jest to dla nich coś naturalnego, to osoby powyżej 40 roku życia często są sceptyczne w stosunku do tej formy robienia zakupów. Z każdym rokiem coraz więcej jednak osób przekonuje się do zakupów w siedzi, bo klienci widzą, że jest to bezpieczne. Internetowi sprzedawcy zapewniają możliwość zwrotu towaru, w niektórych przypadkach nawet bez dodatkowych kosztów.

Decydując się na biznes sprzedażowy w Internecie trzeba dobrze zbadać rynek i zdecydować, co będzie przedmiotem sprzedaży. Najpierw trzeba sprawdzić, jak dużo podmiotów oferuje dany przedmiot i na jakich warunkach. Koniecznym będzie także znalezienie dobrego dostawcy i jest to bardzo trudna część tej działalności. Zwykle, gdy szukamy jakiegoś przedmiotu znajdziemy wiele hurtowni, które go oferują, często ceny wydają się być bardzo korzystne. Właściwe problemy wychodzą jednak jak zwykle w praniu. Nieterminowe dostawy, pomylenie przedmiotów, wysyłanie uszkodzonych czy źle zabezpieczonych przedmiotów to codzienność we współpracy ze współczesnymi dostawcami. Za tak zły stan rzeczy odpowiada to, że w niektórych kategoriach asortymentowych do wyboru mamy prawie wyłącznie przedmioty importowane z Azji o bardzo niskiej jakości. Dobry dostawca jest na wagę złota, dlatego trzeba dokładać starań, aby wypracowywać sobie wzorowe, partnerskie kontakty z dostawcami.

Gdy już wiadomo, co będzie przedmiotem sprzedaży trzeba poszukać dobrych miejsc do jej prowadzenia. Początkujący handlowcy w Internecie zwykle zaczynają od Allegro, czyli największej w Polsce platformy sprzedażowej. Mamy tutaj ogromny rynek zbytu oraz nowoczesne narzędzia wspierające i promujące sprzedaż. Od razu na wstępie trzeba podkreślić, że współpraca z Allegro jest trudna i ograniczająca. Portal pobiera bardzo wysokie opłaty i jednocześnie narzuca duże wymagania sprzedawcom. Trzeba na przykład spełniać szereg wytycznych dotyczących zdjęć przedmiotów. Niektóre są na tyle rygorystyczne, że nie pozostaje nic innego jak zlecić wykonanie fotografii specjalistycznej agencji. Ogromna konkurencja sprawia, że giniemy w tłumie, wiele ofert bez wykupienia drogiego promowania nie ma w ogóle szans być zobaczona przez klientów. Poza tym Internet pozwala na szybkie sprawdzenie i porównanie cen. Klient w ciągu kilku sekund może podjąć decyzję o rezygnacji z zakupu bo szybko znajdzie coś podobnego.

Inne możliwości sprzedaży w sieci to mniejsze portale sprzedażowe i aukcyjne, portale ogłoszeniowe, media społecznościowe. Wiele osób sprzedaż prowadzi także przez własne blogi, dzięki budowaniu pozycji eksperta. Ostatnio wśród osób, które wybierają Internet jako miejsce promocji przeważają te skupiające się na portalach społecznościowych. Można tam stworzyć firmowy profil, dodawać codziennie posty z nowymi towarami i budować społeczność. Bardzo skuteczne jest wykupywanie profilowanych reklam dostępnych w takich miejscach.

Handlując w sieci musimy pamiętać, że nasz produkt sprzedaje przede wszystkim zdjęcie a w drugiej kolejności opis. Zdjęcia muszą być bardzo wysokiej jakości. Jeśli sami nie czujemy się na siłach je tworzyć, możemy zlecić obsługę fotograficzną do dobrego studia fotografii produktowej, gdzie zrobią nam doskonałe zdjęcia np. ubrań na manekinie typu duch.

Bardzo ważnym i trudnym obszarem sprzedaży w sieci są wysyłki towarów. Każdy, kto robi to samodzielnie dobrze wie jak trudne i czasochłonne to zadanie. Początkujący sprzedawcy często robią ten błąd, że nie liczą czasu ani kosztów związanych z pakowaniem towarów. Współpraca z firmami kurierskimi oraz z pocztą należy do bardzo trudnych. Polskie firmy wysyłkowe działają po prostu źle. Trzeba się nastawić na to, że trzeba będzie wiele czasu i pieniędzy tracić na szukanie zaginionych przesyłek, tłumaczenie się klientom ze spóźnień, reklamowanie uszkodzonych przesyłek i niesłusznie naliczonych opłat. Niemniej jednak zawsze warto szukać tanich ofert kurierskich. Istnieją specjalne serwisy internetowe, gdzie można sprawdzić, kto dzisiaj najtaniej dostarczy określoną przesyłkę.

Podsumowując, należy stwierdzić, że sprzedaż w sieci to ciężki kawałek chleba. Jest to praca o każdej porze, niezależnie od dnia tygodnia, bo Internet jest dostępny zawsze. Nieustannie trzeba telefonować, coś wyjaśniać, prostować. Klienci zgłaszają swoje roszczenia wieczorami czy w weekendy i lepiej nie odkładać tych spraw na potem, bo grozi to uzyskaniem negatywnej oceny, co może nawet spowodować zablokowanie konta. Internetowa sprzedaż to długie godziny spędzane przy komputerze. Nie każda osoba nadaje się do takiej pracy, bo poziom stresu jest tu bardzo wysoki.