Dlaczego warto być fit?

Powszechnie panuje nieprawdziwa opinia, że prowadzenie zdrowego stylu życia jest zbyt drogie. Jest to oczywiście teoria osób, które szukają tylko i wyłącznie wymówek lub lubiących jeść niezdrowe jedzenie. Ludzie wymieniają bowiem koszty karnetu na siłownie czy basen. Z kolei inne osoby twierdzą, że bycie fit jest tylko na pokaz, gdyż obecnie jest taka moda. Należy mieć świadomość, że część ludzi wydaje kwotę 100-150 złotych, czyli koszt miesięcznego karnetu na siłownie, na jeden wieczór w klubie.

Oczywiście same ćwiczenia nie przyniosą satysfakcjonujących rezultatów, jeżeli nie będą wzbogacone o zbilansowaną dietę. Kolejnym mitem jest teoria, że koszt zdrowego odżywiania pochłania zdecydowaną większość domowego budżetu. Oczywiście teza jest nieprawdziwa. Bycie fit nie będzie drogie, jeżeli podejdzie się do tematu z głową. Wszystko zależy bowiem od efektów jakie chce uzyskać dana osoba

Bycie fit nie jest drogie

Zdrowe odżywianie się wbrew funkcjonującym mitom nie jest drogie. Koszt diety uzależniony jest bowiem od miejsc, gdzie wykonywane są zakupy. Praktycznie każda osoba wychodzi nie chce, aby jedzenie pochłaniało zdecydowaną większość budżetu. Świetnym rozwiązaniem jest przygotowanie sobie listy potrzebnych składników. Warto również kupować większe ilości z kilkudniowym wyprzedzeniem. Można w ten sposób dużo zaoszczędzić. Bardzo dobrą opcją jest także polowanie na różnego rodzaju okazje. Jak wiadomo mięso można spokojnie zamrozić, a takich składników jak kasza, makaron czy ryż nie trzeba jeść od razu. Kwota 200 złotych spokojnie wystarczy, by wypełnić lodówkę na przynajmniej tydzień.

Ponadto ceny w osiedlowych, mniejszych sklepikach będą znacznie wyższe niż w marketach, a jakość produktów nie musi być lepsza. Nie ma konieczności kupowania produktów, które są sygnowane na opakowaniu słowem "fit". W jadłospisie zdecydowanej większości ludzi znajdują się niezdrowe przekąski. Wystarczy z nich zrezygnować, a dany człowiek nie tylko będzie zdrowszy, ale również zaoszczędzi pieniądze. Przestrzeganie zdrowej i zbilansowanej diety jest bardziej walką ze swoimi przyzwyczajeniami i przekonaniami niż dużym wydatkiem.

Bardzo duża liczba korzyści z prowadzenia zdrowego trybu życia

Zdecydowana większość osób przez różnego rodzaju wymówki nie może rozpocząć prowadzenia zdrowego trybu życia. Oczywiście najtrudniej jest zrobić pierwszy krok. Ludzie nie zdają sobie sprawy, jakie korzyści daje bycie fit. Należy mieć świadomość, że zdrowe odżywianie bez wykonywania ćwiczeń nie spowoduje, że dana osoba będzie czuła się lepiej. Można jednak dzięki temu uniknąć takich chorób cywilizacyjnych, jak otyłość, cukrzyca i miażdżyca. Niestety bardzo dużo ludzi wychodzi z założenia, że jeżeli do tej pory nie dotknęły ich wspomniane choroby, w przyszłości również to nie nastąpi. Oczywiście każdy ma prawo mieć takie podejście, jednak w przypadku wystąpienia choroby w pewnym momencie życia, na leczenie może być już za późno. Konieczne będzie wtedy rozpisanie diety przez odpowiedniego specjalistę. Trzeba się również liczyć z lekami, wtedy wydatki mogą wzrosnąć nawet kilkukrotnie. Zdrowe odżywianie pozwoli zatem nie tylko na zredukowanie stresu, ale również sprawienie, że dana osoba będzie miała zdecydowanie więcej energii. Osoby, które zdrowo się odżywiają bardzo często zaczynają w pewnym momencie również uprawiać sport.

Czy możliwe jest trenowanie w domu?

Osoby, które dysponują ograniczonym budżetem lub nie chcą wydać 100 złotych na karnet do klubu fitness, mogą poszukać w okolicy tańszych miejsc. Na rynku funkcjonują bowiem siłownie, gdzie karnet kosztuje nawet 70 złotych. Ponadto nie wszyscy mają świadomość, że trening można zrobić w domowych warunkach, a wykonana praca nie musi być lżejsza w porównaniu do siłowni. Można zaopatrzyć się w drążek za kwotę około 100 złotych. Do pozostałych domowych ćwiczeń, jak przysiady, brzuszki czy pompki nie jest potrzebny sprzęt. Hantle można bowiem zastąpić spokojnie butelkami z wodą.

Kwestia podejścia

Bardzo często słyszy się głosy, że prowadzenie zdrowego trybu życia, gdzie istotne znacznie odgrywa dieta z ćwiczeniami, jest ciężkie. Jak wiadomo zdecydowana większość ludzi ma skłonności do wyolbrzymiania. Ludzie podchodzą do tematu, jak do ogromnego wyzwania. Mur nie do przejścia budowany jest zatem już na samym starcie. Następnie zostaje dorabiana ideologia do każdej podejmowanej decyzji. Kolejną kwestią są różnego rodzaju wymówki, do których koniecznie należy zaliczyć brak czasu, brak pieniędzy czy dostatecznej wiedzy na temat treningu i odżywiania się. Ludzie często zgadzają się z osobami, które mają takie samo podejście do danego tematu. Wystarczy najpierw bardzo dokładnie zweryfikować usłyszane informacje. Nie można wierzyć, że zdrowa dieta jest droga, jeżeli nawet się tego nie sprawdziło np. przez analizę cen poszczególnych produktów. Obecnie wiedza dostępna jest za darmo w internecie. Nie ma zatem konieczności konsultowania się z dietetykiem. Świetnym rozwiązaniem będzie zadanie pytania na grupach tematycznych.