Jak dbać o higienę zębów i jamy ustnej?

Eksperci wielokrotnie już podkreślali znaczenie zdrowych zębów, które są niezbędne nie tylko dla pięknego, nieodpartego uśmiechu, ale także dla dobrego samopoczucia fizycznego. Aby skutecznie zapobiegać rozwojowi próchnicy lub zapalenia przyzębia, możemy zrobić wiele samemu. Każda osoba może przyczynić się do utrzymania zdrowia jamy ustnej na wysokim poziomie w życiu codziennym.

Higiena jamy ustnej na pewno nie jest wyścigiem. Skuteczna opieka stomatologiczna również wymaga pewnej ilości czasu. Należy wiedzieć, jak dbać o zęby w ciągu dnia. Pokarmy w połączeniu ze śliną tworzą bakterie, które osadzają się na zębach i dziąsłach oraz pomiędzy nimi. Zaleca się mycie zębów po każdym głównym posiłku. Jeżeli w pewnych sytuacjach nie ma takiej możliwości, należy przeprowadzić dokładną higienę jamy ustnej co najmniej dwa razy (wcześnie rano i wieczorem) przez co najmniej trzy minuty za każdym razem. W ciągu tych trzech minut każdy obszar stomatologiczny powinien być dokładnie oczyszczony. Rutyna może prowadzić do zapomnienia niektórych obszarów, a to właśnie ta rutyna monotonnych ruchów rąk uniemożliwia nam dostrzeżenie czegokolwiek, co pominiemy. Ważne jest, aby do higieny jamy ustnej podchodzić z szacunkiem. Nie należy szczotkować zębów podczas oglądania telewizji lub kąpieli.

Szczotkowanie zębów może być również przesadzone. Zbyt częste szorowanie i zbyt częste szczotkowanie zębów niekoniecznie jest zaletą. Zbyt mocne lub zbyt częste szorowanie może prowadzić do oczekiwanego efektu w niewłaściwym kierunku. Jednym z najczęstszych mitów o szczotkowaniu zębów jest to, że osady można usunąć tylko poprzez szorowanie. W rzeczywistości, delikatne ruchy dłoni są wystarczające do perfekcyjnego czyszczenia. Świeżą płytkę nazębną (niezmineralizowaną płytkę, którą można usunąć tylko profesjonalnie) można usunąć delikatnymi, masującymi ruchami.

Wiele osób ma wątpliwości, czy elektryczna szczoteczka do zębów jest lepsza od manualnej szczoteczki do zębów. W zasadzie nie można tu udzielić ogólnej odpowiedzi. Ważna jest regularna, dokładna higiena jamy ustnej i właściwa technika szczotkowania. Można to zrobić równie skutecznie przy użyciu manualnej szczoteczki do zębów, jak przy użyciu elektrycznej szczoteczki do zębów. Wiele osób woli elektryczną szczoteczkę do zębów, ponieważ jest ona bardziej komfortowa. Wiele elektrycznych szczoteczek do zębów jest również bardzo dobrych pod względem jakości pielęgnacji zębów. Ale czy to elektrycznie, czy ręcznie, to właściwe użycie odpowiedniej szczoteczki do zębów jest ważne. Szczotkowanie powinno być zawsze delikatne. Dziąsła są wrażliwe i muszą być traktowane delikatnie. Dlatego nie jest wskazane używanie "twardych" szczoteczek do zębów. Decyzja pomiędzy "średnio twardą" i "miękką" zależy od indywidualnej sytuacji. Jeśli mamy wrażliwe zęby (np. wrażliwość na zimno), szczoteczka do zębów miękkich może być lepszym wyborem. Wiele osób nie wie także, jak często należy wymieniać szczoteczkę do zębów. Oto jasne zalecenie: należy wymieniać szczoteczkę do zębów przynajmniej co dwa miesiące.

Warto także wiedzieć, jakie inne środki są częścią codziennej higieny jamy ustnej oprócz mycia zębów. Oprócz mycia zębów, dokładna higiena jamy ustnej obejmuje również czyszczenie przestrzeni międzyzębowych. W tym celu dostępne są specjalne środki, takie jak nić dentystyczna, pędzle lub pałeczki międzyzębowe. Specjalne elektryczne płyny do płukania jamy ustnej nadają się również do czyszczenia przestrzeni międzyzębowych.

Należy także wiedzieć, która pasta do zębów jest najlepsza. Z reguły skuteczna pasta do zębów powinna zawierać fluor. Zawartość fluoru jest wskazana na pasty do zębów w "ppm". Ppm (części na milion) opisuje ilość zawartego fluoru. Pasta do zębów o maksymalnej zawartości fluoru 500 ppm (pasty do zębów dla dzieci) jest zalecana dla dzieci do szóstego roku życia. Pasty do zębów o zawartości fluoru od 1000 ppm do 1500 ppm są dostępne dla dzieci w wieku od 6 do 12 lat. Od 12 roku życia można stosować konwencjonalną pastę do zębów dla dorosłych (min. 1450 ppm). W przypadku zębów wrażliwych zaleca się stosowanie chlorku potasu lub azotanu potasu, znanego również jako pasta do zębów o działaniu saletrycznym. Pielęgnacja wrażliwych szyjek zębów wymaga stosowania past zawierających hydroksyapatyt lub chlorek strontu. Powinny one zamknąć kanały odsłoniętych szyjek zębów lub służyć zmniejszeniu wrażliwości na ból. W przypadku chorób zapalnych w jamie ustnej pomocne są pasty do zębów zawierające aminofluorek. Istnieją jednak również środki dezynfekujące o różnych stężeniach chlorheksydyny, za pomocą których można zwalczać szkodliwe bakterie.

Nie należy jednak używać taniej pasty do zębów, ponieważ mogą zawierać składniki, które podrażniają lub nawet wysuszają błonę śluzową jamy ustnej. To z kolei prowadzi do zwiększonego zapotrzebowania na płyny, co z kolei prowadzi do faktu, że błona śluzowa żołądka jest również dotknięta przez płyn, który dostaje się do żołądka. Konsekwencjami są zaburzenia trawienia i osłabiona kondycja ogólna.