Zalety i wady zarabiania na afiliacji

W dzisiejszych czasach jest wiele osób, które pragną zarabiać bez wychodzenia z domu, wykorzystując do tego Internet. Takie osoby bardzo często decydują się na czerpanie zysków z pomocą programów afiliacyjnych.

Czym jest afiliacja?

Afiliacja to najprościej mówiąc polecanie innym produktów i usług i zarabianie na prowizji od tej sprzedaży. W sieci istnieje bardzo dużo programów afiliacyjnych. W typowej afiliacji występują trzy strony: reklamodawca, pośrednik, czyli firma afiliacyjna i wydawca reklam. Reklamodawca, który szuka sposobów na zwiększenie sprzedaży płaci, więc za reklamy, które są umieszczane na blogach czy serwisach społecznościowych przez wydawców. Zazwyczaj jednak płaci się tylko za sprzedaż, która doszła do skutku a nie za samo wejście na stronę. Wydawcami są najczęściej influencerzy, czyli osoby, które żyją z polecania różnych produktów. Takim influencerem może być na przykład kobieta prowadząca popularnego bloga o urodzie.

Kto ma szansę odnieść sukces w programach afiliacyjnych?

Aby dobrze zarabiać na polecaniu trzeba mieć przede wszystkim popularne i wartościowe strony. Liczy się duża liczba stałych użytkowników. Na afiliacji nie da się, więc dobrze zarabiać od samego początku, bo budowanie popularności bloga trwa miesiącami a niekiedy nawet latami. Każda strona, która ma służyć zarabianiu musi być skutecznie pozycjonowana a to kosztuje. Oczywiście wydawcy mogą szukać klientów na wiele sposobów: poprzez swojego bloga, profil na portalu społecznościowym, na forach internetowych, poprzez filmy na YouTube czy wysyłając mailing. Najczęściej jednak tworzone są wpisy na blogach, gdzie recenzuje się produkt i umieszcza link, który prowadzi do miejsca jego zakupu. Jeśli dany użytkownik przejdzie z takiego linku i dokona zakupu na stronie sklepu internetowego wtedy wydawcy nalicza się prowizję od sprzedaży. Przykładowo kobieta, które prowadzi bloga parentingowego może stworzyć wpis w którym poleca spacerówkę dla dziecka i podać link, do sklepu, w którym taki wózek można nabyć.

Okazuje się jednak, że duża liczba użytkowników na stronie może być niewystarczającym czynnikiem do osiągania wysokich zysków z afiliacji. Bardzo ważny jest właściwy dobór promowanych produktów, gdyż muszą one współgrać z tematyką strony. Jeśli przykładowo ktoś ma bloga o podróżach i będzie próbował na nim promować wszystko jak leci a więc leki, biżuterię, ubrania to prawdopodobnie nikt nie będzie w takie linki klikał. Jeśli jednak zrecenzuje termos czy pensjonat w górach to z pewnością więcej osób zainteresuje się takimi ofertami.

O czym jeszcze powinien pamiętać wydawca?

Wielu wydawców zatraca się w chęci zysku i przesadnie skupia się na reklamowaniu. Przede wszystkim, jeśli coś polecamy to powinien to być produkt, którzy przetestowaliśmy i faktycznie stwierdzamy, że jest godny uwagi. Nie można przesadzać z ilością reklam na stronie, bo w ten sposób można na stałe odstraszyć stałych użytkowników, którzy chcą przyswajać wartościowe treści zamiast czuć się cięgle namawianymi na zakup. Kluczowe jest wiec tutaj zaufanie. Gdy bloga o tematyce life style prowadzi kobieta znana i zadbana, która wiele miejsca poleca tematyce urodowej z pewnością więcej osób kupi na przykład polecany przez nią szampon do włosów. Dlaczego tak się dzieje? Bo działa tutaj zasada zaufania. Jeśli na licznych zdjęciach widzimy, że autorka faktycznie ma piękne, zadbane włosy to i my pragniemy nabyć kosmetyk, który ona poleca.

Czy programy afiliacyjne są idealne?

Zarabianie na polecaniu może wydawać się łatwe i wysoko dochodowe. Tymczasem w praktyce okazuje się, że jest to ciężki kawałek chleba. Przede wszystkim w swoje portale trzeba włożyć bardzo dużo pracy. Oznacza to nie tylko tworzenie wpisów, ale także ich pozycjonowanie, uaktualnianie, odpowiadanie na komentarze, śledzenie statystyk. Wyobraźmy sobie, że ktoś umieszcza wpis promujący konkretną sukienkę. Aby przygotować samo zdjęcie, na którym kobieta stara się zareklamować produkt, potrzeba kilku godzin. Trzeba przygotować miejsce sesji, modelkę, dobrać dodatki, wykonać ileś ujęć i niekiedy później dopracować zdjęcia w programie graficznym. Do tego jeszcze ciekawa treść wpisu, dodanie linku do sklepu-to wcale nie jest tak proste jak się wydaje.

Warto wspomnieć także o tym, że nie wszystkie programy afiliacyjne działają uczciwie. Dość często zdarza się nie naliczanie sprzedaży, kampanie są gwałtownie kończone a wydawca musi pamiętać, żeby pousuwać nieaktywne linki. Wiele programów spóźnia się także z płatnościami i to nawet przez kilka miesięcy. Jeśli dana strona jest niszowa często trudno jest znaleźć pasujący program. Z kolei najbardziej oblegane tematyki takie jak bankowość i finanse wiążą się z ogromną konkurencją, dlatego w takich programach trudno jest zarobić. Dlatego warto postawić tutaj na unikalność zamiast iść tym tropem co większość i promować lokatę o której informacje pojawiają się praktycznie wszędzie. Każdy, kto chce czerpać zyski z afiliacji musi wykazać cierpliwość i rozumieć, że zarobki będą przychodziły sukcesywnie, z czasem.