Jak ratować związek?

Istnieje wiele powodów, dla których w związku może wystąpić zły nastrój. Niektóre z nich są banalne, inne mają charakter fundamentalny i powracają raz po raz. Brak zrozumienia dla partnera narasta, rutyna życia codziennego jest irytująca i nagle pojawia się pytanie: Czy związek można jeszcze uratować? Czy nadal kochamy swojego partnera? Jeśli odpowiedź na to pytanie brzmi "tak", to najważniejszy warunek został już spełniony. Ale jak możemy uratować zepsuty związek? Poniższe rytuały i zachowania mogą pomóc w ponownym zbliżeniu się do partnera.

Traktujcie się nawzajem z szacunkiem. Nawet jeśli znacie się od wielu lat, a wkradła się rutyna w wasze relacje ze sobą, nie uznawajcie obecności waszego partnera za rzecz oczywistą. Dotyczy to również pewnych manier, takich jak świadome powitanie i pożegnanie. Osoba, która wraca do domu czuje się w takiej sytuacji zarówno doceniana, jak i mile widziana.

Pozostańcie w kontakcie w ciągu dnia, jeśli chcemy uratować związek. Krótkie rozmowy telefoniczne, małe wiadomości lub wiadomości e-mail pokazują, że myślimy o sobie nawzajem. Często wystarczy zwykła wymiana informacji o tym, jak minął dzień każdego z nas, aby stworzyć głębokie poczucie przywiązania. Bierzecie udział we wzajemnym życiu i pokazujecie, że jesteście zainteresowani swoim partnerem.

Wymiana czułości w codziennym życiu. Małe dotknięcia, pocałunki, uściski lub zadbany wygląd często działają cuda i tworzą fizyczną intymność, która jest dobra i ważna dla każdego związku. Na przykład, trzymajmy swojego partnera w ramionach lub trzymajmy rękę drugiej osoby podczas następnego spaceru. Mówmy otwarcie o swoich uczuciach. Każdy ma inne potrzeby i pragnienia. Nawet jeśli znacie się już od dłuższego czasu, ważne jest, aby ciągle powtarzać sobie, czego chcecie od relacji i czy wymaga to zmiany. Rozmawiajmy otwarcie z partnerem o swoich uczuciach i preferencjach i zapytajmy o jego. Tylko poprzez uczciwą wymianę możecie dać drugiemu to, czego chce, co stanowi warunek wstępny dla uratowania związku.

Znajdźmy przyczyny problemów. Czy to brak czasu razem, który tworzy nieporozumienia między wami? Czy to brak fizycznej atrakcyjności? A może już nie zaspokajamy potrzeb? Im bardziej konkretne są przyczyny problemów ze związkiem, tym lepiej możemy się nimi zająć, aby uratować związek. Pokażmy, że jesteśmy gotowi pójść na kompromis. Nikt nie jest doskonały. Jeśli różne punkty widzenia często prowadzą do dyskusji, sprawdźmy, czy nie ma obszarów, w których możemy iść na kompromis. Może nie zawsze warto się denerwować, że nasz partner zostawia brudną bieliznę w mieszkaniu. Jeśli zgodzi się wybaczyć nam długie czasy łazienki.

Poświęćmy czas na wspólną zabawę. Umówcie się na randkę z partnerem. Weźmy opiekunkę do dziecka, spotkajmy się, by ponownie spędzić czas razem. Tutaj będziemy meli możliwość rozmowy w spokoju, wymiany pomysłów i doświadczenia czegoś poza codziennym życiem. Takie wspólne chwile tworzą bliskość.

Jeśli nasz związek się kończy, nie zawsze oznacza to zakończenie związku miłością. Może to być również preludium do drugiej szansy. To właśnie dzięki fizycznemu dystansowi możemy sobie tylko uświadomić, jak ważny jest dla nas nasz (były) partner i że warto walczyć o miłość. Jednak najważniejszym warunkiem wstępnym jest to, że obaj partnerzy są w równym stopniu zainteresowani ratowaniem relacji. Chodzi o to, żeby nie spieszyć się z rzeczami.

Nie spieszcie się. Miłość kojarzy się z bólem rozłąki, negatywnymi uczuciami i często argumentami. Nie są to dobre warunki do rozpoczynania związku po separacji. Zadbajmy o siebie w tym czasie i zastanówmy się, czy naprawdę chcemy uratować związek. Powinniście być absolutnie pewni, tylko wtedy możliwe jest zrobienie kolejnego kroku w kierunku ponownego zbliżenia bez uprzedzeń. Mówmy szczerze o tym, co dokładnie doprowadziło do separacji. Jakkolwiek nieprzyjemne to może być, połóżmy karty na stole i porozmawiajmy z partnerem o przyczynach rozstania. Wypracujmy wspólnie rozwiązania, aby uratować relację. Rozpoznanie powodów romansu to jedno. Ale teraz chodzi o to, aby dowiedzieć się, jak można sobie z nimi poradzić w przyszłości i w najlepszym razie zapobiegać im. Więc podzielmy się swoimi pomysłami otwarcie i szczerze i spróbujmy znaleźć sposób pośredni, który jest do przyjęcia dla obu stron. W przeciwnym razie szybko wrócimy do punktu, który doprowadził do niepowodzenia twojego związku.

W rezultacie cierpi również zaufanie. Jeśli zdecydowaliście się wspólnie uratować związek, to sygnalizujecie sobie nawzajem, że jesteście zainteresowani swoim partnerem. Stwórzmy nową podstawę zaufania razem i pokażmy małymi gestami, że naprawdę chcemy związku. Uratowanie związku jest tego warte. Partnerstwo oznacza pracę dla obu stron. Jeśli obaj partnerzy nadal będą się o siebie troszczyć, nie bierzemy siebie nawzajem za pewnik i jesteśmy gotowi zainwestować czas i energię we wspólne działania, wtedy uda się przezwyciężyć kryzys i uratować ich relacje. Bądźcie świadomi siebie nawzajem, bądźcie ze sobą szczerzy i starajcie się znaleźć przyczyny niezadowolenia.