Ekologiczne ogrzewanie domu

Wybór pieca ma duże znaczenie, wszak znacząco może zmniejszyć, ale i zwiększyć rachunki za ogrzewanie. Wbrew pozorom podjęcie decyzji może nastręczać wielu problemów, a popełnienie błędu może być bardzo kosztowne dla naszego portfela. Zatem co wybrać?


Ogrzewanie gazowe - tak czy nie?

Wiele mówi się o ogrzewaniu domu czy mieszkania gazem. Cóż takie rozwiązanie ma wiele zalet, ale i pewne wady. Na pewno zaletą jest, że ogrzewając gazem korzysta się z bezobsługowego pieca, co oznacza, że nic nie trzeba robić, bo wystarczy tylko ustawić odpowiednią temperaturę i to cała praca. Oczywiście przeglądy pieca czy wizyty kominiarza są także konieczne i obowiązkowe. Piecem można sterować za pomocą panelu, który powinien być umieszczony w miejscu nienarażonym na przeciągi. Jednak ceny gazu nie są niskie, a z kolei ceny pieców są wysokie. Na szczęście jest rozwiązanie tego problemu, otóż wystarczy wybrać piec kondensacyjny, dzięki którym można odzyskać aż 20% ciepła, co oznacza solidną oszczędność.


Sprawdź jaki ekogroszek jest najlepszy


Pellet czy węgiel? Oto jest pytanie

Co warto wybrać pellet czy węgiel? Często mówi się, że węgiel przechodzi już do lamusa i jest reliktem przeszłości, ale to nie jest do końca prawda, bo za nieefektywność ogrzewania i emisję dużych ilości substancji smolistych nie do końca odpowiada sam węgiel co raczej piece typu kopciuch. Tak naprawdę wystarczy niewiele by zmienić sytuację, wszak wystarczy tylko wybrać piec ekologiczny wysokiej klasy, czyli piątej np. zasypowy. Dobrym wyborem jest oczywiście piec na ekogroszek z podajnikiem. Warto wiedzieć, że ekogoroszek jest bardzo efektywnym materiałem. Nie tylko nie emituje wielu szkodliwych substancji smolistych do atmosfery czy też pyłów, ale jest ekonomicznym paliwem do ogrzewania nawet większych powierzchni. Bardzo podobnie sytuacja wygląda w przypadku pelletu. Tutaj jednak trzeba pamiętać, aby wybierać ten najwyższej jakości, bo słabej może zapychać podajnik bądź też wytwarzać bardzo dużą ilość popiołu. Oczywiście także pellet można uznać za materiał ekologiczny, bo nie tylko nie emituje substancji szkodliwych, ale nie ma także nie przyjemnego zapachu. Ale znowu inwestycja w piec wydaje się dosyć znacząca. Konserwacja i sprawdzanie pieca jest niezbędne i konieczne i z tego tytułu także podobnie zresztą jak w przypadku pieca na węgiel czy gaz ponosi się koszty.


Szukasz dobrego ogrzewania? Zobacz artykuł: ekogroszek czy węgiel? Sprawdź też co lepsze ekogroszek czy pellet?


Czasami można usłyszeć, że warto postawić na pompę ciepła. Jednak choć to rozwiązanie wydaje się bardzo ekologiczne to jednak wielu użytkowników narzeka na wysokie rachunki za prąd. W takiej sytuacji najsensowniejszym rozwiązaniem wydaje się inwestycja w panele fotowoltaiczne.