Gdzie i jak można wymieniać walutę przed podróżą?

Zmiana waluty na podróż jest procedurą, która zawsze dużo od nas będzie wymagać. Próbowaliśmy wielu różnych opcji i prawie zawsze mamy wrażenie, że tracimy pieniądze. Warto zatem wiedzieć, jak i gdzie możemy zmienić walutę, aby móc podróżować bez utraty pieniędzy po drodze (lub utraty jak najmniejszej). Przed podróżą zadajemy sobie pytanie, ile pieniędzy mam wymienić na podróż. W większości krajów akceptują karty kredytowe na prawie wszystko, ale dobrym pomysłem jest posiadanie wystarczającej ilości gotówki. Kwota zależy, oczywiście, od czasu trwania podróży, ale także od miejsca docelowego. Sprawdźmy też, czy używanie kart jest bardzo rozpowszechnione w kraju, który będziemy odwiedzać.

Wiele osób zadaje sobie także pytanie, skąd mamy wiedzieć, czy zaoferowano mi dobry kurs wymiany. Zanim przejdziemy do rozmowy o tym, gdzie można wymienić waluty, bardzo ważne jest, aby jasno określić niektóre koncepcje dotyczące wymiany walut. W ten sposób możemy porównać różne opcje i zobaczyć, co jest dla nas najlepsze. Cena sprzedaży to kwota, która odnosi się do pieniędzy, które są oferowane za każdą walutę, na którą zmienimy. To jest to, co musimy wziąć pod uwagę przy zmianie waluty przed wyjazdem na wycieczkę. W tym przypadku powinniśmy szukać najniższej ceny zakupu. Ale skąd wiemy, że stawka, którą nam oferują, jest uczciwa? Zasadniczo należy sprawdzić, czy jest ona jak najbliższy średniemu rynkowemu kursowi wymiany walut. Wiemy, że brzmi to niejasno, ale można się tego łatwo dowiedzieć, przeszukując to w Google. Wystarczy wpisać np. "1 EUR do 1 PLN" w wyszukiwarce.

Podczas wymiany często spotykamy się z terminem kurs wymiany walut. Jest to kurs, który zmienia się stale, ponieważ dostosowuje się do podaży i popytu na rynku walutowym. W praktyce widać, że żaden bank ani biuro de change nie oferuje takiego dokładnego kursu (tylko wtedy, gdy wymienia się między nimi pieniądze). Kursy wymiany oferowane normalnemu konsumentowi zawsze będą nieco gorsze dla niego. Postarajmy się, aby kurs zastosowany dla naszej wymiany był jak najbliższy średniemu rynkowemu kursowi wymiany, który jest uważany za najuczciwszy.

Walutę warto wymieniać w kantorze. Oprócz dobrego kursu wymiany walut, główną zaletą jest to, że oferują one większą różnorodność walut niż banki. Wszystko, co musimy zrobić, to wskazać walutę, którą chcemy zmienić, kwotę. Dobrą alternatywą dla zmiany waluty przed podróżą jest wizyta w banku. Istnieją również podmioty, które oferują możliwość rezerwacji waluty online i odbioru pieniędzy w wybranym urzędzie po kilku dniach. Wszystko, co musimy zrobić, to wybrać walutę i kwotę, którą chcemy. Można również wybrać banknoty. Lepiej jest wybrać te małe, aby można było płacić wszędzie, bez konieczności proszenia o resztę. Jedyną wadą jest to, że mają one tylko najczęściej wymieniane waluty. Jeśli potrzebujemy waluty, która jest mniej popularna, prawdopodobnie nie mają jej w danej chwili do dyspozycji, musimy zarezerwować ją z kilkudniowym wyprzedzeniem, a czasami istnieje tutaj limit kwoty. Wymiana waluty na lotnisku, to złe miejsce na wymianę przed podróżą. To może być najbardziej wygodne, ale sprawi, że stracimy pieniądze. Kurs wymiany jest zazwyczaj zły. Wiele znawców zaleca się zmianę najpierw na dolary amerykańskie, a potem w miejscu przeznaczenia na lokalną walutę. Ale prawda jest taka, że po drodze tracimy kilka złotych. Jeśli nasza waluta to nie euro, ani dolar, spróbujmy zdobyć walutę, która w tym czasie ma najlepszy kurs sprzedaży.

Warto płacić kartą kredytową, kiedy tylko możemy. Wydaje się to głupie, ale płacenie kartą jest w tych przypadkach doskonałym rozwiązaniem. Kurs walutowy stosowany do transakcji bez fizycznego pieniądza jest zazwyczaj lepszy. Chociaż wiele razy prowizje są również stosowane do płacenia kartą poza domem. Generalnie banki korzystają z kursów wymiany walut wystawcy karty i dodają prowizję. Pomimo prowizji, płacenie kartą jest bardziej opłacalne niż wymiana pieniędzy w kantorze. Przy okazji, pamiętaj o przedłużeniu limitu karty kredytowej lub debetowej przed wyjazdem w podróż. Mamy tendencję do wydawania większej ilości pieniędzy podczas wakacji, a jeśli dojdziemy do limitu, będziemy mieli problem.

Wypłata pieniędzy z bankomatu, to najbardziej praktyczny sposób wymiany waluty za granicą. Banki konwencjonalne pobierają opłaty za korzystanie z bankomatów za granicą. Wynoszą one od 3,5% do 4,5% kwoty, którą bierzemy na siebie. Zależy to od tego, czy dany kraj jest Unii Europejskiej, czy też nie. Zawsze istnieje minimalna prowizja za transakcje poniżej 100 euro. Niezależnie od tego, czy otrzymamy 30 czy 90 euro, zostaniemy obciążony prowizją w wysokości około 4 euro. Dlatego lepiej jest wyciągnąć wszystkie pieniądze naraz i nie wyciągać z konta małych sum. Istnieją podmioty bankowości cyfrowej, które pozwalają na wypłatę pieniędzy za granicą bez prowizji. Zazwyczaj istnieje miesięczny limit, ale jest on również bardzo praktyczny. Najbardziej wiarygodnym miejscem wymiany waluty w obcym kraju są banki.