Dlaczego warto zbudować własny dom?
W Polsce jeszcze do niedawna mniej więcej taka sama liczba osób mieszkała w domach co i w budynkach wielorodzinnych. Obecnie szala przechyla się na rzecz własnych domów i to o takim lokum marzy coraz więcej osób.
Własny dom kojarzy nam się z niezależnością, swobodą, niższymi kosztami utrzymania i prestiżem. Nic, więc dziwnego, że tak wiele osób chce swój dom posiadać. Na przeszkodzie zwykle stoją finanse. Wybudowanie własnego domu to naprawdę wysokie koszty, które często przewyższają możliwości dwóch osób pracujących za przeciętne pensje. Trudno jest wskazać jednoznaczną kwotę, jaką należałoby przeznaczyć na budowę domu. To ile wyniesie budowa domu zależy od bardzo wielu parametrów: lokalizacja, wielkość działki, powierzchnia domu, technologia budowy.
Obecnie dużą część kosztów budowy stanowić będzie zakup działki. W najlepszej sytuacji są osoby, które już taką działkę posiadają i to zwykle one mają największą motywację do zbudowania własnego domu. Stosunkowo tanim sposobem jest przekształcenie działki rolnej w budowlaną, jednak nie zawsze jest to możliwe. Najdroższe działki są oczywiście w dużych miastach takich jak Warszawa czy Kraków. Z reguły najtaniej jest na wioskach i to tych oddalonych od głównych tras drogowych.
Koszt budowy domu zależeć będzie także od tego czy zbudujemy go systemem gospodarczym a więc taniej czy zlecimy profesjonalnej firmie np. deweloperowi. Większość Polaków wybiera budowę systemem gospodarczym licząc jednocześnie na spore oszczędności w przypadku, gdy część prac potrafią wykonać sami.
Cena domu zależeć będzie także od tego jak będzie on duży, czy decydujemy się budować podpiwniczenie, użytkowe poddasze, czy chcemy mieć werandy, tarasy, garaż w bryle budynku. Na każdym etapie budowy można zaoszczędzić kilkanaście tysięcy złotych tylko zawsze trzeba się zastanowić czy warto. Weźmy na przykład dobór stolarki otworowej. Można wstawić najprostsze okna białe w całym domu w kwocie około 7000 zł. Jednocześnie można też wybrać okna w okleinach drewnopodobnych, ze szprosami, nawiewnikami, szybami antywłamaniowymi i przesuwnymi drzwiami balkonowymi. Zapłacimy dużo więcej ale dom będzie bardziej funkcjonalny i reprezentacyjny.
Główną zaletą, jaką niesie ze sobą budowa domu jest fakt, że możemy dom oraz jego otoczenie zaprojektować od podstaw uwzględniając własne potrzeby. W nowym domu możemy sobie zaplanować przestronny salon z jadalnią, kilka łazienek, garderobę, pracownię, sypialnie czy pomieszczenie przeznaczone na siłownię. Jeśli chcemy w kuchni możemy zaplanować duże okna wychodzące na ogród i będziemy mogli obserwować dzieci jak bawią się na placu zabaw. Jeśli ktoś nie lubi chodzić po schodach buduje dom parterowy. Gdy lubimy jasne przestronne pomieszczenia projektujemy duże przeszklenia, czyli wszystko według potrzeb.
Wielką zaletą posiadania własnego domu jest występowanie ogrodu. Teren wokoło możemy zagospodarować całkiem dowolnie. Ogród możemy zaprojektować w stylu angielskim, japońskim, rustykalnym czy pałacowym. Ponadto możemy tam zainstalować oczko wodne, fontannę, pergole czy mały basen. Gdy mamy dzieci tworzymy dla nich plac zabaw albo małe boisko od gier. Jeśli lubimy przyjmować gości w ogrodzie tworzymy miejsce do grillowania oraz ustawiamy meble ogrodowe. Jeśli ktoś lubi mieć ekologiczne warzywa czy zioła może sobie takie posadzić. Występowanie w ogrodzie ozdobnych krzewów i roślin wpływa dobrze nie tylko na estetykę ogrodu, ale także bardzo poprawia samopoczucie. Dzięki posiadaniu własnego terenu wokół domu nie musimy się martwić tym, gdzie my i nasi goście mamy postawić samochody.
Posiadanie własnego domu pozwala też w pewnym stopniu wpływać na koszty jego utrzymania. W odróżnieniu do mieszkań spółdzielczych nie musimy nikomu płacić czynszu czy obawiać się, że w razie kłopotów finansowych zostaniemy eksmitowani. W swoim domu sami decydujemy, jakie instalacje się pojawią. Możemy też odpowiednio taki dom docieplić. Choć sama budowa domu kosztuje nie mało to jego posiadanie daje też pewne korzyści. Obecnie można czerpać z dobrodziejstw, jakie niesie ze sobą fotowoltaika i obniżać koszty. Montując panele na dachu czerpiemy ekologiczną energię ze słońca i możemy ją wykorzystywać we własnym domu. Tak pozyskany prąd posłuży do oświetlania, ogrzewania i wszelkich innych celów. Jak podkreślają fachowcy obecnie oferowane na rynku panele wraz z gminnymi dotacjami zwykle zwracają się po koło 6 latach.
Warto pamiętać także o tym, że własny dom to olbrzymia swoboda. Mieszkając na dużej działce mamy niewiele problemów z sąsiadami, bo nie słyszymy hałasów, nie mamy nikogo bezpośrednio za ścianą. We własnym domu może mieszkać duża rodzina i bez problemu można też urządzać większe spotkania towarzyskie na przykład przyjęcia w ogrodzie. Dużą zaletą jest możliwość nieustannego przebywania na świeżym powietrzu. Gdy tylko mamy ochotę możemy wypić w ogrodzie kawę czy poczytać książkę. Choć dom i ogród wymagają niemało pracy to utrzymywanie ich w dobrym stanie daje wiele satysfakcji, bo kto nie lubi patrzeć na rośliny, które pięknie rosną i kwitną.