Dokąd jechać na wakacje?

W maju lub czerwcu Polacy mają dylematy

Dylematy są tego rodzaju - dokąd oraz za ile jechać na wakacje? Jest to dość trudna sprawa i warto o niej pamiętać, najlepiej nie czekać do ostatniej chwili, ponieważ wakacje last minute nie są już obecnie tak tanie, jak to kiedyś bywało. Dzisiaj o wiele lepiej sprawdza się kupowanie wakacji first minute, w październiku czy listopadzie na przyszły rok. Ceny są niższe o kilkaset złotych na osobę, a wakacje są doskonałe, można w ten sposób zaoszczędzić nawet 2000 złotych, gdy planuje się letni wypoczynek całej rodziny. A to już są bardzo duże oszczędności.

Dokąd na wakacje?

Największą popularnością cieszą się ciepłe kraje: Egipt, Tunezja, Chorwacja, Włochy czy Hiszpania. Polacy pokochali także Grecję i nie ma w tym nic dziwnego. Na pewno warto o tym pamiętać i spokojnie planować wakacje w takich krajach. Modne ostatnio są piękna Czarnogóra czy nieco nieznana w Polsce Albania. Włochy jak zwykle podobają się każdemu, są piękne, ale dość drogie. To kraj dla osób dysponujących dość dużą gotówką. Inni wolą miejsca o wiele zimniejsze i jadą do Norwegii, Szwecji czy Finlandii. Tam żadne lato nie jest tak upalne, jak w południowej Europie, nie mówiąc o Afryce lub Azji. Wakacje to czas relaksu i powinny być udane.

Niektórzy jednak wolą Polskę

Grono osób woli relaks w Polsce - góry, morze czy jeziora przyciągają tłumy. W Zakopanem szpilki nie sposób wetknąć. Gdańsk i Gdynia są ogromnie zatłoczone, a mniejsze nadmorskie miejscowości także przeżywają oblężenie. Tanio nie jest, ceny często są takie, jak w Grecji czy Włoszech, ale nie każdy człowiek chce jechać bardzo daleko, poza tym nie wszyscy Polacy znają języki obce i mówią nimi biegle. Ci, którzy nie czują się pewnie za granicą wybierają Polskę. Popularne są także Czechy - Jesieniki, Praga, Skalne Miasto, Kutna Hora, Czeski Krumlov. Wiele jest miejsc, do których Polacy lubią się wybrać na letnie wojaże. Wakacje to przecież lato. Ten czas relaksu, pewnego spowolnienia daje sposób na odpoczynek. Wakacje warto dobrze zaplanować, bo to dobrze spędzony czas i zapas sił na cały długi rok. Najlepiej wyjechać na całe trzy tygodnie i doskonale odpocząć. Jeśli kogoś nie stać na tak długi wypoczynek to chociaż dwa tygodnie powinien znaleźć na relaks. To jest jak najbardziej oczywista sprawa.

Aktywnie czy biernie?

Jedni podczas wakacji wędrują, inni natomiast wylegują się, odpoczywają, spacerują. Każdy relaks jest dobry, ale najlepiej połączyć słodkie lenistwo ze sportem - mecz siatkówki plażowej, gra w tenisa, poranny jogging. Taki relaks będzie zdrowy i doskonale się sprawdzi. Polakom podoba się przede wszystkim słodkie lenistwo, ale aktywność jest dobra dla zdrowia. Zwiedzanie wybiera coraz więcej osób - poznawanie czeskich i niemieckich zamków, odwiedziny we włoskich winnicach, podróżowanie po Rumunii śladami złowieszczego Drakuli, wizyta w greckich zabytkach. Wakacje pozwala poznać bardzo ciekawe miejsca i cieszyć się takim relaksem, jakiego nie ma w innych porach roku.

Nie zawsze lato

Nie każdy lubi upały, nie każdy dostanie urlop w lecie. Dla niektórych ludzi wakacje to wrzesień, październik albo zima. Jeśli ktoś ma pieniądze to nawet zimą odwiedzi ciepłe kraje. I tam znajdzie doskonały relaks. Jest to sprawa pewna oraz oczywista. Miło można odpocząć w każdych warunkach, a relaks w zimie w Szwecji może być czasem niezapomnianym dla narciarzy i miłośników zimowych sportów. Jednak osoby, które lubią upały, a szef daje im urlop w listopadzie mogą wybrać się na przykład do Egiptu i zażyć tam miłych upalnych dni.

Samodzielnie czy z dziećmi?

Dobrze jest spędzić urlop rodzinnie, ale niektórzy ludzie wybierają odpoczynek osobno. Jest to na pewno dobry pomysł - dzieci u dziadków, a małżeństwo na wczasach. Czasami żona jedzie w jedno miejsce, a mąż w drugie, aby odpocząć od siebie - ten model też się sprawdza. Każda rodzina ma własny sposób na odpoczynek i dobrze sobie radzi z wakacyjnym relaksem.

Ile kosztują wakacje?

Ceny wakacji są różne, ale czteroosobowa rodzina wyda na relaks ok. 10 000 - 12 000 złotych. To duże pieniądze, które należy jednak zebrać przez cały rok lub kupić wakacje na raty. Można też zaciągnąć kredyt, ale to nie jest najlepszy pomysł, bo przez długi czas trzeba ten dług oddawać. Lepiej oszczędzać. Gdy rodziny nie stać na wakacje, to albo jedzie na wieś czy do innego miasta do bliskich, albo wysyła na obóz czy kolonie dzieciaki, a samodzielnie rodzice odpoczywają w domu lub na działce. Taki model jest typowy dla Polski. Dlaczego? Niskie zarobki i brak środków na relaks, takie sytuacje są częste. W domu też można odpocząć, ale tylko, gdy wybieramy się na wycieczki po okolicy, chodzimy na basen i znajdujemy taki relaks. Siedzenie przed telewizorem to nie jest sposób na relaks. Wędrowanie, sport, pływanie - w ten sposób można doskonale odpocząć.

W zimie rodzina wydaje pieniądze na odpoczynek zimowy, na ferie. Rodzice zostają w pracy, a dzieciaki jadą na obozy i kolonie zimowe, czasami chodzą na półkolonie w miejscu zamieszkania.

Podsumowując, wakacje to relaks i każdy człowiek o nich czasami marzy.